Bugün 17 Mart 2018 - Cumartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Av. Aziz Dinç
Av. Aziz Dinç
bilgi@gunisigigazetesi.net
TERÖR PROPAGANDASI VE CEZASI…..
08 Ocak 2017 13:50

 TERÖR PROPAGANDASI VE CEZASI…..

Terör örgütleri için öncelikli ibare, “toplum üzerinde korku ve endişe oluşturmaktır”.

Aynı zamanda teröristler ister küçük, ister devasa boyutta olsun tüm eylemlerini mümkün olduğunca geniş bir halk kitlesine, kendi istedikleri şekilde duyurmak isterler.

Bunun için de mevcut tüm kitle iletişim imkânlarını kendi propaganda gereçleri olarak kullanmaya çalışırlar.

Terör örgütlerinin propagandalarını bazı kişiler bilinçli olarak yapar, bazı kişilerde bilmeden bu işin bir parçası olurlar.

Özelikle günümüzde en büyük propaganda aracı ise sosyal medyadır.

Sosyal medyayı bu amaçla kullanan kişilere yönelik son 6 ayda güvenlik güçlerimiz tarafından ciddi bir çalışma başlatılmıştır.

İçişleri Bakanlığı, sosyal medya üzerinden, halkı kin ve nefrete sevk eden, terör örgütü propagandası yapan ve terör örgütü ile ilişkisi olduğunu alenen beyan eden 1656 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Bakanlık, açık kimlikleri tespit edilerek Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilen 10 bin kişi hakkında da soruşturma ve adli sürecin devam ettiğini belirtti.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yürütülen çalışmalarda, son 6 ayda sosyal medya üzerinden halkı kin nefret ve galeyana sevk eden, terör örgütünü öven, terör örgütü propagandası yapan, terör örgütü ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne, toplumun can güvenliğine kast eden   3710  kişi hakkında adli işlem yapıldığını belirtti.

Açıklamada, hakkında işlem yapılanlardan bin 656’sının  tutuklandığı, bin 203'ünün  de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı yer aldı. 84 kişinin gözaltı işleminin devam ettiği bilgisinin verildiği açıklamada, 767 kişinin de gözaltından serbest bırakıldığı kaydedildi.

Özelikle bu suça konu eylemler sanal alemde düşünülmeden sanki kimsenin haberi olmayacakmış mantığıyla anlık duygularla yazanlarda olabilir. Bu şekilde hareket edenler kişiler, terör örgütlerinin propagandasını yapmak suçu işlediklerini polislerimiz kapılarına dayandıklarında anlamaktadırlar. 

Bu konu Kanunlarımızda ayrıntılı biçimde düzenlenmiştir.

Bu hükümlerin bir kısmını belirtmek gerekirse…..AD

Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar,

TCK 302. Madde,  302. - 

(1) Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymak, Devletin birliğini bozmak, Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını Devlet idaresinden ayırmak, Devletin bağımsızlığını zayıflatmak amacına yönelik elverişli bir fiil işleyen kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir.

(2) Bu suçun işlenmesi sırasında başka suçların işlenmesi hâlinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ilgili hükümlere göre cezaya hükmolunur.

(3) Bu maddede tanımlanan suçların işlenmesi dolayısıyla tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

MADDE 303.Madde, 

(1) Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile savaş hâlinde olan devletin ordusunda hizmet kabul eden, düşman devletin yanında Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı silâhlı mücadeleye giren vatandaş, müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Düşman devlet ordusunda herhangi bir komuta görevi üstlenen vatandaş, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Bir ve ikinci fıkralarda tanımlanan suçların işlenmesi sırasında başka suçların işlenmesi hâlinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ilgili hükümlere göre cezaya hükmolunur.

MADDE 304. Madde, 

(1) Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı savaş açması veya hasma ne hareketlerde bulunması için yabancı devlet yetkililerini tahrik eden veya bu amaca yönelik olarak yabancı devlet yetkilileri ile işbirliği yapan kişi, on yıldan yirmi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Tahrik fiilinin basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

(2) Bu madde uygulamasında, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin güvenliğine karşı suç işlemek üzere oluşturulmuş örgütlerin doğrudan veya dolaylı olarak desteklenmesi, hasma ne hareket olarak kabul edilir.

Silahlı Örgüt Üyeliği Suçu ve Cezası (TCK md. 314)

Silahlı örgüt üyeliği suçu, TCK md. 314’te soyut bir tehlike suçu olarak düzenlenmiştir.

Silâhlı örgüt

Madde 314- (1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçları işlemek amacıyla, silahlı örgüt kuran veya yöneten kişi, on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Birinci fıkrada tanımlanan örgüte üye olanlara, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçuna ilişkin diğer hükümler, bu suç açısından aynen uygulanır. “


TERÖRLE MÜCADELE KANUNU 

Kanun Numarası : 3713

Açıklama ve yayınlama

Madde 6 – İsim ve kimlik belirterek veya belirtmeyerek kime yönelik olduğunun anlaşılmasını sağlayacak surette kişilere karşı terör örgütleri tarafından suç işleneceğini veya terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetlerini açıklayanlar veya yayınlayanlar veya bu yolla kişileri hedef gösterenler bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(1)  Terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basanlara veya yayınlayanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

(1)  Bu Kanunun 14 üncü maddesine aykırı olarak muhbirlerin hüviyetlerini açıklayanlar veya yayınlayanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

……………………………. 

 Terör örgütleri

 Madde 7 –)  Cebir ve şiddet kullanılarak; baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemleriyle, 1 inci maddede belirtilen amaçlara yönelik olarak suç işlemek üzere, terör örgütü kuranlar, yönetenler ile bu örgüte üye olanlar Türk Ceza Kanununun 314 üncü maddesi hükümlerine göre cezalandırılır. Örgütün faaliyetini düzenleyenler de örgütün yöneticisi olarak cezalandırılır. 

 Terör örgütünün propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

a) Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerin gizlenmesi amacıyla yüzün tamamen veya kısmen kapatılması.

 b) Terör örgütünün üyesi veya destekçisi olduğunu belli edecek şekilde, örgüte ait amblem ve işaretlerin taşınması, slogan atılması veya ses cihazları ile yayın yapılması ya da terör örgütüne ait amblem ve işaretlerin üzerinde bulunduğu üniformanın giyilmesi.  İkinci fıkrada belirtilen suçların; dernek, vakıf, siyasî parti, işçi ve meslek kuruluşlarına veya bunların yan kuruluşlarına ait bina, lokal, büro veya eklentilerinde veya öğretim kurumlarında veya öğrenci yurtlarında veya bunların eklentilerinde işlenmesi halinde bu fıkradaki cezanın iki katı hükmolunur. 

Türk Ceza Kanunun,

MADDE 4. - (1) Ceza kanunlarını bilmemek mazeret sayılmaz.

 

Söz ağızdan çıkana kadar senin esirindir.

 

Ağızdan çıktıktan sonra sen onun esiri olursun.(Hz.Ali )

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
11 Mart 2018 13:56
629 kez okundu
05 Mart 2018 11:19
698 kez okundu
04 Mart 2018 16:04
538 kez okundu
25 Şubat 2018 13:41
941 kez okundu
11 Şubat 2018 15:47
2094 kez okundu
04 Şubat 2018 17:23
2156 kez okundu
21 Ocak 2018 13:40
2327 kez okundu
14 Ocak 2018 21:59
2287 kez okundu
07 Ocak 2018 11:28
2314 kez okundu
01 Ocak 2018 14:59
2322 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10746 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31991 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58754 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70615 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018