Bugün 20 Şubat 2018 - Salı
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
“İnsanlar coğrafi mekanları tahrip etti”
“İnsanlar coğrafi mekanları tahrip etti”
Elazığ’da düzenlenen Jeomorfoloji Sempozyumu’na katılan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, dünya nüfusunun artmasıyla beraber insanların coğrafi mekanları daha fazla kullanarak tahrip ettiklerini söyledi.
12 Ekim 2017 14:04

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Coğrafya Bölümü ve Jeomorfoloji Derneği iş birliğiyle organize edilen ‘Uluslararası Jeomorfoloji Sempozyumu Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı. Ulusal ve uluslararası camiada söz sahibi olan bilim insanlarının bir araya getirilmesinin amaçlandığı sempozyumda, jeomorfoloji, topoğrafyalar, iklim değişiklikleri, paleocoğrafya ve jeomorfolojik miras konuları konuşulacak.
Jeomorfoloji alanında 3 gün sürecek sempozyumun açılışını yaptıklarını belirten Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Kâinatı yaratan yüce rabbimiz, bu kâinatta eşrefi mahlukat olarak insanı yaratmıştır. Yani kâinatın varlığı insanın rahat ve huzuru içindir. Yaptığımız her türlü ilmi ve bilimsel çalışmaların, yeryüzünde yapılan değişikliklerin, yeni buluşların bütününün merkezinde insanın huzuru ve mutluluğu olmalıdır. Hepimiz şunu biliyoruz ki milyar yıl önce yaratılan dünyanın jeolojik, fiziki ve coğrafi şekliyle bu günkü dünyanın fiziki ve coğrafi şekli aynı değildir. Denizleri doldurarak yerlerine hava alanları veya parklar yaptık. Denizlerin altından otobanlar geçirerek raylı sistemler yaptık. Yer yüzündeki birçok yere dev kuleler yaparak rüzgarın esme yönünü değiştirdik. Zaman içindeki depremlerle akarsuların yerleri değişerek şehirlerin yerleşim alanları değişti. Bütün bunların bir bilimsel çatı altında incelenip, insanoğlunun kendi kabiliyetiyle yapacağı değişimlerin merkezine insanımızı koyup, ona göre bir değişim politikası izlediğimizde, inanıyorum ki insanımız daha mutlu, daha kaliteli ve daha bilimsel bir yaşam tarzının içinde olacaktır” dedi.

BİLİM HAYATA YANSIMASI GEREKEN BİR OLGU

Fırat Üniversitesinin coğrafya alanında böyle bir sempozyuma ev sahipliği yaptığını dile getiren Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Günümüzde hemen hemen bütün alanlarda coğrafya yaşantımızın bir parçası haline gelmiş durumdadır. Bulunduğumuz yerden dünyanın diğer tarafında bulunan bir coğrafik alanı görüntüleyebiliyor, oradaki iletişim kültürünü, coğrafik alanları görebiliyoruz. Coğrafya sadece coğrafik alanlar olarak değil, mutlaka diğer bilim dallarıyla birlikte oldukça gelişmiş bir konuma sahiptir. Bilim üretilen ve hayata yansıması gereken bir olgudur. Coğrafya da hayatımıza yansıyan en önemli bilim dallarından bir tanesidir” diye konuştu.

İNSANLAR COĞRAFİ MEKANLARI TAHRİP ETTİ
Dünya nüfusunun artmasıyla beraber insanların coğrafi mekanları daha fazla kullanarak tahrip ettiklerini ifade eden Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Başta 1992 yılında Rio da yapılan çevre konferansı olmak üzere, insanoğlunun çevre üzerindeki bu baskısının, sebep olduğu tahribatın önüne geçilebilmesi amacıyla sürdürülebilir, kalkınma ve onun bir parçasını oluşturan eylem planlarıyla uluslar arası boyutta insan oğlunun çevredeki etkileri, tartışılmaya, konuşulmaya, bunlara karşı önlemler alınmaya başlanmıştır” diyerek açıklamalarda bulundu.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10216 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31346 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58054 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69908 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018