Bugün 19 Şubat 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
bilgi@gunisigigazetesi.net
Devlet koromuzda 13/02/2008
12 Şubat 2008 21:16
DEVLET KOROMUZDA BEKLENEN YENİLİK OLMADI !...

Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda bazı problemlerin olduğu basınımıza intikal etmişti. Bununla ilgili nelerin yapılması hususunda da ilgili kişiler görüş beyan etmişlerdi. Özellikle eski koro şefi Naci Sönmez’in yeniden koro şefliğine atanması istenmişti. Bu konuda nacizane ben de aynı teklifte bulunmuştum. Devlet Korosu’nun bir şehirle bütünleşmesi gerektiğini vurgulamıştım.
Elazığ’ın sivil toplum kuruluşları, musiki dernekleri bu teklife büyük destek verdiler. Konu Valimize kadar götürülerek gerekli girişimlerde bulunuldu. Kısaca bir şehirde sivil toplum kuruluşları, medya ve bürokrasi bir konunun çözümünde ittifak ediyorsa, yapılacak iş de o konuyu o doğrultuda çözmektir. Ama bu konu maalesef bu güne kadar çözülemedi!

Kültür bakanlığının koro şeflerini atama yönetmenliğinde dört aşamalı bir imza gerekiyormuş. Bu dört kişiden ikisi herhangi bir yerin iki koro şefi,Güzel Sanatlar Genel müdürü ve müzik branşında eğitim veren bir kurumun öğretim görevlisi.Tabi ki en sonra da Bakan onayı lazım. Aldığımız bilgilere göre Naci Sönmez’in atanması Bakanlıkça da uygu görülmüş, lakin yönetmelik gereği bu komisyona seçilmiş olan iki koro şefi tarafından bu atama imzalanmamış! Kısaca Elazığ’daki sivil toplum kuruluşları,Elazığ’ın mahalli medyası ve mülki amirler ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı da bu atamaya onay verirken,herhangi bir yerin iki koro şefinin bu atamayı imzalamaması sonucunda bu atama bu güne kadar maalsef gerçekleştirilememiştir! Bu iki koro şefinin niçin bu atamayı imzalamadıkları ise düşündürücüdür! Sanıyoruz iş bu noktaya geldikten sonra Kültür ve Turizm Bakanımız bu problemi aşacak yetkisini kullanır.Elazığ halkı Sayın Bakanımızdan bunu bekliyor.Ve bu atamanın bir an önce gerçekleşmesini bekliyor…

MALATYA’YA İNEN UÇAKLAR NEDEN ELAZIĞ’A İNEMİYOR?

Bu soru sanıyorum bir çok okuyucumun da aklına gelmiştir.Malatya ile Elazığ arasında yaklaşık yüz kilometre mesafe var.Hava şartları biribirine oldukça uygun iki şehir...Ama THY uçağı Elazığ Hava Alanı’na inemediği zaman doğru Malatya hava alanına yöneliyor.Yine Elazığ’dan iptal edilen uçak seferleri ise Malatya’dan sürüyor!Tabi istisnalar hariç!Bunda hiçbir kasıt aramamak lazım...Elazığ Hava Alanı’na uçakların inmesini engelleyen “sis” dediğimiz şey ise aslında Elazığ’ın hava kirliliğidir! Şehre hava alanının bu kadar yakın olduğu başka bir ilimizin olduğunu şahsen ben bilmiyorum! Malatya Hava Alanı ise şehir merkezine en az 40-50 kilometre mesafede bulunuyor.İşte Malatya ile Elazığ havaalanlarındaki sis farkı buradan ileri geliyor.

Hava Alanımızın genişletme çalışması bir gün mutlaka bitirilecektir. Ne var ki kış aylarında meydana gelen bu “sis iptalleri” sanıyorum doğal gazın gelişine kadar da devam edecektir.Bu iptalleri ortadan kaldırmanın tek çaresi ise, Elazığ Hava Alanı’na konulacak bir cihazda yatıyor! Evet, bu gün için bazı hava alanlarına kurulmuş olan bu elektronik cihazların Elazığ Hava Alanımıza da kurulması halinde bu iptaller büyük oranda ortadan kalkacaktır.Yoksa kış aylarında biz yine yolcularımızı Malatya’ya taşımaya devam edeceğiz.

ELEŞTİRİLEN BULVAR VE CADDE İSİMLERİ !

Elazığ’da bazı cadde ve sokak isimleri var ki, zaman zaman medyada,şurda burada hep eleştirile gelmiştir. Deniliyor ki, Elazığ’a bu kadar hizmet etmiş insanlar varken,Elazığlı bile olmayan, ya da bitkiden,dereden tepeden başka bir anlam taşımayan bu cadde ve sokak isimleri neden hala değiştirilmedi! Tabi ki bazılarına biz de hak vermek zorunda kalıyoruz!Gel gör ki bazı şeyleri de değiştirmek öyle kolay olmuyor…Bu iş birazda Belediyemizin görevi.Eleştirilen bu adlardan biri de “Mithat Paşa Bulvarı”dır.Bu bulvar henüz yeni açılmış olan bir bulvardır.Bu bulvara bu adın verilmesini kimler teklif etti onu araştırmak lazım!.Mithat Paşa Osmanlıda bazı güzel şeyler yapmış olan bir Paşa olarak bilinmekte.Örnek mi istersiniz,mesela Ziraat Bankası’nın ilk kurucusu odur…Bu isim bu gün Türkiye’nin belki birçok yerinde vardır.Özellikle Ankara veya İstanbul’da olmasını da doğal karşılarım.Ama Elazığ’da bu isme gerek varmıdır bilemiyoruz?Tabi bu konuda eleştiri yapanlar onun hakkında başka şeyler de söylüyorlar! Yorumu okuyucularıma bırakıyorum!..
BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
31 Ağustos 2010 00:24
4469 kez okundu
21 Mayıs 2009 21:40
3872 kez okundu
12 Şubat 2008 21:16
4163 kez okundu
04 Ekim 2007 22:49
3851 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10211 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31335 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58041 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69893 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018