Bugün 22 Ocak 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Çalışanın ruh sağlığı bozuluyor
Çalışanın ruh sağlığı bozuluyor
Türkiye Psikiyatri Derneği Elazığ Şube Başkanı Prof. Dr. Murad Atmaca, işyerlerinde iş arkadaşlarının zorbalıkları, amirlerin bezdirici tutumlarına maruz kalmanın günümüzde yaygın olarak görülen ve çalışanın ruhsal sağlığının bozulmasına neden olan önemli risk faktörü olduğunu söyledi.
10 Ekim 2017 18:03

Türkiye Psikiyatri Derneği Elazığ Şube Başkanı Prof. Dr. Murad Atmaca, dünya genelinde 300 milyondan fazla kişinin depresif, 250 milyondan fazla kişinin ise kaygı bozuklukları olduğunu söyledi.

İşsizliğin, ruhsal hastalıkların oluşumu için risk faktörü olduğuna dikkat çeken Murad Atmaca, olumsuz bir iş yaşamının da fiziksel ve ruhsal hastalıkların meydana gelmesine geniş bir zemin hazırladığını ifade etti.

Murad Atmaca, olumsuz iş yaşamı, depresyon ve kaygı bozuklukları dışında alkol madde kullanım bozuklukları, devamsızlık, tükenmişlik gibi üretkenliği derinden etkileyen sonuçlar doğurabileceğini aktardı.

Ruh sağlığının bozulmasında iş yeri ile olan ilişkilerin önemli rol oynadığını anlatan Atmaca, en sık görülen risk etmenleri şöyle sıraladı: “Yetersiz sağlık ve güvenlik politikaları, yönetimin çalışanlarla yetersiz  iletişim kurması, karar verme süreçlerine çalışanı dahil etmekte yetersizlik yaşanması ve çalışanın kendine ait çalışma yaşamı ile ilgili kontrol duygusunun düşük olması, çalışana destek sistemlerinin yetersiz olması, esnek olmayan çalışma saatleri,  görev tanımlarının net olmaması, yapılan işin içeriğinin çalışana uygun, iş yoğunluğunun ise yapabileceğinden fazla olması.”

ÇALIŞAN KİŞİNİN YAŞAMI İŞ YERİNDE GEÇİYOR

İşyerlerinde iş arkadaşlarının zorbalıkları, amirlerin bezdirici tutumlarına maruz kalmanın günümüzde yaygın olarak görülen ve çalışanın ruhsal sağlığının bozulmasına neden olan önemli risk faktörü olduğuna dikkat çeken Atmaca, çalışma yaşamını olumsuz etkileyen bir diğer etmenin ise vardiya ya da  nöbet usulü gibi uzun çalışma saatleri olduğunu söyledi.

Çalışan kişinin yaşamının çok önemli bir bölümünün iş yerinde geçtiğini kaydeden Murad Atmaca,” Bireyin yaşam döngüsünde uyku dışında geçirdiği zaman iş yerinde geçirilen zamana göre oldukça az yer tutmaktadır. Gece çalışma sistemi bireyin biyolojik ritminin bozulmasına, gerek güneş ışınları gerek gece uykusunda salgılanan bir takım hormonlar ve sinirler arası ileticilerin salgılanmasında bozulmaya  neden olarak ruhsal hastalıklara yatkın hale getirmektedir. Çalışanlara yönelik adil davranışlar sergilenmemesi, tüm çalışanlara eşit muamele yapılmaması, kayırmacılık davranışlarının ön planda tutulması iş verimini etkileyerek, bireyin öncelikle moralinin bozulmasına, tükenmişlik yaşamasına ve yaşama yönelik güven duygusu ve değer duygusunda temelden zedelenmeye neden olmaktadır.” ifadelerini kulandı.

KADINLAR DAHA FAZLA PSİKOLOJİK TACİZE UĞRUYOR

Murat Atmaca, işyerlerinde çalışanların cinsiyetlerine göre psikolojik tacize uğrama sıklığına bakıldığında özel sektörde erkeklerin, kamu sektöründe de kadınların daha fazla psikolojik tacize uğradıkları açıkladı.

Genele bakıldığında erkeklere göre kadınların daha fazla psikolojik tacize ya da gizli ayrımcılığa uğradığnın altını çizen Atmaca şöyle devam etti: “Benzer şekilde, yapılan işe göre verilen ücretlerin azlığı da çalışanın ruh sağlığı üzerine oldukça olumsuz etkiler bırakmakta ve yine adalet, güven ve değer duygularını zedelemektedir. Öte yandan, bu ülkenin hekimleri, ölümle sonuçlanacak kadar ciddi fiziksel şiddete maruz kalmaktadırlar. Canları pahasına başkalarının sağlığını iyileştirme çabasında olan hekimlerin, takdir edilmek yerine aşağılanmaya maruz kalmaları; hemen her şiddet haberinin ardından olayın nerdeyse uygulanan şiddeti haklı çıkarır tarzda, hangi nedenle vuku bulmuş olabileceği konusundaki sorularla karşılaşmaları, hekimlerin ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hekimlere yönelmiş bulunan ve bazen de ölümle sonuçlanan şiddet savaş koşullarında dahi kabul edilebilir değildir.”

15-17 YAŞ ARASINDA ÇALIŞAN 708 BİN ÇOCUK VAR

Murad Atmaca Türkiye’de 15-17 yaş arasında çalışan 708 Bin çocuk bulunduğuna vurgu yaparak, çalışan her 5 çocuktan 4’ünün kayıt dışı olarak çalıştırıldığını belirtti.

Çalışan çocukların sadece yarısının okula devam edebildiğini aktaran Atmaca, “Çalışma hayatı çocuğun gelişimi için gerekli olan temel bedensel, sosyal, zihinsel ve duygusal gereksinimlerin karşılanmasını engellemektedir. Ailesinin gözetiminden uzak biçimde çalışmak zorunda kalan çocukların fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kalma riskleri artmaktadır. Sokakta çalışmak zorunda bırakılan çocuklar hem fiziksel hem de cinsel istismar açısından daha büyük risk altında kalmaktadırlar.” dedi.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
9532 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
30427 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
57112 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
68913 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
18
10
3
35
2
MKE ANKARAGÜCÜ
18
10
3
35
3
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
18
10
4
34
5
BOLUSPOR
18
8
7
27
5
GİRESUNSPOR
18
8
4
30
6
BALIKESİRSPOR BALTOK
18
8
5
26
7
İSTANBULSPOR A.Ş
18
7
6
26
8
ADANASPOR
17
7
5
26
9
ERZURUM BŞ. BLD.
18
6
5
25
10
ELAZIĞSPOR
18
6
7
23
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2013