Bugün 20 Ocak 2018 - Cumartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
bilgi@gunisigigazetesi.net
AMAN DİKKÂT!
26 Ocak 2015 06:06

 Fikstüre göre “ilk yarının son maçı”, TFF’nin garip uygulamasına bakarsanız oynanma zamanı dolayısıyla “ikinci yarının ilk karşılaşması” olarak kabul edilen bir müsabakaydı Antalyaspor-Elazığspor Maçı…

Lig’in ilk yarısını umulmadık oranda “başarılı” bir sportîf süreç neticesinde 7. Sıra’da tamamlayan Elazığspor’un, transferde ihtiyaçlarını gidermesini beklerken “alternatifsiz” olarak kabul edilen kadro tek kayıp olarak sayabileceğimiz Birol HİKMET dışında korunmuş, ancak takviye edilememiş ve tam manasıyla güçlendirilememişti?..
İster “imkânsızlıktan” deyin, ister “transfer politikası” gereği diye değerlendirin; Elazığspor’un ara dönemde kadrosunu koruması “akılcı”, ama gerçekleştirilen takviyelerin mevkî ya da vasıfları göz önüne alındığında “yetersizlik” ortadaydı!..
Erman, Can ARAT ve Ahmet ARAS gibi seçkin isimleri 3 “nokta transfer” olarak sahaya süren rakip Antalyaspor’a karşılık, “nokta” olmadıkları gibi hazır olmadıkları da bilinen transferler Zeki KORKMAZ ile Taner’i ancak 18’e alabilen Elazığspor, mecburiyetten kaynaklansa da uyumlu 11’le doğru tercih yapmıştı!
İsim listeleri açıklandığında eldeki mevcut kadroya göre en ideal 11’i tercih ettiğini vurguladığımız Elazığspor Teknik Direktörü Ümit ÖZAT’ın, CANGELE’ye görev vermesi nedeniyle Onur kenara çekilmiş Klasik 4-4-2 dizilişiyle sahaya sürülen Bordo-Beyazlı Takım birçok maçta olduğu gibi deplasman takımı olmasına rağmen karşılaşmaya daha atak başlamıştı…
İzzet ile Murat KALKAN’ın kanatlarda yer aldığı 4’lü savunmada Tandem’in 2’lisini oluşturan BILICA ilk yarıda, Eren de 2. yarıda kötü performans sergilediler… 
Murat KAYALI yaptığı asistte olduğu gibi ofansîf bakımdan katkı sağlamasına rağmen çok erken gördüğü sarı kart dolayısıyla ihraç olmamak amacıyla kontrollü oynarken, 2’li mücadelelerde çekingen davrandı ve bu sebeple de Elazığspor’un takım savunmasına yeterli ölçüde destek olamadı!..
Aylardır resmî müsabaka oynayamayan CANGELE, yeterli güçte olmadığı gibi müsabaka kondisyonunun eksikliği sebebiyle de özelliklerini oyuna yansıtamadı?..
Sağ kanatta Mehmet ÇAKIR, solda Javid İMAMVERDİYEV ve ileri 2’lide CANGELE’ye destek olan Noyan’la ofansîf açıdan hayli zengin bir çeşitliliğe sâhip olan Elazığspor, ilk yarıda 4, 2. Yarı’da bir pozisyon bulmasına karşın tek golde kaldıysa eğer; 2 senedir son veya bitirici vuruş becerisi olan bir “golcü” oyuncudan yoksun oluşuna yanmalıdır!
Deplasmanda olmasına rağmen Antalyaspor’un üstüne giden ve oyunu rakip yarı alana yıkarak alan daraltan ve pres yapan Elazığspor, bir atak dışında ev sahibi ekibe 28 dakika atak imkânı vermezken; bu dakikada savunmanın arkasına sarkan DIARRA’nın ayağından çok basit bir gol yedi?
Top rakipte olduğu ve rakip takım hızla kontratağa kalktığı hâlde savunmada “gol hunisi”ni kapatamayan Elazığspor’da, çift önliberoda Murat KAYALI’nın sarı kart dolayısıyla faullü oyundan kaçınmasının yanı sıra BILICA ile İzzet’in birbirinden kopuk oynamaları ve kademe oluşturulamaması DIARRA’nın attığı golde Bordo-Beyazlı Savunma’nın zaaflarıydı… 
Geriye düşen Elazığspor, golün ardından 5 dakikada kalesinde 2 gol daha görebilirdi ama Kaleci IVESA ile Eren’in hamleleri maçın erken bitmesine engel oldu! 
Bu arada DIARRA’nın golünün bir benzeri ama daha özelliklisini kaydeden Elazığspor; Murat KAYALI’nın savunmanın arkasına sarkan NOYAN’a yüksek ve mükemmel bir pas atmasıyla başlayan pozisyonda NOYAN’ın topu kontrol edişi, önüne alışı ve üzerine gelen rakip oyuncular ile açıyı kapatmaya çalışan Kaleci FORNEZZI’ye rağmen uzak köşeye yaptığı isâbetli vuruş, hakikaten hem yetenek, hem de beceri gerektiren komple hareketlerdi.
İlk Yarı’da goller dâhil rakip kalede 4 pozisyon bulan, kalesinde de rakibine 4 pozisyon şansı veren Elazığspor, 2. Yarı’da gerek ceza alanının ön çizgisinde kurduğu savunması ve oyunu geride kabul etme gibi bir taktik strateji değişikliği, gerekse ilerleyen dakikalarda gerçekleştirilen hatalı oyuncu değişiklikleri sonucu Teknik Direktör Ümit ÖZAT’ın kronikleşen yanlışları dolayısıyla kazanabileceği bir maçı maalesef kaybetti? 
İlk Yarı’da mesafe tanımaksızın Mehmet ÇAKIR, Murat KAYALI ve Javid İMAMVERDİYEV’le şutlar atan ve rakip kaleyi yoklayan Elazığspor, 2. Yarı’da sahasından çıkamadı ve tamamen mahkûm oynadı…
Bu bölümde kalesinde gol olabilecek 6 büyük tehlike yaşayan Elazığspor, koca 45 dakika boyunca sadece bir pozisyona girebildi ve oyuna sonradan giren Berk’in nefis ara pasıyla Kaleci FORNEZZI’yle karşı karşıya kalan Mehmet ÇAKIR’ın maçın “kader ânı” denilebilecek bir pozisyonda mutlak golü kaçırışıyla karşılaşmanın mukedderâtı da anlaşıldı! 
Önce İMAMVERDİYEV’i sonra da CANGELE ve Mehmet ÇAKIR’ı oyundan alan Ümit ÖZAT, gol atması gereken Elazığspor’un elini-kolunu bağlarken; hataları yetmezmiş gibi bir de kendi ifâdesiyle basit bir taç pozisyonu polemiği sonucu parmağını sallayarak tehdit ettiği hakemler tarafından tribüne yollandı?..
90+2'de yenilen gol Ümit ÖZAT'ın hazırladığı bir ortamda, Kaleci IVESA'nın kucağına giden topu kafayla Emrah'ın önüne indiren Eren'in hatasından kaynaklandı?
Kazanabileceği bir maçta sorumsuzca yapılan hatalar sonucu Antalyaspor’a da 3 puan ikrâmında bulunan Elazığspor, 3 basamak birden aşağıya inerken; Aman dikkât ateş hattının içinde yer alan alttan 3. takımla aramızda sadece 6 puan fark kaldı!

 

 

 

 

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
31 Ağustos 2010 00:24
4291 kez okundu
21 Mayıs 2009 21:40
3722 kez okundu
12 Şubat 2008 21:16
3984 kez okundu
04 Ekim 2007 22:49
3701 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
9511 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
30392 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
57085 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
68873 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
MKE ANKARAGÜCÜ
16
10
2
34
2
ÜMRANİYESPOR
16
8
3
29
3
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
16
10
2
34
4
GİRESUNSPOR
16
7
3
27
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
16
7
4
23
6
BOLUSPOR
16
7
7
23
7
İSTANBULSPOR A.Ş
16
6
5
23
8
ADANASPOR
16
6
5
23
9
ERZURUM BŞ. BLD.
16
5
5
21
10
GAZİŞEHİR G.ANTEP
16
4
4
20
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2013