Bugün 26 Eylül 2017 - Salı
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
ET FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?
ET FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?
Kırmızı et, tüketicilerin neredeyse hiç ulaşamadıkları gıda haline geldi. Et fiyatlarındaki hızlı artış hem vatandaşları hem de et satıcılarını mağdur ediyor. Ramazan ayının yaklaştığı bugünlerde etin kilogramı 40 TL’ye ulaştı. Et fiyatının daha çok artmaması için önlem alınması bekleniyor.
16 Mayıs 2017 01:17

HABER: VEDAT YETİK

Kırmızı et, tüketicilerin neredeyse hiç ulaşamadıkları gıda haline geldi.  Et fiyatlarındaki hızlı artış hem vatandaşları hem de et satıcılarını mağdur ediyor. Ramazan ayının yaklaştığı bugünlerde etin kilogramı 40 TL’ye ulaştı. Et fiyatının daha çok artmaması için önlem alınması bekleniyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Et fiyatlarının artacağı yönündeki haberleri değerlendirdi. Bakan Çelik, “Son günlerde, Ramazan'a giriyoruz, yaz geliyor diye bir spekülatif bazı değerlendirmeler var şunu ifade ediyorum elimizde hem bol miktarda kesimlik hayvan var hem de besilik 450 bine yakın hayvan var” açıklamasında bulundu.

Elazığ’da Kapalı Çarşı esnaflarından Sinan Sürücü, et fiyatlarının düşürülmesi için gerekli önlemlerin biran önce alınmasını istedi.

Birçok vatandaşın et almayacak duruma geldiğini ifade eden Sürücü “Cenabı Allah vatandaşa yardım etsin. Bir kilo etin fiyatı 38-40 Lira oldu. Önümüzde Ramazan ayı var. Oruç tutabilmek için et gibi besleyici temel gıdalara ihtiyacımız var. Kırmızı etteki fiyat artışının önünün biran evvel alınması lazım. Bunun için hem hayvan yetiştiricisinin hem de kasapların desteklenmesi lazım. Bu noktada hayvan yemlerinin, mazot fiyatlarının düşürülmesi, esnafa vergi indirimi yapılması lazım. Fiyatların inmesi bugünden yarına olacak bir iş değil. Fiyatların inmesi zamanla olacak.” dedi.

Et fiyatlarında taban fiyat belirlenmesi gerektiğini ifade eden Sinan Sürücü “Şuan meydanda bir tosunun kesim fiyatı kasaba maliyeti 28 TL’dir. 28 TL’ye alınan ete 6 TL kemik payı eklenir. 3 TL kar konulduğu zaman fiyatlar bugünkü seviyeye ulaşır. Mecburen kasap da kar koymak zorunda. Çünkü kira veriyor, işçi çalıştırıyor, vergi veriyor, sigorta primi yatırıyor. Bunlar düşünüldüğünde etteki fiyatlar artıyor. Vatandaşın et yemesi için hem hayvan yetiştiricilerinin hem de kasapların desteklenmesi gerekiyor. Maliyet düşük olursa et fiyatı da düşük olur. Bu noktada sektörle ilgili her konuda taban fiyat belirlenmeli. Dolayısıyla bu durum vatandaşlara olumlu olarak yansıyacaktır. ” dedi.

Etteki fiyat artışı nedeniyle işlerin durgun olduğunu aktaran Sürücü, “Önceden dükkanımıza 10 gövde et asardık. Şimdi 1 görev et atıyoruz, bir haftada satamıyorsunuz. Bu ne demek. İş yok demektir. Onun için tedbirin şimdiden alınması gerekli. Bizim esnaf olarak bu konuda bir şey yapamıyoruz. Bu konuda besici dernekleri, kasap odaları ve bakanlık yetkililerinin girişimlerde bulunması lazım.” diye konuştu. 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
7516 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
27252 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
53819 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
65575 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
GİRESUNSPOR
6
4
0
14
2
ÜMRANİYESPOR
6
4
1
13
3
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
6
4
1
13
4
ELAZIĞSPOR
6
3
1
11
5
ALTINORDU
6
3
2
10
6
İSTANBULSPOR A.Ş
6
3
2
10
7
ADANA DEMİRSPOR
6
3
2
10
8
BALIKESİRSPOR BALTOK
6
2
1
9
9
ADANASPOR
6
3
3
9
10
BOLUSPOR
6
2
2
8
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2013