Bugün 20 Ocak 2018 - Cumartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Başkan Yanılmaz Harput gündemiyle Fransa’da
Başkan Yanılmaz Harput gündemiyle Fransa’da
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Harput’un Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasına ilişkin UNESCO’nun merkezi Paris’te tanıtım çalışmalarını sürdürüyor.
16 Mayıs 2017 16:58

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Harput’un Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasına ilişkin UNESCO’nun merkezi Paris’te tanıtım çalışmalarını sürdürüyor.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Belediyesi öncülüğünde sürdürülen medeniyetler merkezi Harput’un Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Mirası (Tentative List) Geçici Listesine alınmasına ilişkin Paris’te sürdürdüğü tanıtım çalışmaları kapsamında Paris Büyükelçiliğini ziyaret etti. Başkan Yanılmaz, Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar, Vakıf Yönetim Kurulu Üyeleri, Kanal Fırat Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık, Kanal Fırat ve Kanal E Yönetmeni Faysal Tokmak ile birlikte gerçekleştirdiği ziyarette, Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, UNESCO nezdindeki Daimi Türkiye Temsilcisi Altay Cengizer ve OECD nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı ile bir araya geldi.

BAŞKAN YANILMAZ: “”HARPUT’UN DÜNYA TARAFINDAN TANINMASI LAZIM

Gerçekleştirilen istişare toplantısında değerlendirmelerde bulunan Başkan Yanılmaz, 2014 yılında göreve gelmeleriyle birlikte unutulmaya yüz tutan tarihi geçmişiyle bir medeniyetler beşiği olan Harput’u ihya ederek, yeniden gerçek kimliğine kavuşturmak için yoğun bir çalışma başlattıklarını kaydetti. Harput’ta tarihin bugüne yansıması olan hanları, hamamları, camileri, kiliseleri yeniden restore ederek, turizme kazandırmak

için titiz bir çalışma sürdürdüklerini anlatan Başkan Yanılmaz, “Bu denli güçlü ve kadim bir medeniyetin kaynaklarının yok olmaması lazım. Bu güçlü medeniyetin tüm dünya tarafından tanınması ve koruma altına alınması gerekir.” dedi.

CENGİZER: “BİR ELAZIĞLI OLARAK BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

UNESCO nezdindeki Daimi Türkiye Temsilcisi Elazığlı Altay Cengizer ise Harput’un çok güçlü büyük bir medeniyet merkezi olduğuna vurgu yaparak, bir Elazığlı olarak gayretli çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a teşekkür etti.

Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa da kültürümüzün tanıtımına yönelik projelerin önemine dikkat çekerek, “Bugün Harput yarın başka bir yer. Kültürel faaliyetlerimizi hızlandırmamız lazım. Bu tür çabalar uzun vadelidir.” dedi.

BAŞKAN YANILMAZ, PARİS’TE ELAZIĞLILARLA BULUŞTU

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, temasları kapsamında Paris'te yaşayan Elazığlılarla bir araya geldi.

Elazığ Belediyesi olarak tarafından 3 yılda gerçekleştirdikleri fiziksel, sosyal ve kültürel çalışmalarla şehrin çehresini değiştirdiklerini ifade eden Başkan Yanılmaz, “Hayır Çarşımızla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek sağladık. Türkiye’nin sayılı tesislerinden bir olan Elazığ Belediyesi Hayvan Hastanesi’ni, geleceğimize yönelik önemli bir çevresel yatırırım olan Çöpten Enerji Üretim Tesisini hizmete sunduk. Şunu bilmelisiniz ki Elazığ’da çok şey değişiyor.” diye konuştu.

15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve Türkiye’yi bölmek, kardeşi kardeşe kırdırmak istenen bu girişimin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşuyla bozulduğuna vurgu yapan Başkan Yanılmaz, 16 Nisan’da da Türkiye’nin tarihi bir halk oylamasına gittiğini ve Elazığ olarak referanduma güçlü bir destek sağladıklarını, aynı zamanda Fransa’da da bütün baskılara rağmen yüzde 63 oranında evet oyu çıktığını hatırlattı.

BAŞKAN YANILMAZ: “ELAZIĞ BELEDİYESİ YATIRIMCININ ÇÖZÜM ORTAĞIDIR”

“Elazığ’ın gelişmesi için elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduk.” diyen Başkan Yanılmaz, “Kim Elazığ'da yatırım yapmak isterse Elazığ Belediyesi onun çözüm ortağıdır. Her türlü engeli kaldırmak için sizinle birlikte çalışacağız. Sizin çözüm ortağınız olacağız. Önünüzdeki engelleri kaldırmada sizlere gereken desteği vereceğiz.” dedi.

Başkan Yanılmaz ziyaretleri kapsamında ayrıca Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tamtekin ile bir araya gelerek, Harput’un UNESCO yolculuğu ve Elazığ’ın sosyo-ekonomik koşullarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundular.

Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesinin sadece Elazığ ve Harput için değil tüm Türkiye için önemli olduğunu belirten Tamtekin, turizm sektöründe UNESCO’nun bir marka olduğunu kaydetti. 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
9511 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
30392 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
57085 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
68873 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
MKE ANKARAGÜCÜ
16
10
2
34
2
ÜMRANİYESPOR
16
8
3
29
3
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
16
10
2
34
4
GİRESUNSPOR
16
7
3
27
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
16
7
4
23
6
BOLUSPOR
16
7
7
23
7
İSTANBULSPOR A.Ş
16
6
5
23
8
ADANASPOR
16
6
5
23
9
ERZURUM BŞ. BLD.
16
5
5
21
10
GAZİŞEHİR G.ANTEP
16
4
4
20
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2013