Bugün 25 Şubat 2018 - Pazar
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
FABRİKA HEBA OLMASIN
FABRİKA HEBA OLMASIN
Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker Fabrikalarının bulunduğu B Portföy fabrikaların satışı yeniden gündeme geldi.
04 Aralık 2017 23:30

HABER: VEDAT YETİK

Şeker-İş Sendikası Elazığ Şube Başkanı İsmail Savıcı, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamayla ilgili olarak, “Eğer burada bir özelleştirme olacaksa bu işin içerisinde işçi de olacak, çiftçi de olacak, devlet de olacak. Buraya bir AVM veya rezidans yapılacaksa bu ülkeye, millete yanlış yapılmış olur” dedi.

FABRİKANIN ÇALIŞMASINI İSTİYORUZ

Şeker-İş Sendikası olarak yıllardır özeleştirmeye karşı mücadele verdiklerini belirten Savıcı, “Şeker Fabrikalarının özelleştirmesi 2000 yılından buyana gündemde. Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker Fabrikalarının bulunduğu B Portföy fabrikaların satış ihalesi en son 2012 yılında yapılmış, daha sonra ihale iptal edilmişti. Son olarak bütçe görüşmelerinde özelleştirme konusu tekrar gündeme geldi. Bizim özelleştirmeye bakış açımız belli. Biz sendika olarak şunu söylemek istiyoruz. Dünya’da hiçbir şeker fabrikası bir şahısa satılmamıştır. Bu noktada eğer burada da bir özelleştirme olacaksa bu işin içerisinde işçi de olacak, çiftçi de olacak, devlet de olacak. Yani fabrika satılıp da kapanmasın. Biz fabrikanın çalıştırılmasını istiyoruz. İşçinin, çiftçinin, devletin ortak olduğu bir platform gerçekleştirilerek fabrika çalıştırılmalı.  Bir önceki satış ihalesinde alıcı firma, fabrikaların bulunduğu arazileri satacaktı. Şeker fabrikalarının arazilerinden faydalanmak için almışlardı. Yani fabrikalar kapanacaktı. Bu nedenle işçi de köylü de mağdur olacaktı. Burası eğer bir şahsı verilecekse, buraya bir AVM veya rezidans yapılacaksa bu ülkeye, millete ve vatana yanlış yapılmış olur diye düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

ELAZIĞ’DA 20 BİN KİŞİ FABRİKADAN EKMEK YİYOR

Şeker fabrikalarında Türkiye genelinde 10 milyon  insanın ekmek yediğini aktaran Savıcı, “ Şeker fabrikalarının oluşturduğu katma değer yaklaşık 3 milyar dolar. Elazığ özelinde konuşacak olursak; Yaklaşık 20 bin kişi burada ekmek yiyor. Katma değeri çok yüksek olan devasa bir kuruluş. Memleketin sembolleri olan bu kurumlar özelleştirme adı altında heba olup kapanmasın. Bu fabrikalar sosyal amaçlı kurulan fabrikalar. Kar amacı güdülen yatırımlar değil. Ama buna rağmen Elazığ Şeker Fabrikası kar etme seviyesinde bir kuruluş olmuştur. Geçmişte su olmamasından dolayı pancar üretimi pek fazla yapılamamıştı. Ama bu yıl çok şükür 160 bin ton pancarımız oldu. Kampanyamız hala devam ediyor. Yani pancar oldu mu fabrikalar da çalışır. Ama siz bir şahsa verirseniz burayı, alır kapatır. Alan adam arsası için alıyor fabrikaları. Çalıştırma amaçlı değildi. Buna müsaade edilmemeli.” diye konuştu.

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10346 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31506 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58230 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70083 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018