Bugün 17 Mart 2018 - Cumartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Prof. Dr. Asaf Varol
Prof. Dr. Asaf Varol
bilgi@gunisigigazetesi.net
SİBER GÜVENLİK EKOSİSTEMİ
06 Ağustos 2017 16:52

Ülkemizde akademik alanda yapılan siber güvenlik çalışmalarının değerlendirilmesi, ulusal siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi ve siber güvenlik alanında yapılacak planlama çalışmalarında kullanılması amacıyla, 2 Ağustos 2017 tarihinde Ankara’da Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü ortaklaşa bir çalıştay düzenledi. Türkiye’den 30 üniversiteden akademisyenler davet edilmişti. 

Fırat Üniversitesinden toplantıya bendeniz ve Doç. Dr. Resul Daş ismen davet edilmişti. Resul Daş hoca başka bir programı nedeniyle toplantıya katılamadı. Bu toplantıya ismen davet edilmiş olmamın benim için ayrı bir önemi vardı. Çünkü Amerika’da Sam Houston State Üniversitesi ile Fırat Üniversitesinin arasında yürütülen Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) kapsamında, Üniversitemizden ABD’ye giden öğrencilerimiz, istedikleri takdirde Üniversite’de Adli Bilişim Mühendisliği Teknolojisi alanında eğitimlerini sürdürebilmektedir. Bu yüzden Türkiye’deki siber çalışmaların içerisinde yer almak, Amerika’da siber alanda lisans eğitimlerini tamamlamak isteyen öğrencilerimiz için önemli ipuçlarının belirlenmesine katkı sağlayabilecek. Öğrencilerimiz ülke gereksinimlerini öğrenecekleri için ABD’de alacakları siber derslerin seçiminde daha bilinçli olabilecek.

Toplantı Nevin Keleş hanımefendinin açılış konuşmaları ile başladı. Nevin Keleş etkinlik süresince çalıştayın nasıl sürdürüleceği konusunda her kademede açıklayıcı bilgiler verdi ve moderatörlük görevini üstlendi. Sivil Savunma Müsteşarlığı Siber Güvenlik ve Elektronik Harp Sistemleri Başkanı Muhammet Sami Ulukavak yaptığı konuşmada neden bu tür bir çalıştay düzenlediklerini, amaçlarının ne olduğunu ve ileriye yönelik öngörülerini anlattı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı Siber Güvenlik ve Koruma Müdürlüğünde uzman danışman Hasan Hüseyin Özbenli çalışmanın önemini vurgulayarak, görüşlerini paylaştı. Bir (1) numaralı çalışma gurubumuzda yer alan Yaşar Üniversitesinden Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, Bilkent Üniversitesinden Doç. Dr. Süleyman Serdar Kozat, Osmangazi Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Esra Nergis Yolaçan, Bahçeşehir Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Selçuk Baktır, Hacettepe Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Murat Aydos, İTÜ’den Dr. Tahir Sandıkkaya ve TÜBİTAK-BİLGEM’den Araştırmacı Seda Yüksel’in katkıları sayesinde gurubumuz çalışmalarını başarı ile tamamladı.

Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, siber güvenlik alanında ülkemizin genel bir resmini çizdi. Hangi üniversitelerimizde siber alanda çalışmaların yer aldığını açıkladı. Fırat Üniversitesinin Adli Bilişim Mühendisliği bölümünün ilk ve halen tek lisans eğitimi veren bölüm olduğunu vurgulaması, Fırat adına gurur duymamıza neden oldu.

TÜBİTAK-BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü Mustafa Dayıoğlu, siber güvenlikte yeni yönelimler ve yaklaşımları konusunu ele aldı. Siber güvenliğin tarihi gelişimi ve siber güvenlik teknoloji trendleri üzerinde görüşlerini bizimle paylaştı. 

Aslında çalışmaya SWOT analizi diyebiliriz. Yuvarlak masa etrafındaki kişiler önce siber alanda ön gördükleri eksiklileri belirlediler. Bizim çalışma gurubumuz önemli beş temel sorun başlığı saptadı. Siber eğitimi alanında; akademisyen eksikliği ve uzmanlaşmanın yeterince sağlanamaması, siber güvenlik alanındaki içeriklerin sürekli güncel tutulamaması, toplumun siber güvenlik alanında bilinçlendirilememesi, ortaöğretimden başlayarak siber alanda bilgilendirme öğretiminin eksikliği, siber alandaki öğretimlere akreditasyon getirilememesi, kamu kurum ve kuruluşları ve diğer paydaşlar arasında işbirliği eksikliği ön plana çıktı.

İkinci başlık olarak siber alanda üniversite sanayi işbirliği konusunda yaşanan sorunlar ele alındı. Cezbedici teşviklerin bulunmaması, STK’lar arasında yeterli organizasyon ve koordinasyonunu sağlanamaması, yerli şirketlerin desteklenememesi, uygulamalı öğretimin paydaşlar arasında yaygınlaştırılamaması, bu alandaki belirleyici eksiklikler olarak tespit edildi.

Üçüncü konu başlığı olarak da alandaki maddi kaynak sorunu ve dışa bağımlılığı ele aldık. Siber alanındaki donanımın dışa bağımlı olması, yerli şirketlerin teşviklerle desteklenememesi, Avrupa Birliği projelerinden bu alanda yeterli desteğin sağlanamaması, siber konuları altında gördüğümüz eksiklikler idi.

Dördüncü başlık altında ise alt yapı eksikliğini belirledik. Eğitim kurumlarımızın siber alandaki alt yapı eksikliği, Kalkınma Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destekleri ile prototip laboratuvarların kurulamaması ve bu laboratuvarlara uzaktan erişimin sağlanamaması temel alt yapı sorunları olarak dillendirildi.

Son konu başlığımız ise alandaki insan kaynaklarının verimli kullanılamaması şeklinde belirlendi. Kurum ve kuruluşlar arasında insan kaynaklarının değişiminin yapılamaması, insan kaynakları arasında sürdürülebilirlik, rekabet edilebilirlik ve sorumlu tutulabilirlik unsurlarının geliştirilememesi, sorun olarak belirlendi. 

Fırat Üniversitesi toplantıda siber alandaki çalışmaları ile kendisinden söz ettirmeyi başardı. Bendeniz ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaya birlikte mensubu olduğumuz Fırat’ı çok iyi temsil ettik düşüncesindeyim. Fırat’ı bu alanda öne çıkaran ise sayıları az da olsa farkındalık yaratan, çeşitli engellemelere karşın ısrarla Fırat’ı temsil etmek için çırpınan, akademisyenlerin varlığıdır. Fırat’ta bu çalışmaları yürüten ve kurumsal çıkarları kendi maddi ve manevi çıkarlarının çok önünde tutan akademisyenler var oldukça, Fırat daha birçok sıra dışı eylemlere imza atmaya devam edecektir. Selam olsun dostlarımıza, selam olsun bize inanan ve çalışmalarımıza destek sağlayanlara…        

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
02 Mart 2018 13:18
1210 kez okundu
05 Şubat 2018 11:56
928 kez okundu
15 Ekim 2017 13:12
4241 kez okundu
25 Eylül 2017 14:23
1232 kez okundu
06 Ağustos 2017 16:52
1665 kez okundu
06 Temmuz 2017 22:02
1911 kez okundu
22 Haziran 2017 16:40
1555 kez okundu
08 Haziran 2017 16:23
1625 kez okundu
01 Haziran 2017 13:49
1368 kez okundu
28 Mayıs 2017 15:10
1990 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10746 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31992 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58755 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70616 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018