Bugün 20 Şubat 2018 - Salı
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
“Bir kişinin hatası tüm esnafa mal edilmemeli”
“Bir kişinin hatası tüm esnafa mal edilmemeli”
Elazığ Şoförler Odası Başkan Adayı Halil Saraç, servis şoförü esnaflarının sorunlarını dile getirdi.
09 Kasım 2017 22:18

Elazığ Şoförler Odası Başkan Adayı Halil Saraç, servis şoförü esnaflarının sorunlarını dile getirdi.

Saraç, yaptığı açıklamada, şoför esnafının problemlerinin her geçen gün artarak ciddi boyutlara ulaştığını ifade etti.

Bu sorunların artarak büyüdüğü kollardan birinin de öğrenci servisleri olduğunu belirten Saraç, özellikle Servis şoförü esnafına karşı son zamanlarda haksız uygulamalar yapıldığını kaydetti.

Türkiye’nin herhangi bir yerinde korsan taşımacılık yapan bir aracın yaptığı hata Türkiye’de bu işi layıkıyla yerine getirmeye çalışan yaklaşık 70 bin Servis Şoför esnafına mal edilmemesi gerektiğini ifade eden Saraç, şu ifadelere yer verdi: “Bir öğrenci servis aracının birçok ekstra giderleri var. Rehber öğretmen bulundurma zorunluluğu, araç takip sistemi, okul taşıtı projeleri, aracın 12 yaş sınırı ve Türkiye’de ki tüm servis esnafına yönelik yeni yönetmenlikler çıkartılıp dayatılması servis esnafını artık çileden çıkarmış ve evine ekmek götüremez duruma getirmiştir. Buda yetmiyormuş gibi Türkiye’nin herhangi bir yerinde korsan taşımacılık yapan bir aracın yaptığı hata Türkiye’de bu işi layıkıyla yerine getirmeye çalışan yaklaşık 70.000 Servis Şoför esnafına mal edilip, masa başında keyfi ve masraflı yönetmenlikler çıkartılarak bu esnaflarımızın giderleri artırılarak bu işi yapmayın denilmeye getiriliyor. Tabi ki sorunlarımız sadece bunlarla sınırlı değil. Servis Şoförü bir gün rahatsızlanıp yerine başka bir arkadaşını gönderse o araçta sigortalı olmadığı için SGK tarafından 10.000 TL (On Bin Türk Lirası) gibi büyük bir meblağ ceza ile karşı karşıya kalıyor. Burada şu denilmek isteniyor. Şoför esnafı hastalanamaz, işi olmaz veya bir yakınına bir şey olmaz. Yani servis şoförü babası dahi ölse bırakıp bir yere gidemez. Servis aracının okul tatili süresi yani 3 ay boyunca kapıda yatması ve giderlerinin 12 ay üzerinden olması servis şoförü esnafımızı maddi olarak çok ciddi anlamda sıkıntıya sokmaktadır. 9 ay evine bir parça ekmek götürmek için canla başla yağmurda, karda soğukta çamurda mücadele eden amaçları geleceğimizin teminatı çocuklarımızın daha rahat okuya bilmesi için bunlara hizmet eden bu esnaflarımıza özellikle ulusal medyada linç kampanyası başlatılmış ve esnaflarımız toplum nezdinde hor gösterilerek sektör imajını sarsmak istenmektedir. Unutulmamalıdır ki, servis şoförü esnaflarımız olmazsa çocuklarımız okullarına sağlıklı bir şekilde gidemezler. Bizler burada yetkililerden;  Piyasada çalışan korsan araçların tespit edilerek gereğinin yapılması, Araçlarda 12 yaş zorunluluğunun 15 veya 17 yaş sınırına çıkarılması,  SGK’ nın 3 ay boyunca kapıda yatan bu esnaflarımıza rehber personel ve kaptanın sigortası konusunda kolaylık sağlaması, Yeni çıkan yönetmenliklerde, yönetmenlik hazırlanırken bu işin emekçileri olan servis esnaflarımızdan da görüş alınılmasını istiyoruz. Umuyoruz ki hep birlikte el ele vererek sadece öğrenci servisi işletmecilerimizi değil, tüm şoför esnafımızın sıkıntılarını birlik ve beraberlik içerisinde çözüme kavuşturacağız. Oluşturacağımız güç birliği ile sorunları çözüme kavuşturup, şoför esnafımızın yüzünü gülümseterek direksiyon başına geçmesini sağlamak adına her türlü girişimi yapmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda dua ve desteklerinizi bekler, işlerinizde kazasız belasız hayırlı kazançlar dilerim.”

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10229 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31362 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58069 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69922 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018