Bugün 21 Mart 2018 - Çarşamba
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
ELAZIĞ YATIRIMA DOYMAYI BEKLİYOR
ELAZIĞ YATIRIMA DOYMAYI BEKLİYOR
Teşvik paketinin açıklamasının ardından Elazığ'daki yöneticilerin çalışmalarını dikkatle izleyen Elazığlılar, yıllardır beklediği yatırım hamlesinde hak ettiği desteği görmek istiyor.
26 Eylül 2016 00:33
HABER: SEVDA DEMİR

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Yatırım Teşvik Paketi'nde 5. bölgede bulunan Elazığ'da ilk adımların atılması bekleniyor.

Konfeksiyon, yapı malzemeleri, küçükbaş hayvancılık, arıcılık ve meyvecilik alanlarının destekleneceği Yatırım Teşvik Paketi'nde yer alan Elazığ’da, farklı sektörlerin de paket içerisine yer alması talep ediliyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Cazibe Merkezleri Programı, Yatırım ve Destek Hamlesi”nde en büyük payı  19.3 Milyar ile  ulaştırma bakanlığı ardından 17.7 Milyar ile  Tarım Bakanlığı almıştı.

Açıklanan pakete göre Elazığ 5.Cazibe Bölgesinde bulunuyor ve 5. Bölgede desteklenecek olan sektörlerde konfeksiyon, yapı malzemeleri, küçükbaş hayvancılık, arıcılık ve meyvecilik yer alıyor.

Teşvik paketinin açıklamasının ardından Elazığ'daki yöneticilerin çalışmalarını dikkatle izleyen Elazığlılar, yıllardır beklediği yatırım hamlesinde hak ettiği desteği görmek istiyor.

Bu kapsamda Elazığ için büyük öneme sahip olan, kent ekonomisinin lokomotifi konumundaki mermercilik ve madencilik sektörlerinin de Yatırım Paketi'nde yer alması talep ediliyor.
 
ELAZIĞ İHRACATININ YÜZDE 85’İNİ MERMER VE MADENCİLİK SEKTÖRÜ KARŞILIYOR
Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Elazığ Mermerciler ve Madenciler Odası Başkanı Ali Seyran, Yatırım ve Destek paketinde madencilik ve mermercilik sektörlerinin yer alması gerektiğini söyledi.
Madencilik ve mermercilik sektörlerinin Elazığ’ın lokomotif sektörleri olduğunu vurgulayan Ali Seren, “Elazığ ihracatının yüzde 85’ini mermer ve madencilik sektörü karşılamaktadır. Bu nedenle mermer ve madencilik sektörlerinin kesinlikle destek paketi kapsamına alınmasını talep ediyoruz.” dedi.
 
NEREYE GİTSENİZ ELAZIĞ’IN TAŞINI GÖRÜRSÜNÜZ
Mermer ve madencilik sektörlerinin ekonomiye ve istihdama daha çok katkı sunduğunu belirten Seyran yurt dışında yapılan büyük projelerde Elazığ’ın taşlarının kullanıldığını aktararak; “Mermercilik ve madencilik sektörlerinin Türkiye ekonomisine katkı oranı yadsınamaz bir vaziyette. Mermer ihracatında Elazığ, Türkiye’de ilk 20 il arasında. Maden ve mermer olarak bakıldığında ilk 10’un içerisindeyiz. Elazığ’da Vişne mermeri gibi bazı mermer kaynaklarımız var. Bu mermerlerimiz hiçbir yerde yok. Biz bunlarla büyük projeler yapıyoruz. Yurt dışında hangi ülkeye hangi önemli projeye bakarsanız bizim taşlarımızı görürsünüz. Biz bunların fazla reklamını yapmıyoruz ama her yerde varız. Nereye gitseniz Elazığ’ın taşını orada görürsünüz. Yani iyi bir projede her zaman varız. Onun için bunu daha da geliştirmek, hatta bunu el sanatları düzeyine indirmek, üretim yelpazesini daha da genişletmek için teşvike ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.
 
YERALTI KAYNAKLARIMIZ YETERLİ
Elazığ’da mermer ve maden sektörlerinin yatırım destek paketi içerisinde yer alması için girişimlerde bulunduklarını belirten Seyran, iki sektörün teşvik paketine alınması takdirde Elazığ’a daha çok yatırım geleceğini dile getirdi.
Elazığ’ın yeraltı kaynaklarının yeterli olduğunu anlatan Seyran, Elazığ’daki tüm ocakların organize çalışıp kente yatırımcı çekeceğini vurgulayarak, “Milletvekilimiz Ömer Serdar Beyle bu konuyu görüştük. Bu konuyla ilgili Organize Sanayi Bölgesinde bir toplantı yaptık. Meclis açıldıktan sonra sektörler tekrar belirlenecek. Bu konuda biz bir dosya hazırlıyoruz. Ankara’da bu konuyla ilgili bir toplantımız olacak. Orada da ayrıca yine girişimlerde bulunacağız. Elazığ ihracatının yüzde 85’ini mermer ve madencilik sektörü karşılamaktadır. Bu nedenle mermerin kesinlikle destek paketi kapsamına alınmasını talep ediyoruz.  Mermercilik ve madencilikte Elazığ’daki ihracat göz önünü alınırsa her şey ihracat rakamlarıyla görülüyor. Yani Elazığ’ın ihracatı 260 Milyon Dolarlarda. Bunun 220 Milyon Dolarını mermerci ve madenci karşılıyor.  Halihazırda bütün ocaklarda faaliyetler devam ediyor. Tabiî ki bu tip yatırımlar çok büyük sermayelerle oluyor. Teşvik olursa Elazığ’a daha çok yatırım çekeceğimizi düşünüyorum. Yeraltı kaynaklarımız yeterli. Fazlasıyla da var. Atıl ocaklar var. Açılmamış ocaklar var. Açılabilecek birçok ocak var. Bunların hepsi organize çalışarak buraya yatırımcı çekerek bunları ileriki dönemlerde devreye sokmaya çalışacağız.” şeklinde konuştu.
 
MEVCUT YATIRIMCILARA DA TEŞVİK GETİRİLMELİ
Yatırım destek paketinde mevcut yatırımcılara da destek verilmesi gerektiğini ifade eden Seyran şöyle devam etti: “Paket, sadece yeni yatırımcılara yönelik. Biz, mevcut yatırımcılara da teşvik getirilmesini istiyoruz. Mevcut yatırımcı 20-30 yıldır sıkıntılara rağmen bir yere getirdiği pozisyonunu kaybetmek üzere. Birçok sanayici zor durumda. İlk önce mevcut sanayiciye bir teşvik getirilmeli. Bu elektrikte indirim olabilir, sigortada indirim olabilir, vergide indirim olabilir. Bu gibi teşvikler mevcut yatırımcıyı daha rekabet edebilir seviyeye getirecek. Enerji maliyetinin düşük olması nedeniyle maliyetler düşük olduğu için mermerde bazı piyasalar bizden almayıp yurt dışından mal alıyorlar. Yani bizim 20 Dolara mal ettiğimiz malı onlar 10 dolara mal ediyorlar. Mevcut yatırımcıya da destek verilirse yurt dışı ile rekabet gücümüz de artacaktır.  Elazığ’ın en öndeki sektörü maden ve mermer sektörleridir. Bunun tartışılacak bir tarafı yok. Elazığ’ın teşvikin içinde mermerin kesinlikle yer alması lazım. Bizim istihdam alanlarımız başka sektörlerin istihdam alanlarına benzemiyor. Bizim istihdam alanımız ilk önce ocaklarda başlıyor. Hem ocaklarda hem de fabrikada istihdam oluşturuyorsunuz. İki taraflı hizmet oluyor, iki taraflı kalkınmışlık oluyor. O yüzden bizim sektörün hem ekonomi hem de istihdam açısından rolü çok büyük olur.”
 
 
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10807 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32086 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58865 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70713 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018