“Cazibeli sahalar azaldı”
13 Kasım 2017 17:56
DSİ 9. Bölge Müdürü İlker Arslan, Türkiye’de artık cazibeli sulama sistemleri yapabilecek sahaların azaldığına dikkat çekerek, pompajla sulamalarda devriye alma zamanının geldiğini söyledi.
DSİ 9. Bölge Müdürü İlker Arslan, Uluova Sulama Projesi’nin ihalesinin yapıldığını hatırlatarak, önümüzdeki günlerde 10 km’lik iletim hattına ait sözleşmenin imzalanacağını söyledi.
Uluova Sulama Projesi hakkında bilgiler veren İlker Arslan, hedeflerinin 2018’in ilk çeyreğinde inşaat çalışmalarını tamamlamak olduğunu belirtti.
Tarım İl Müdürlüğü tarafından bölgede toplulaşma çalışmaları yapıldığını anlatan Arslan, şantiye kurulum çalışmalarının devam ettiğini, 2018 ve 2019 yılında ciddi bir ilerleme kat edileceğini aktardı.
Enerji maliyetlerinin karşılanması amacıyla Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile ortak çalıştıklarını vurgulayan İlker Arslan, “İlk yatırım bedelleri güneş enerjisi biraz yüksek bunu karşılanması gerekiyor. Bununla ilgili enerji bakanlığının TEMSAN adlı özel bir şirketi var. Güneş Enerjisi Panellerinin Türkiye’de üretilmesi için bir fizibilite çalışması yapıyorlar. Uluova sulaması da bu fizibilite çalışmasına altlık eden bir proje. Elazığ özelinde bunu başartabilirsek bu Türkiye’de yayılacak. 38 megavatlık bir güneş enerjisi sistemine ihtiyacımız var. 23 bin 265 hektar yaklaşık 232 bin saha. İlk etapta 145bin dekarlık saha hayat ettik ama bunun 2 ve 3. kademe pompajları da var. Yapacağımız güneş enerji sistemi tamamına hitap edecek şeklinde” ifadelerini kullandı.
 
“CAZİBELİ SAHALARI AZALDI”
Güneş enerjisi panellerinin kurulacağı yerleri tespit edildiğini belirten İlker Arslan, Türkiye’de artık cazibeli sulama sistemleri yapabilecek sahaların azaldığına dikkat çekti.
Pompajla sulamalarda devriye alma zamanının geldiğini ifade eden Arslan, “İşletmede vatandaşımızın enerji maliyetleri ile karşılaştığı sorunları biliyoruz. Elazığ güneş anlamında en avantajlı bölgelerden birisi. Burada yapılabilecek gösterilebilecek bir başarı Türkiye’ye örnek olacak. Bizde o yüzden takipçisiyiz. Türkiye’ye kurulacak sahalarda tespit edildi. Hazineye ve devlet su işlerine ait bir bölge var. Şu anda fizibilite çalışması devam ediyor. Bize de net olarak ulaşmış bir durum yok. Ama önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde adını koymayı umuyoruz. En azından sayın bakanımız kanun teklifi anlamında fizibilite çalışmaları, raporları olumlu çıkarsa girişimde bulunacak” şeklinde konuştu.
 
“YENİ KUYU AÇILMASINA İZİN VERMİYORUZ”
Müdür İlker Arslan, yerel su rezervleri ile kritik seviyede olan bölgeleri kapalı bölge olarak belirleyip yeni kuyu açılmasına izin vermediklerine vurgu yaparak, rezervin kendini yenilemesi halinde teklif ettiklerini ifade etti.
Kararların Bakanlar Kurulu Kararı ile kapalı olarak ilan edildiğini anlatan Arslan, “10 metrenin üzerinde açılan kuyularda bizim için izin alınması gerek, 10 metrenin altında işe, elle açılan kuyular gurubuna aldığımız için bunda herhangi bir sorun yok. Yasal olduğu için. Kuraklıkla beraber bu tür talepler artıyor, yer altı seviyesi de düşüyor ister istemez. Kuyu derinlikleri de artıyor. Ancak bu kuyulara müsaade edilmesinin vatandaşa da faydası yok ileride zararlarını görüyorlar. Yeraltı suları sadece insanlar için değil doğa içinde çok önemli. İhtiyaçlarını karşılıyorlar. Bu rezervleri olduğu kadarıyla korumamız lazım. Bizim izin vermememizin sebebi bu ”dedi.
 
“BU YAZ 44 YILIN EN KURAK YAZIYDI”
Arslan, 2017 yaz aylarının çok sıcak geçmesi nedeniyle kaçak kuyu açılması ile ilgili olaylar yaşadıklarına dikkat çekerek, bu durumu valiliğe bildirdiklerini ve kuyuyu açanların cezalandırıldıklarını söyledi.
 
“İHTİYACIN ÜSTÜNDE İSRAF YAPMASIN”
Depolama alanı ile ilgili sıkıntı yaşamadıklarını, yeteri kadar barajı ve gölete sahip olduklarını anlatan Arslan,  vatandaşlardan da tasarrufta bulunmaları konusunda uyararak şöyle devam etti: “Biz devlet olarak ne kadar yatırımlarımızı yapsak ta üretemediğimiz tek şey su.  Bunu da insanların ihtiyacı olarak kullanması, ihtiyacın üstünde israf yapmamalarını rica ediyoruz. Dünyanın %2’si temiz su ve geri getirilemeyen şey bu. Boşa harcamış olduğumuz sularda nehirler vasıtası ile denizde karışıp boşa gidiyor”
Bu haber, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.