Bugün 22 Ocak 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
bilgi@gunisigigazetesi.net
ÖNCE HAKEM, SONRA ÖZAT!
08 Aralık 2014 14:39

  Elazığspor'u mağlup eden hakem, Giresunspor'a 3 puan hediye etti...
Evet; Elazığspor Taraftarı kızdı, sinirlendi ve; “Hakem gol gol gol...” diye bağırdı tribünden ama, hakem golü atmıştı zaten o dakikalarda... 
Öyle ya herkesin gördüğü, sadece hakemlerin görmediği pozisyonda Anton'un göstere göstere koluyla alıp, IVESA'yı aşırırken bile topa vurmakta tereddüt ettiği ve verildiğine inanamadığı hile kaynaklı bir golle 4 maç sonra evinde yenildi Elazığspor?..
Hakem gelişine vurup ağlarımıza gönderseydi topu; “Dayanamadı vurdu topa” der ve bu kadar hayıflanmazdık herhâlde o gole?
G. Saraylı Semih'in topun kendine çarparak kornere çıktığını hakeme söylemesini “Fair-Play” prensibi gereği centilmen davranış olarak niteleyenlere inat, ne Anton; “Topu kolumla aldım” diyebildi, ne de ancak maçtan sonra “Öyle bir golle kazanmak istemeyiz?” diyen hocası Erkan SÖZERİ hileyi itiraf edebildi?..
Hakem sadece attırdığı golle değil, ihlâllerin önemine ve faullerin sertliğine bakmadan çaldığı düdüklerin tonuyla bile bu kategorideki bir maçı yönetemeyeceğini gösterdi!..
Oyun kurallarını sürekli ihlâl ederek ABWO'yu durdurmak için defalarca faule başvuran Murat KALKAN'a ihtar veremedi?
Gol pozisyonunda elini kullanıp hakemi aldatmaya yönelik hareket yapan Giresunsporlu Futbolcu'ya sarı kart çıkaramadı?
Verdiği ve veremediği kararlarda, çaldığı veya çalamadığı düdüklerde hiç “inandırıcı” olamadı?
                                                             ***
Tamam hakem bu denli kötüydü ama, Elazığspor'un hiç mi kabahâti yok bu mağlubiyette?
Denizli deplasmanında girdiği gol pozisyonlarını değerlendiremediği için farklı galibiyeti kaçıran ve bitime 5 dakika kala bulduğu golle 1 puana razı olan Elazığspor, maç öncesinde Giresunspor’u yenmek ve evindeki kazanma alışkanlığını sürdürmek amacındaydı…
Rakibin deplasmandaki “yenilmezlik” unvanı, en basit bakış açısıyla iyi savunma yapan bir takımı konuk edeceğimizin göstergesiydi…
Murat KAYALI’nın cezası nedeniyle forma giyemediği müsabakada Teknik Direktör Ümit ÖZAT’ın bu futbolcunun yerine yaptığı oyuncu tercihi, Bucaspor’a farklı yenildiğimiz maçtan “ders” alınmadığını kanıtlıyordu âdeta!..
Oysa, Bucaspor mağlubiyetinin ardından; bu yenilgiden “ders” çıkarılması gerektiğini ifâde eden ÖZAT, yine aynı hataya düşmüş BILICA’yı önliberoya kaydırarak Bordo-Beyazlı takımın savunmadaki uyumunu bozup, oturan taşların da yerinden oynamasına sebep olmuştu!..
Eksik olan Murat KAYALI'nın yerine “önlibero” vasfında yığınla oyuncu transfer edilmesine rağmen bu mevkîde BILICA'yı tercih eden Ümit ÖZAT, böylece uyumlu savunmayı da bozunca Elazığspor'un en güvenilir hattı bile aksayıp durdu!.. 
Geride kalan 12 maça bakıldığında 4’lü savunmada genelde İzzet, BILICA, Eren, Murat KALKAN, çift önliberoda Birol ile Murat KAYALI, orta alanın sağında Mehmet ÇAKIR, solunda Onur’da ısrar eden Ümit ÖZAT, ileri 2’lide ister yan yana, ister önlü arkalı oynatsın; Murat TOSUN, CANGELE, Noyan, Javid İMAMVERDİYEV, Atilla, Ömer, Utku ve Mehmet ÇAKIR olmak üzere tam 8 farklı ismi denedi bugüne dek ve hâlâ denemeye devam ediyor?..
Böylece İleri 2’lide bir türlü istikrar sağlayamayan Bordo-Beyazlılar, görev verilen isimlerin de başarısız olup bir daha oynayamama korkusu ve tedirginlik duygusuyla özgüven kaybına uğramaları neticesinde forvet hattında sıkıntı yaşamaya başladı!..
BILICA, Birol, Atilla, Murat KAYALI ve Erdinç'in attığı goller gibi duran toplarla, ayrıca Mehmet ÇAKIR'ın kaydettiği gibi uzaktan şutlarla goller bulup sonuca giden Elazığspor'da İleri 2'lide görev yapan isimler kaç maçta kaç gol attılar da kurtarıcı oldular ki?
Maça alan daraltarak başlayan ve uyguladığı tam saha presle Elazığspor'a nefes aldırmayan Giresunspor, 90 dakika boyunca elde ettiği net gol pozisyonları bakımından da daha üstün olan taraftı...
Murat KAYALI'nın yokluğunda önliberoda tek başına savaşmak zorunda kalan Birol, oyunu 2 yönlü oynarken Elazığspor'un da en çalışkan ismi oldu.
Pozisyona girmeden öne geçen Elazığspor galibiyeti koruyamazken Noyan'ın yerine giren Murat TOSUN da, ilerleyen dakikalarda Javid İMAMVERDİYEV'in yerine oyuna dahil olan Atilla da hiç etkili olamadı!
Onur-Berk değişikliği, Onur'un etkisizliği ve başına darbe alışı düşünülürse daha isâbetli bir karardı.
İMAMVERDİYEV'i kenara alma alışkanlığından bir türlü vazgeçemeyen Teknik Direktör ÖZAT, Vedat'ı oyuna alarak takımını galibiyete yönelten meslektaşı Erkan SÖZERİ'nin hamlesine benzer etkide bir hamle yapamadı...
İzâh etmeye çalıştığımız gibi önce hakem sonra da Ümit ÖZAT'ın hataları Elazığspor'un mağlubiyetini hazırladı!

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
31 Ağustos 2010 00:24
4301 kez okundu
21 Mayıs 2009 21:40
3731 kez okundu
12 Şubat 2008 21:16
3994 kez okundu
04 Ekim 2007 22:49
3709 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
9532 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
30427 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
57112 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
68912 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
18
10
3
35
2
MKE ANKARAGÜCÜ
18
10
3
35
3
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
18
10
4
34
5
BOLUSPOR
18
8
7
27
5
GİRESUNSPOR
18
8
4
30
6
BALIKESİRSPOR BALTOK
18
8
5
26
7
İSTANBULSPOR A.Ş
18
7
6
26
8
ADANASPOR
17
7
5
26
9
ERZURUM BŞ. BLD.
18
6
5
25
10
ELAZIĞSPOR
18
6
7
23
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2013