Bugün 21 Mart 2018 - Çarşamba
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Prof. Dr. Asaf Varol
Prof. Dr. Asaf Varol
bilgi@gunisigigazetesi.net
HEYECAN DORUKTA
13 Temmuz 2016 18:05

LYS sonuçları yakında açıklanacak ve akabinde tercih sürecine girilecek. Üniversite heyecanı yaşayanlar, sabırsızlıkla sonuçların açıklanması beklemekte ve eminim ki her gün defalarca ÖSYM web sayfasını ziyaret etmektedir. Bu süreçte onlarca veli beni arayarak nasıl bir tercih yapmaları gerektiği konusunda yardım istemektedir. Bu nedenle bu haftaki yazımı tercih konusuna ayırmak istiyorum.

Üniversiteye hazırlık dershanelerinde (temel liseler) ya da liselerde rehberlik yapan hocalar, öğrencilerin yapacakları tercihler üzerinde etkili olmaktadırlar. Öyle ki tamamen rehberlik yapan hocaların tavsiyeleri sonrasında üniversiteye yerleşip de 1-2 sene sonra büyük pişmanlık duyanlar olabiliyor. Çünkü bazı rehber öğretmenlerin yönlendirmelerinin yanlış olduğunu sonradan fark ediyorlar. Peki, sonrada pişman olmamak için nasıl bir tercih yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli?

Öğrenci tercih yapmak istediği bölümleri çok dikkatli incelemeli. ÖSYM tarafından hazırlanan kılavuz, çok dikkatli incelenmeli. Sadece rehber öğretmenlerin ya da tanıdıklara danışarak karar vermek, sonradan hiç de zevk alınmayacak bölümlerden mezun olmalarına neden olabilir. Üniversiteli olma isteği ülkemizde oldukça yüksektir. Çünkü genel kanı, üniversite bitirilirse iş bulma kolaylaşır düşüncesi hâkimdir. Gene yanlış bir kanaat, üniversiteyi bitiren her mezuna sanki de devlet iş vermek zorunda algısıdır.  Böyle bir imkân dünyanın hiçbir ülkesinde yüzde yüz garanti edilememektedir. İstihdam edilme tamamen farklı bir olaydır. Artık özel sektör işe alırken, mutlaka çok iyi bir üniversite mezunu aramak yerine, kendisine en fazla kazancı sağlayabilecek insanı tercih etmektedir.

Maddi durumu iyi olmayanların illa da dışarıda bir üniversite tercih edip sefalet içerisinde bir yaşam sürmelerine anlam veremiyorum. Her ilde artık üniversite var. Elbette ki dışarıda okumak kişiye artı özellikler katacaktır. Ancak, maddi durumlarının iyi olmadığını bilmelerine karşın illa da dışarıdaki üniversiteleri, hatta puanı kendi ilindeki bölümün puanın altında olan bir bölümü sadece dışarıda okumak için çabalayanları anlamakta güçlük çekiyorum. Bu guruba giren gençler, özellikle ailenden uzak olmak istemektedirler. Sebebini çok iyi tahmin ediyorum, ama şimdi o konulara burada girmeme gerek yok.   

Öğrenciler hangi bölümü okumak istiyorlarsa, görüşleri önemsenmelidir. Ancak, veli ve rehber öğretmenler de öğrencinin denemelerde almış olduğu sonuçları göz önüne alarak tavsiyeler üretmelidir. Somut bir örnek vermek gerekirse, büyük oğlum (Cihan) denemelerde yüksek puanlar alıyordu. Ben kendisinin tıp okumasını istiyordum. Bu bencillikti, çünkü yaşlanınca hastalık durumunda kolayca kendisinden yararlanabiliriz diye düşünüyordum. Nitekim puanı da birçok tıp fakültesini tutuyordu. Ama Cihan buna şiddetle karşı çıkıyordu ve neticede bilgisayar alanında eğitim almak, İstanbul ya da Ankara’da okumak istiyordu. Engel oldum ve Fırat Üniversitesini yazdırdım. Fırat Üniversitesindeki bölüme çok yüksek puanla ve birinci olarak yerleştirilmişti. Birinci yılda Fırat’a zoraki kaydının yapılması yüzünden zaman zaman ağlıyormuş. Annesine dert yanıyormuş. Ama Fırat’ı derece ile bitirdi ve akabinde Amerika’ya gitti. Amerika’da kariyer yapmasında Fırat mezunu olmasının hiç de dezavantaj sağlamadığını bizzat gördü. Şimdi soruyorum, “pişman mısın?” Diye. “Asla” diyor. “Ne iyi yapmışsın ki beni Fırat Üniversitesine kaydettirmişsin. Üniversiteyi çok rahat okumama neden oldun ve derslerime daha çok çalışma zamanı elde ettim”, diyor.

Bu örneği, tercih aşamasındaki öğrencilerin göz önünde bulundurmasını diliyorum. Çünkü dışarıda okumak maddi yönden ailenizi hırpalayabilir, evinizdeki rahatlığı bulamayabilirsiniz. Dolayısıyla derslerdeki başarınız düşebilir. Ancak, dışarda çok prestijli bir bölüme puanınız tutuyorsa, o zaman dışarı gitmeyi düşünün derim.

Tabi bir Fıratlı olarak üniversitemin tercih edilmesini arzularım. Fırat’ta öyle prestijli bölümler var ki gerçekten ülke bazında üst sıralarda yer alıyor. Trakya’daki, Ege’deki öğrenciler Doğu demeyip kalkıp buralara gelebilirken, Elazığlının sadece aileden uzak okumak amacıyla diğer daha düşük puanla öğrenci alan başka illerdeki bölümleri tercih etmelerine karşıyım.

Fırat Üniversitesi mühendislik alanında üst sıralarda bir üniversitedir. Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleri mühendis yetiştiriyor. Bu fakültelerin bünyesinde çok farklı mühendislik alanları bulunmaktadır. Kılavuzu dikkatlice incelemenizi diliyorum. Okumak istediğiniz alan Fırat’ta varken, başka illerde emsal seviyedeki bölümlerin peşinde koşmayı macera olarak nitelendiriyorum.

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi bünyesinde yer alan Yazılım Mühendisliğinin Amerika’daki Sam Houston State üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOPL) bulunuyor [Kodu: 103910637. Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (UOLP-Sam Houston State) (Ücretli) ] Maddi durumu elverenlerin bu bölümü tercih etmelerini arzularım. Çünkü bu bölüme kaydolan öğrenciler son iki yıl Amerika’da okuyor. İngilizceleri çok iyi seviyeye geliyor ve her iki üniversiteden diploma alıyor. Kendilerine yeni ufuklar açılıyor. Kaçırılmaz bir fırsat. Bu program ilk olarak gelecek yıl Mayıs 2017’de mezun verecek. O zaman bu bölümün puanları tahminimce çok yükselecek.

 

Sonuç olarak tercih yaparken elbette ki ileride zevkle yürüteceğiniz bir meslek kazandıran bölümü tercih ediniz. İlla da “dışarıda ailemden uzakta okuyacağım, bölümün niteliği önemli değil” deyip, macera aramayınız. Kılavuzu çok dikkatli üşenmeden didik didik okuyunuz. Aradığınız bölümün Fırat üniversitesinde olduğunu gözden kaçırmayınız.

     

   

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
02 Mart 2018 13:18
1230 kez okundu
05 Şubat 2018 11:56
945 kez okundu
15 Ekim 2017 13:12
4259 kez okundu
25 Eylül 2017 14:23
1246 kez okundu
06 Ağustos 2017 16:52
1682 kez okundu
06 Temmuz 2017 22:02
1917 kez okundu
22 Haziran 2017 16:40
1572 kez okundu
08 Haziran 2017 16:23
1637 kez okundu
01 Haziran 2017 13:49
1378 kez okundu
28 Mayıs 2017 15:10
1999 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10788 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32074 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58842 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70698 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018