Bugün 20 Mart 2018 - Salı
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
ÜRETİCİLER İFLAS EDECEK
ÜRETİCİLER İFLAS EDECEK
Et ve Süt Kurumu’nun zincir marketler üzerinden gümrüksüz gelen ithal eti ucuza satması yerli besi üreticilerinin tepkisine neden oldu. Elazığ Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Gıyasettin Yüksel, yapılan düzenlemenin yaşanan soruna çözüm olamayacağını söyledi. Üreticilerin zarara uğradığının altını çizen Gıyasettin Yüksel, et ithalatının devam etmesi halinde yerli üreticinin iflas edeceğini ifade etti.
14 Kasım 2017 22:58

HABER: VEDAT YETİK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın kırmızı etin ucuza tüketileceği yönündeki açıklamasının ardından Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) ucuz et satışı başladı. ESK, KDV dahil kıymayı kilosu 29 TL’den, kuşbaşının ise kilosu 31 TL’den Türkiye’nin bütün illerinde, kendi satış noktalarında satmayı taahhüt eden 2 zincir markete dana karkas et olarak veriyor. Marketler, karkas eti yarımşar kilo halinde paketleyip, kıyma ya da kuşbaşı olarak satıyor. 

Elazığ Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Gıyasettin Yüksel, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan ithal et politikasının yerli üreticileri olumsuz etkilediğini, üreticilerin hayvanlarını satamaz hale geldiğini söyledi.

Yüksel, günşığı’na yaptığı açıklamada, İthal etin kısa vadede et fiyatlarını düşürse de uzun vadede eskiye oranla daha vahim bir hal alacağını kaydetti.

Et ithalatının soruna çare olmayacağını aktaran Yüksel, kalıcı çözüm olarak yerli üreticinin desteklenerek besi üretiminin arttırılması gerektiğini savundu.

ÖNCE YERLİ ÜRETİCİYİ KORUYUN

Uygulama nedeniyle yerli besi üreticilerinin iflasın eşiğine geldiğini vurgulayan Yüksel, şunları kaydetti: “İthalatla zarara uğrayan yerli üreticiler desteklenmeli daha önceden uygulanan 200 TL besi desteği yem fiyatları ve besi maliyetlerinin düşürülmesiyle birlikte en az 500 TL ye çıkarılmalıdır. Bölgemiz Elazığ için söyleyecek olursam bundan 10-15 yıl önce hayvancılıkta ilk 3.sıradayken uygulanan yanlış politikalardan dolayı baktığımız zaman 35. Sıraya gerilemiş olduğunu görürüz Her geçen gün bu işle uğraşan besi üreticileri zarar ettiklerinden dolayı bu mesleği bırakıyor ve hayvancılık git gide kan kaybediyor. Böyle giderse yerli üretim tamamen bitip tamamen dışa bağımlı hale gelinecektir. Şehrimizde uzun yıllardan beri bu sektörden faydalanıp sadece kendi şahsi menfaatlerini düşünen insanların biran önce bu şahsi menfaatlerinden vazgeçip bu sektöre ciddi anlamda yönelmeleri gerekir. Benim tavsiyem şudur ki bakanlığımız et fiyatlarını düşürmek istiyorsa ilk başta yerli üretici korunmalı sonrasında besi fiyatları ve yem fiyatları muhakkak düşürülmeli. Hayvan ithal edilecekse yurt dışından kaliteli damızlık sığırlar ithal edilip küçük işletmelere ve köylere dağıtılmalıdır. Daha önce uygulanan besi desteğinin 200 TL den en az 500 TL’ye çıkarılması şarttır.”

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10774 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32054 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58820 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70678 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018