Bugün 30 Mart 2017 - Perşembe
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
"Yerli esnafımıza sahip çıkmalıyız"
Elazığ Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Cebrail Top, esnafların sorunlarına ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu.
10 Ocak 2017 22:12
HABER: SEVDA DEMİR
Elazığ Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Cebrail Top, esnafların sorunlarına ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu.
Cebrail Top yaptığı açıklamada, yerli esnafın giderek unutulduğunu zincir marketlerin ise şehrin kaynaklarını dışa aktararak ilin ekonomisine zarar verdiğini söyledi. 
Elazığ’da yerli market ve bakkalların desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Cebrail Top, yerli esnafın tercih edilmemesinin 57 meslek gurubunu ilgilendirdiğini, yerli esnaftan alış veriş yapılmadığında bu durumdan çiftçinin, köylünün, inşaat  gibi sektörlerin etkilendiğini söyledi.
Elazığ’ın yerli esnafının gün geçtikçe kan kaybettiğini dile getiren Cebrail Top, “Bu mesleğin yok olmaması için kamuoyunun bilinçlenmesi lazım. Bilinçsiz alış-veriş yapılıyor. Tüketim çılgınlığı var. Bu anlamda artık dur dememiz lazım. Bunlara prim vermememiz lazım. Kaldı ki bunların ilimize hiçbir faydası yok. İşsizliğin artmasına neden oluyorlar. Yerli esnafımıza sahip çıkmamız lazım. Elazığ’da bir kampanya başlatacağız. Kamuoyu oluşturacağız. Sivil Toplum Örgütlerimizi ziyaret edeceğiz. Bu artık bakkal AVM savaşı değil. Bu durum inşaat, şeker, kahveci gibi 57 meslek gruplarını ilgilendiriyor. Artık yerli ürünleri tercih etmeliyiz. Yoğurt, ayran, süt, et buna benzer gıda, tekstil ve sanayi ürünleri konusunda halkı bilinçlendireceğiz. Elazığ hızla modern bir köy konumuna gidiyor. Bunun sebebi de ilimizde yatırımın olmayışı, bir birimize sahip çıkmamamızdan kaynaklanıyor. Bir birimizi sevmememizden veya bir birimizi anlayamamaktan kaynaklanıyor. Çünkü dediğim gibi cenazede bir araya gelebiliyoruz. Düğününde özel gününde bir birimize el açabiliyoruz. O büyük marketler zincirinin hangisi mutlu ve hüzünlü günlerimizde yanımızda oldu. Ama maalesef insanımız bilinçsiz. Büyük alışveriş merkezlerinde kredi kartı kullanıyorlar, sanki çok geç ya da ucuza ödeyeceklermiş gibi. Sonrada kredi kartı mağduru oluyorlar. ” şeklinde konuştu.
 
YERLİ ESNAFIN YERİNİ DOLDURAMAZLAR
Yerli esnafın bulunduğu bölgenin aynı zamanda koruyucusu olduğuna dikkat çeken Başkan Cebrail Top, büyük marketlerin yerli esnafın yerini dolduramayacağını söyledi.
Bakkalcılığın kaybolmaya yüz tutan meslekler arasına girmesinden endişelendiğini kaydeden Cebrail Top, şu ifadeleri kullandı: “Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler var. Semercilik, bakkalcılık, şapkacı gibi mesleklere destek veriliyor. Bakkallar kaybolmaya yüz tutmuş meslekler olmasından endişeleniyoruz. Semercilik, bakkalcılık, şapkacı gibi meslekler kayboldu ama teknoloji bu mesleklerin yerini doldurdu. Ama bir mahalle bakkalının yerini doldurabilecek bir durum kesinlikle söz konusu değil. Mahallenin bekçisinin, koruyucusunun, muhtarının, anahtarını teslim ettiğiniz kişinin yerini dolduramazsınız. Kim dolduracak bunların yerlerini? Yerli olmayan zincir marketlerin sahibi mi? Tanıyor musunuz? Hayır. Çalışanı tanıyor musunuz? Hayır. Size ne faydası var? Bunlar bizim yerli esnafın yerini dolduramaz. Esnaf ziyaretleri yaptığımız sırada şahit olduğum bir durum oldu. Bir bakkaldayız. Bir bayan geldi, eşi evde yok. Evin elektriği kesilmiş. Gelip bakkaldan borç aldı. Şimdi soruyorum ben: ‘Bu zincir marketlerle böyle bir iletişim kurma şansınız var mı? Böyle bir borcu isteme şansınız var mı? İnanın yaz aylarında tatile gidersiniz evinizin anahtarını teslim edersiniz. Bizler aile reisleri olarak çarşıdayız. Şu an da bizim eşlerimiz çocuklarımız onlara da emanet. Bir hastamız olsa ilk gelecekler onlardır.”
 
BÜYÜK MARKETLER HASTALIKLARIN ARTMASININ SEBEBİ
Büyük market zincirindeki gıda ürünlerinin yüksek oranda kimyasal madde içerdiğini dile getiren Başkan Cebrail Top, “AVM’lerde özellikle şarküteri gurubunda bulunan ürünlerin sahte oldukları ortaya çıktı. Bir kilo yoğurt alıyorsunuz. Son tüketim tarihine bakıyorsunuz bir ayı daha var. Bizler çiftçi çocuğuyuz. Bir ay içerisinde o yoğurtta ekşime nasıl olmaz? Tamamen kimyasal ve kanserojen madde taşıyan kullanıyorlar. Bozulmadan tatlı tatlı yiyorsunuz. Hastalıkların artmasının sebebi de bu durumda AVM’lerdir. Eğer doğal ürünlerini gidip kendi bölgenden, ilinde yetiştirilen ürünlerden almazsan bu tür sorunlarla karşı karşıya gelirsin. Ve gelecekte ki işsizliğin artmasına sebep olursun. Çünkü esnafından alış veriş yaptığında çiftçine köylüne çevre faydan olacak o para kendi ilin içerisinde dönecek. Dönen para ilimizi kalkındıracak. Biz burada büyüdük. Bu topraklar bizim. Bu şehre sahip çıkmamız lazım.” İfadelerini kullandı.
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Spor Gündemi...
29 Mart 2017 18:2761 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
3398 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
19760 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
46482 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
58678 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
YENİ MALATYASPOR
25
15
5
50
2
SİVASSPOR
25
12
6
43
3
ESKİŞEHİRSPOR
25
12
4
42
4
GİRESUNSPOR
25
11
7
40
5
GÖZTEPE A.Ş
25
11
7
40
6
ÜMRANİYESPOR
24
10
7
37
7
BOLUSPOR
25
10
10
35
8
BALIKESİRSPOR
24
8
6
34
9
DENİZLİSPOR
25
9
9
31
10
ADANA DEMİRSPOR
25
7
6
30
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2013