Bugün 20 Mart 2018 - Salı
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
YAŞAM ALANLARINDA DİKEY YAPILAŞMA OLMASIN
YAŞAM ALANLARINDA DİKEY YAPILAŞMA OLMASIN
Elazığ Mimarlar Odası Başkanı Kazım Sanaç : “10 kat ve üzeri yapılar, yüksek yapı kabul ediliyor. Bana göre dikeydeki yükselmenin yanına yataydaki yayılma çok mantıklı bir teoridir. Ticari alanlarda dikey yapılaşma olabilir ancak yaşam alanlarında dikey yapılaşmaya karşıyız. Bu durum Mimarlar Odasının en baştan savunduğu görüştür.” dedi.
12 Kasım 2017 23:36
HABER: VEDAT YETİK
 
Elazığ Mimarlar Odası Başkanı Kazım Sanaç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikey yapılaşma ile ilgili açıklamasına destek vererek, Elazığ’da da artık yüksek katlı yapılaşmaya müsaade edilmemesi gerektiğini kaydetti.
 
Elazığ Mimarlar Odası Başkanı Kazım Sanaç, gazetemize yaptığı açıklamada, Oda olarak dikey yapılaşmaya baştan beri karşı olduklarını belirterek, dikey yapılaşmanın şehirlerin siluetini bozduğu gibi, arsa ve gayrimenkul değerinde de eşitsizliğe neden olduğunu ifade etti.
 
Çok katlı yapıların zorunlu olmadıkça yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Sanaç, “Yerel yönetim haklı olarak bir revizyon planı yapmıştır. Bu revizyon planı bize göre yanlıştır ama neticede meclisten geçen her plan doğru kabul edilir. Bu anlamda baktığınızda yerel yönetim prosedür olarak üzerine düşeni yapmış oluyor. Yerel yönetim haklı olarak Cumhurbaşkanının 6 ay önce vereceği demeci bilip ona göre davranamaz. Anacak bu yerel yönetimin bir sorumluluğu yoktur anlamına gelmemeli. Vardır sorumluluğu. Ama bunun önceden düşünülmesi gerekirdi. Yapılaşma normalde altyapı çalışması yapıldıktan sonra yapılması gerekir. Ancak biz ülke olarak tersini yapıyoruz. Önce yapılaşmayı yapıp sonra altyapıyı yapıyoruz. Ama önce altyapısı ve yapıya uygun hale getirilmiş arsa yada arazilerin imarlaştırılması gerekir. Bu da baktığımızda önce bu yapılırsa herhangi bir arsanın veya coğrafyanın namüsait olması söz konusu olmaz. Çok katlı yapılaşma da lüzum ettiğinde gerekebilir. Ama tüm kentin tamamında değildir. Belli arterlerde, belli yerlerde çok katlı yapılaşma olmalı. Onun haricinde çok katlı yapılaşma olmamalı.” dedi.
 
YATAYDA YAYILMA BİRAZ UZUN VADELİDİR
Yatay yapılaşmanın gayrimenkulün değerinin eşit yapılması ve dengeli dağıtımı açısından mantıklı olduğunu savunan Sanaç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kastettiği yüksek kat tanımına 10 kat ve üzeri gidiyor bildiğim kadarıyla.  10 kat ve üzeri yüksek yapı kabul ediliyor. Bana göre dikeydeki yükselmenin yanına yataydaki yayılma çok mantıklı bir teoridir ki bu durum Mimarlar Odasının en baştan savunduğu görüştür. Ticari alanlarda dikey yapılaşma olabilir ancak yaşam alanlarında dikey yapılaşmaya karşıyız. Bu her anlamda gayrimenkulün değerinin eşit yapılması, dengeli dağıtımı açısından da mantıklıdır. En baştan beri öyledir ama çoğu ülkelerde özellikle Amerika özentisi olan ülkemizde nedense en baştan beri böyle bir şeye gidilmedi. Yani tek bir arsanın gayri  menkul değerinin tavan yapması öbürünün çok ucuza gitmesine neden oluyor.  Yatayda yayılma olsaydı arsalar arasında bu kadar büyük dengesizlikler olmazdı. Bu hem ekonominin dengelenmesi, mülk sahipleri arasındaki dengesizliğin daha  asgariye indirilmesine sebep olurdu. Ama ne yazık ki biz hep daha kolayına yöneldik. Zaten yeni yapılan revizyon imar planına da bizim eleştirilerimiz oldu. Ama yatayda yayılma biraz daha uzun vadelidir. Hem ekonomik getirisi hem siyasi getirisi biraz daha uzun vadede olduğu için biz her zaman olduğu gibi dikeyde yayılmaya çalıştık.  Dolayısıyla bu da yanlış oldu. Özellikle büyük kentlerdeki perspektiflerden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız da böyle bir şey söyledi. Sayın cumhurbaşkanımızın söylemi doğrudur. Ama keşke Mimarlar Odasının söylemlerine kulak verilseydi. Oturup teknik boyutları masada konuşulsaydı daha erken dönülseydi, daha az zararı olurdu ülkemize. Ama zararın neresinden dönülürse kardır. Ben siyasi olarak bakmıyorum. Yanlışı görmüş olmak da bence marifettir. Bundan sonrasında artık nasıl olunacaksa elbirliği ile daha çözümcül yol bulunabilir.” şeklinde konuştu.
 
MEVCUT YÜKSEK YAPILAR İÇİN CİDDİ TAZMİNAT ÖDENMESİ GEREKİR
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine bundan böyle yüksek katlı yapılara müsaade edilmeyeceğini ifade eden Sanaç, bugüne kadar yapılan yüksek katlı yapılar için geriye dönüşün mümkün olamayacağını kaydetti.
Mevcut yüksek yapılarda geri dönüş olması için ciddi tazminatlar ödenmesi gerektiğine ifade eden Sanaç; “Bakanlık veya hükümet nezdinde belediyelere kaynak aktarımı yapılırsa yerel yönetimlerin yapmış olduğu bu planlar değiştirilebilir. Çünkü mevcut durumda müteahhitlerle hak sahipleri açısından çok ciddi tazminat söz konusu olur. Bu konuda bir mağduriyet söz konusu olacaktır. Bu mağduriyetlerin giderilmesi ancak tazminat ödenmesiyle mümkün olacaktır. Devlet şuan planda verilmiş son 5 hakkına ancak istimlak ederek tekrar onu iptal edebilir. Bu bana göre çok uygulanabilir gibi durmuyor ama bundan sonrası için durdurulmaya gidilebilir.” dedi.
 
ÇOK KATLI YAPILARA NEDEN HEVES EDİYORUZ?
Vatandaşların yüksek katlı dairelerde oturmasına anlam veremediğini de ifade eden Sanaç, şöyle konuştu; “Şunu sormak lazım. Biz çok katlıya neden heves ediyoruz. Biraz da toplum olarak biraz kendimizi sorgulamamız lazım. Biz çok katlı yapılara niye heves ediyoruz? Etmeyelim. Heves etmeseydik çok katlı yapılar da gerekli maddi değere ulaşamazdı ve müteahhitler çok katlı yerlere talep etmezdi. Arz talep dengesini biz de toplum olarak sağlayabilirdik. Bir insan 8. Katta niye oturur. Mümkün olduğunca toprağa yakın olmak varken, böyle bir seçeneğimiz varken neden yüksek katlı yapılarda oturmak ister insan. Bugün 800 bin ile bir milyon Liraya satılan evler var Elazığ’da. Ben bunu mantıklı bulmuyorum.”
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10774 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32054 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58820 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70678 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018