Bugün 25 Şubat 2018 - Pazar
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Sisli havaları hafife almayın
Sisli havaları hafife almayın
Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Elazığ’da son günlerde etkili olan yoğun sis ile ilgili sürücülere uyarılarda bulundu.
04 Aralık 2017 15:43
Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Elazığ’da son günlerde etkili olan yoğun sis ile ilgili sürücülere uyarılarda bulundu.
 
Saraç, sisin görüş mesafesini zayıflatıp yolun bulanık görünmesine sebep olduğuna dikkat çekerek, Kış aylarında araç kullanırken alınan tedbirlerin sisli havalarda da alınması gerektiğine vurgu yaptı. Saraç, hava sıcaklığı sıfır derecenin altında olduğu zaman araç kullanıcılarının dikkatli araç kullanmaları gerektiğini söyledi.
 
Sisli havalarda gizli buzlanmaların olabileceğini anlatan Saraç, “Sisli havalarda aracımız ile trafiğe çıkacağımız zaman; far ve stop lambalarınızı iyice temizlememiz gerekmektedir. Kısa huzmeli farlarımızı ve ön sis farlarımızı kesinlikle yakmamız gerekmektedir. Sis’ te araç kullanırken yapılan yanlışlardan en büyük yanlışlardan biri, uzun huzmeli farların yakılmasıdır. Uzun huzmeli farlar yakıldığında öndeki sisli bölge bir ışık duvarı halinde gelecek ve görüşü engelleyecektir. Hareket halindeyken dörtlü flâşörlerimizi yakmamamız gerekiyor. Siste araç kullanırken sürücülerin yaptığı başka bir hata da, dörtlü flâşörlerin görülmek için yakılmasıdır. Dörtlü flâşörler, sadece bir tehlike durumunda ve taşıt durduğunda yakılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.
 
TAKİP MESAFENİZİ ARTTIRIN
Sisli havalarda araç kullanırken takip mesafesinin arttırılması gerektiğini belirten Halil Saraç, “Sis, su buharından oluştuğu için yolu ıslatacaktır. Bu yüzden fren mesafesi kuru zemindekine göre daha uzun olacaktır. Normal zeminde 100 km/s süratle giden bir araç fren yaptığında 50 - 55 metrede dururken, siste bu mesafe 100 metreye kadar çıkabilir. Sisli havalarda öndeki araçla normalden daha fazla mesafe bırakılmalıdır. Örneğin 60 km/sn süratle giden bir taşıtın öndeki araçlarla arasında hızı kadar, yani 60 metre mesafe bırakması gerekir. Yol çizgilerini değil, yol kenarında bulunan işaretleri takip etmemiz gerekiyor. Silinmiş yol çizgileri araç sürücülerini yanıltıp tehlikelere yol açabilir.  Hava ne kadar soğuk olursa olsun, aracın camını açmanız gerekiyor. Böylelikle diğer taşıtların sesli uyarılarını kolaylıkla duyabilir, iç camlarda da buğu olmayacaktır. Siste taşıt kullanırken kesinlikle sollama yapılmaz. Çünkü sisli havalarda görüş mesafesi ve buna bağlı olarak sürat düşeceğinden, karşıdaki taşıtla burun buruna gelme olasılığı artacaktır. Ancak yine de sollama yapmak gerekiyorsa, mutlaka ışık ve klaksonla gerekli uyarı yapılmalıdır. Sisli havalarda herhangi bir problemden ötürü yol kenarında durmak gerekirse, mutlaka dörtlü flâşörler yakılmalı ve mutlaka arkadan gelen sürücülerin fark edilmesi için araçtan 100 metre geriye reflektör yerleştirilmelidir.” uyarılarında bulundu.
 
ŞEHİR İÇİ YOLLARDA YAVAŞ GİDİLMELİ
Sisli havanın şehir içi yollarda yayaların görülmesini de engelleyeceğini aktaran Saraç şöyle devam etti: “Sisli havalarda özellikle şehir içi yollarda yavaş gidilmeli, kavşaklarda mutlaka durulmalı ve kimsenin gelmediğinden emin olduktan sonra hareket edilmelidir. Sisli havalarda yayaların da üzerlerine, uzaktan rahatlıkla görülebilecek fosforlu giysiler giymelerinde fayda vardır.”
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10346 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31506 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58230 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70083 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018