Bugün 19 Şubat 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
bilgi@gunisigigazetesi.net
“PAŞALI” ETRAFINDA 22/05/2009
21 Mayıs 2009 21:40

Son yıllarda okullarımızda yeni bir gelenek oluşmaya başladı. Öğretim yılı sonuna doğru okullar, sosyal faaliyetlere daha çok ağırlık verirken, öte yandan bir de dergi çıkarmayı ihmal etmez oldu. İlimizin kadim ve seçkin okullarından İsmetpaşa İlköğretim Okulu da geçtiğimiz günlerde “Paşalı” isimli dergilerinin 4. sayısını çıkardı. Sağ olsun, bu okulun öğretmenlerinden şair dostumuz M. Faik Güngör, bir aded de bize göndermiş.
Hemen kaydedelim; İsmetpaşa İlköğretim Okulu Müdürü Hayri Uğur’un da şairliği, yazarlığı ve onun geçtiğimiz aylarda bastırdığı kitabıyla ilgili bir tanıtım yazısı yazacağımıza dair bizim bir taahhüdümüz vardır. Unutmuş değiliz.
“Paşalı”nın ilk sayısı çıktığında yazdığımız bir yazıda bu isme itirazımız olmuştu. Bu itirazımız baki iken şimdi de derginin kapağında ve kimi sayfalarında gördüğümüz okul amblemine bir itirazımız olacak.
Amblemdeki bayrağın solunda yer verilen Atatürk resmine kim ne diyebilir? Fakat bayrağın sağına da neden İsmet İnönü’nün resmi koyulmamış demeye hakkımız var sanırım. Bu okulumuzun ismine binaen ambleminde, Atatürk’ten çok İnönü’nün resmi bulunması gerekmez miydi?
Dergi 44 sayfa, renkli baskı ve kuşe kâğıt. Sayfa sayısına, renkli basımına diyeceğimiz yok; lakin kâğıdının ille de kuşe olması mı lazım gelirdi? Sadece özel okul ve kolejler değil, dikkat ederseniz şimdi resmî okullarımız da dergilerini en pahalı, en ağır kâğıtlara basarak çıkarıyor. Yani eğitimcilerimiz bile artık muhtevadan ziyade makyajı önemser oldular. Üstelik parasızlıktan, tahsisat kıtlığından onca yakınmalarına rağmen!
Paşalı’nın kapağı zahmetsizce tasarlanmış ve bilhassa çocuklar için bir şey ifade etmeyecek kadar soğuk. Zaten çocuklar açısından bakıldığında Paşalı’nın içi ve içeriği de o kadar sıcak sayılmaz.
-Neden, derseniz; çünkü dergi, bir okul dergisi, bir çocuk dergisi değil de adeta bir edebiyat-kültür-sanat dergisi hüviyetiyle sunulmuş.
Paşalı’yı çıkaranlar onun bu sayısını “Türkçemiz Özel Sayısı” olarak hazırlamış. Kendilerine bu hassasiyetlerinden ötürü teşekkür ederiz. Gerçekten Türkçe, her geçen yıl biraz daha kendini bilmez cahiller ve çokbilmiş aydınlar yüzünden kan kaybediyor. İsmetpaşa İlköğretim’in yönetici ve öğretmenlerinin dilimiz karşısındaki bu duyarlı davranışları takdire şayandır. Ama gelgelelim, dergideki hiçbir yazı öğrencilerimize bu konuda hitap eder, onları uyarır, dikkate davet eder bir evsafta değildir. Okul Müdürünün ve Müdür Başyardımcısının yazıları dâhil Paşalı’da “Sevgili Çocuklar”, “Sevgili Öğrenciler” diye başlayan bir tek yazı yok! Okulun Rehber Öğretmeninin yazısı da hariç değil.
Günışığı ve Nurhak gazetesi yazarlarından Günerkan Aydoğmuş, Bedrettin Keleştimur, Lütfi Parlak, M. Şükrü Baş, Hadi Önal, Muammer Aksoy da birer yazı ile katkıda bulunmak istemişler derginin “Türkçemiz” özel sayısına. Fakat açın bakın, bu sevgili dostlarımızın da hangisi, yazısında çocukların seviyesini yakalamış ve onlara Türk Dili’ne saygı, Türkçeyi güzel kullanma bahsinde önerilerde bulunmuş? Köşelerinde yayınladıkları bir yazılarını Paşalı’ya transfer ederken; bu derginin bir okul dergisi, bir çocuk dergisi olduğunu asla hesaba katmadıkları ilk paragraflarından belli oluyor. Zaten Türkiye’de çocuk edebiyatının en büyük sıkıntısı da budur; büyükler kendileri için yazar ve fakat “çocuklar okusun” derler. Bütün anneler, babalar, yetişkinler ve öğretmenler okumazken; “âh, şu çocuklar neden okumuyor” diye şekva ederler.
Yerden göğe haklıdır çocuklar. Ben de çocuk olsam bu yazıları okumam; “babam okusun” derim. Bir yazı, benim yaş seviyeme göre değilse, beni sıkacak kadar uzunsa, bana göre bir resimle desteklenmemişse, yazı karakteri, puntosu, sayfa düzeni ben hesaba katılmadan tasarlanmışsa nasıl okurum o yazıyı, niçin okurum?.. İçinizde iddiaya meraklı biri varsa; “kalıbımı basarım” diyerek çekinmeden haykırsın; “Çocuklar, bu okul dergilerinde yine çocukların yazdıkları dışında bir yazıyı okumaz!” desin.
Son yıllarda bir de internet kopyacılığı çıktı. Verilen ödevler -şayet evde bilgisayar veya bilgisayarda internet yoksa- artık mahalle aralarına, okul mücavir alanlarına kadar giren internet-kafelerin birine gidilerek üç beş kuruş mukabilinde çıkartılıyor. Okul dergilerindeki yazı ve şiirlerde de bu hazırcılığı görmek mümkün. Örneğini isterseniz, yine elimizdeki Paşalı’dan verelim.
Paşalı’nın 22. sayfasının diplerinden başlayıp 23. sayfanın sonunda biten (işbu kötü bir sayfa düzenlemesidir) “Cengiz Aytmatov” başlıklı bir yazı var. Kim tarafından derginin yayın kuruluna sunulduğu belli olmayan ve bir tek öğrencinin okuyacağını tahmin etmediğimiz bu yazı besbelli ki bir internet aşırmasıdır. Ve bu, o kadar bellidir ki Aytmatov’un eser adlarının karşısındaki kiril alfabesi ile yazımları dahi olduğu gibi kopyalanmış. Sonradan silinmesi de akıl edilmemiş.
Başka bir kopyayı da 14. sayfada görüyoruz. Bir öğrenci, Cemal Sâfi’nin meşhur “Tek Hece” şiirinin dört kıtasını kendi adıyla intihal eyleyivermiş. Oysa derginin seçici kurulu, bu çocuğumuzun isminin başına “Derleyen” diye yazsaydı mesele kalmayacaktı.
30. sayfadaki Bulmaca’yı hazırlayan kimdir, bilemiyoruz. Bildiğimiz şu ki, “Yukarıdan Aşağıya”, “Soldan Sağa” ibareleri yer değiştirmiş. Belki de daha “bulmaca” olsun diye!
Karşı sayfadaki resimlerin altında resmi yapan çocuklar kendi isimlerini görememenin hüznünü yaşamadı mı dersiniz? Minicik harflerle dahi olsa bu minik ressamların isimleri kaydedilmeliydi bizce.
29. sayfadan, bu okulumuzun öğretmenlerinden Gülhayat Hocahanımın, hastalığı dolayısıyla öğrencilerinden ve öğretmen arkadaşlarından ayrıldığını anlıyoruz. Gülhayat Öğretmene geçmiş olsun temennilerimizi iletiyor, yüce Allah’tan acil şifalar niyaz ediyoruz, efendim.
Ve diyoruz ki:
Bu yazıya başlarken ve bitirirken niyetimiz; ne yüzü ve yüreği ak bu okulumuzu karalamaktı; ne de çıkardıkları dergilerini yermek. Yazımızın, ilimizdeki okul dergiciliğini eleştirel bir değerlendirme olarak algılanması dileği ile.

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
31 Ağustos 2010 00:24
4470 kez okundu
21 Mayıs 2009 21:40
3873 kez okundu
12 Şubat 2008 21:16
4163 kez okundu
04 Ekim 2007 22:49
3851 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10211 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31335 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58041 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69893 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018