Bugün 20 Şubat 2018 - Salı
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
bilgi@gunisigigazetesi.net
KONGRE ŞEHRİ
26 Ekim 2016 11:54

15. Uluslararası Matematik Sempozyumu, 1. Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu, 4. Uluslararası Öğretim Teknolojileri ve Öğretmen Eğitimi Sempozyumu ve Türk Basın Tarihi Uluslararası Sempozyumu… Yukarıda zikrettiğim uluslararası sempozyumlar sadece son bir ay içinde ilimizde gerçekleştirilen bilimsel faaliyetler.

 Elazığ, son yıllarda faklı etkinlikler, akademik sempozyumlar ve panellerle öne çıkıyor. Ulusal düzeyde ve bu özelliği ile büyük şehirlerde, adını kongre şehri diye tanıtmış kentlerde yapmak yerine ilimizin tercih edilmesi elbette sadece etkin ve yetkin insanlarımızın şehir fedakârlığı ile izah edilemez.

Bazı makamlara taşıdığımız ve çalışmalarıyla gurur kaynağımız olan değerli hemşerilerimizin şahsi gayretleri,  bundan da öte böylesi etkinliklerin ilimizde yapılması teklifini göğüslerini gere gere yapmalarının arkasında hem şehir üst yönetimindeki uyum hem de şehrimizin geldiği önemli ve güzel konum gerçeği yatıyor.

Sözü geçtiğimiz günlerde ilimizde geniş bir akademik kariyerdeki bilim insanı ve ülkemizin saygın gazetecilerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Türk Basın Tarihi Uluslararası Sempozyumu ”na getireceğimizi tahmin etmişsinizdir.

Türk basın tarihi gibi şümullü ve biraz da netameli bir eksen etrafında ve yaklaşık 80 bildiri ile yapılan sempozyumun,  şehrimizde yapılma fikri ve ısrarı şüphesiz değerli hemşerimiz Nihat Büyükbaş’a ait. Kendisini,  Elazığ il milli eğitim müdürlüğü dönemlerinden beri toplam kaliteye, eğitimde başarının yükselmesine ve şehrimizi diğer illerle yarışır bir konuma getirmeye ciddi önem vermiş çalışkan bir bürokrat olarak tanır ve bilirdik.

Eğitimde tesisleşme ve modern teknikleri eğitimin içine yerleştirme kadar eskilerin deyimiyle keyfiyete de önem veren, eğitim süreçlerinin sonunda başarıyı somut olarak oraya koymaya kafa yoran Nihat Büyükbaş, bu başarısını Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nda sürdürüyor. Kurumun Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı yardımcısı ünvanlıyla ve özellikle de değerli bilim ve gönül insanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan’ın yardımcısı olarak çalışmalarını sürdüren Büyükbaş, eğitim, kültür ve tarih merkezli bilimsel çalışmalarını ilimizi de kapsayacak şekilde sürdürüyor.

19-21 Ekim tarihleri şehrimizde Türk Basın tarihinin bir sempozyumla masaya yatırılması, diğer ülkelere göre matbuatın gecikmeli olarak ülkeye girmesi sebebiyle gazetelerin de yayın hayatına geç başladığı gerçeği, Osmanlı, Tanzimat ve Cumhuriyet dönemi Türk medyası ile ilgili bildirilerin sunulduğu sempozyuma 15 Temmuz kalkışması damgasını vurdu.

Sempozyumun açılış konuşmalarını yapan Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey’in gündeminde basın tarihi kadar basının darbeler karşısındaki tutumları vardı.

Tüm konuşmacıların ortak görüş ve ifadeleri; Türk basınının tarihi seyrinin tıpkı demokrasimizin seyriyle eş konumlu ve eş misyonlu gitmeleri yönünde oldu.  15 Temmuz tarihine kadar olan uzun bir süreçte demokrasi, insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında ne yazık ki iyimser bir tablo çizemeyen Türk basını, çoğunlukla halkın ve demokrasinin yerine egemen güçlerin yanında saf tutmuştu.

Abdulhamit’ten itibaren halkın hissiyatını, değerlerini ve inançlarını önceleyen tüm devlet adamı ve yöneticileri hedef tahtasına koyan medya, 15 Temmuz’da kalkışma ve işgal girişiminde büyük çoğunlukla iyi bir sınav vererek;  halkın, milli iradenin ve demokrasinin yanında yerini alıp bir nevi geçmişe yönelik kötü sicilinin kefaretini ödemişti.

Sempozyum vesilesiyle ilimize gelen Milli Gazete eski Genel Yayın yönetmeni  yapan ve şimdilerde Takvim Gazetesi köşe yazarlığı yazarlığı yanında ahaber  televizyonundaki yorumlarıyla kamuoyunun takdirini kazanan Ekrem Kızıltaş, Elazığ Belediyesi’nin “Şehir Konuşmaları” bağlamında “15 Temmuz Direnişten Dirilişe” konulu konferansı halkımıza takdim etti. Konferansın özü ve özeti, Türkiye’nin bulunduğu konum ve duruşu itibarıyla küresel güçlerin çıkarlarına ters bir konumda ama her halükarda mazlum ve mağdurun yanında yer alma irade ve kararlılığıydı.

Sonuç olarak Elazığ, kongre, sempozyum ve kültürel etkinliklerin önemli bir adresi olmasını, şehrimiz son yıllarda başta şehircilik alanı olmak üzere birçok alandaki gelişmesi ve kalkınmasının eseri. Bunu daha ötelere taşımak da hepimizin görevi.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
31 Ağustos 2010 00:24
4470 kez okundu
21 Mayıs 2009 21:40
3875 kez okundu
12 Şubat 2008 21:16
4164 kez okundu
04 Ekim 2007 22:49
3852 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10216 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31346 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58054 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69908 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018