Bugün 21 Mart 2018 - Çarşamba
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Prof. Dr. Asaf Varol
Prof. Dr. Asaf Varol
bilgi@gunisigigazetesi.net
TUNCELİ’DE BÖLGESEL KALKINMA KONFERANSI
25 Eylül 2017 14:23

TUNCELİ’DE BÖLGESEL KALKINMA KONFERANSI

1998 ile 2001 yılı ortalarına kadar süren (Resmiyette DAP 2000 yılı sonunda bitmiştir) Doğu Anadolu Projesinin (DAP) Fırat Üniversitesi Koordinatörü olarak görev yapmıştım. Tüm organizasyonların içinde yer alıyordum, DAP adına düzenlenen sempozyumları belirliyordum, koordinasyonları sağlıyordum ve her türlü araştırma sonuçları, bilgi ve belgeler bende toplanıyordu. Dile kolay 20 bin sayfanın üzerinde Türkçe ve İngilizce dokuman hazırlamıştık. Ciltler dolusu Mevcut Durum Analizi, Strateji ve Yeniden Yapılanma, Fizibilite Etütleri, Ana Plan ve Yönetici Özeti kitapları yayınlamıştık. Gerçekten olağanüstü bir organizasyondu ve 500 civarında alanındaki uzman ekip ile yola koyulmuştuk ve DAP;  Atatürk, Fırat İnönü, Kafkas ve Yüzüncü Yıl Üniversitelerinin aralarında oluşturduğu bir Konsorsiyum tarafından yapılan ve yabancı konsorsiyum üyesi olmayan Türkiye’deki ilk Kalkınma Projesidir. Bu proje, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenmiştir.   

DAP’ın Genel Koordinatörlüğünü dönemin Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Eyüp Günay İspir ve bilahare Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl yapmıştır. Bu projede o dönemlerde Sayın Cevdet Yılmaz Devlet Planlama Teşkilatında DPT Planlama Uzmanlığı ve AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevlerini sürdürüyordu. Daha sonra Kalkınma Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Sayın Cevdet Yılmaz ile DAP Fizibilite etütlerini birlikte hazırlamıştık. DAP hazırlandığında gene DPT’de Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü'nde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanı olan ve sonrasında iki ayrı Bakanlıkta (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı) “Bakan” olarak görevler üstlenen Sayın Lütfi Elvan ile 3 yılı aşkın süre birlikte çalışmıştık. Halen Kalkınma Bakanı olan Sayın Lütfi Elvan’ın DAP’taki katkılarını en iyi bilenlerden biriyim. Şu anda DAP Projesinde öngörülen projelere ardı ardına işlerlik kazandırmaktadır.  

DAP projesi için hazırlanan Ana Planın “1.2. SENARYOLAR, PLAN VE UYGULAMAYA İLİŞKİN GENEL İRDELEMELER başlığını taşıyan bölümünde iv) Sanayi başlığı altında “Bölgede Sanayi ve Ticaret Odalarının katılımıyla Ekonomik Kalkınma Ajansı veya benzer bir örgüt kurulmalıdır” öngörüsünün bir ürünü olarak, Türkiye’de 26 Kalkınma Ajansı kurulmuştur. Fırat Kalkınma Ajansı da bunlardan biridir. Fırat Kalkınma Ajansı her iki yılda bir olmak üzere Uluslararası düzeyde Bölgesel Kalkınma Konferansları düzenlemektedir.

Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferanslarının birincisi 22-23 Eylül 2011 tarihleri arasında Malatya’da düzenlenmişti.  Dönemin Ajans Genel Sekreteri Fethi Altunyuva ve Konferansın Eş Başkanı Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Can Aktan’ın kararı ile Davetli Konuşmacı olarak o etkinlikte yer almıştım. DAP’taki emeği bilenler bunu göz ardı etmemişlerdi ve beni Davetli Konuşmacı olarak toplantıya çağırmışlardı.

16-17 Mayıs 2013 Tarihleri arasında aynı etkinliği gene Fırat Kalkınma Ajansı sponsorluğunda Fırat Üniversitesi düzenlemişti. Kalkınma Ajansının Genel Sekreterliğini Mesut Öztop ve Konferans Eş Başkanlığını da Prof. Dr. Cemalettin Çopuroğlu yapmıştı. Kendileri teveccüh göstermiş ve beni Bilim Kuruluna seçmişlerdi. Ayrıca Sayın Çopuroğlu ile Amerika’dan gelmesini uygun bulduğumuz davetli konuşmacıları birlikte belirlemiştik. Bu konferansta da emeğe saygı vardı.

Konferansın üçüncüsü bu defa Bingöl’de 15-16 Ekim 2015 tarihleri arasında yapıldı. Bu dönemde Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop ve Konferans Eş Başkanlığını Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu yapmıştı. O konferansta da gene bilim kuruluna seçilmiştim.

Derken 21-23 Eylül 2017 tarihleri arasında Uluslararası Bölgesel Gelişme Konferansı bu defa Munzur Üniversitesi tarafından düzenlendi. Tunceli’nin 2002-2004 yılları arasında İl Gelişme Planının Koordinatörlüğünü yapmıştım. Ayrıca bu ilimizde zaman zaman İnternet haftası münasebetiyle konferanslar vermiştim. Dahası Rektör Prof. Dr. Übeyde İpek, kendisi Munzur Üniversitesine Rektör olarak atanmasının ilk aylarında beni Yardımcısı olarak almak istemişti. Kendisi genç ve dinamik bir rektördür. Farkındalık yaratmanın peşindedir. Ben de bu teklifini kabul etmiştim. Übeyde Hoca ile birçok farkındalık yaratacağımızı düşünmüştüm. Kendileri beni bir Senato toplantısına davet etmiş ve bazı yöneticilerle tanıştırmıştı. Munzur Üniversitesine görevlendirilmemin prosedürü YÖK üzerinden ve Fırat Üniversitesinin izin vermesi ile gerçekleşeceği için uzun süre alacaktı. Bu nedenle Übeyde hocanın izni ile çalışmaları hemen başlatmıştık. Toplantılar yapıyorduk, öncelikle Yabancı Diller Yüksekokulunu kurabilmek için raporlar hazırlamaya başlamıştık. Çünkü hedeflerimiz arasında yurt dışındaki üniversitelerle çift diploma programları başlatmak da vardı.

Daha Rektör Yardımcısı olarak görevlendirilmem gerçekleşmeden yoğun bir iş temposuna girmiş olmamız, eminim ki bazılarını tedirgin etti. Sonrasında da görevlendirme gerçekleşmeyince, görevlendirmemden rahatsızlık duyanlar rahat nefes almışlardır. Artık kısmet diyelim.      

Munzur’daki Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansını Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop ve Eş Başkan Yrd. Doç. Dr. Ekrem Akbulut yaptılar. Bilim kurulunda bulunmak istememe rağmen listeye dâhil etmeyi Eş Başkan uygun görmedi, iltifat eden bir mesaj göndererek listenin kesinleştiğini ve bu aşamadan itibaren listenin değiştirilemeyeceğini yazmıştı. Ama sonradan bilim kurulu listesine ilaveler olduğu görüldü. Bilim Kurulu üyeliğini niçin önemsemiştim? Çünkü DAP’ın en önemli kilit çalışanlarından biri idim. Emekler keyfi göz ardı edilmemeliydi. En azından DAP’ta emek veren sektör başkanlarının isimlerine yer verilebilirdi. DAP’a katkı sağlamış olanların orada isimlerinin yer alması, Konferansın itibarını daha da artırırdı. Her ne kadar isimleri bilim kuruluna eklememe eylemi Eş Başkanın tasarrufu olarak görülse de, arkasında basit işler peşinde koşan birilerinin duhulü olduğu inancındayım. Çünkü Fırat Kalkınma Ajansının parasal desteği ile gerçekleştirilen bu konferansta kimlerin hangi otellerde kalacağına karar verilirken dahi ayrım yapılmıştır. Egolarını tatmin etmek, akıllı düşünmenin önüne geçerse, o kişilerden “ne köy ne de kasaba olur” derlerdi atalarımız!    

Konferansa davet edilen bazı çağrılı konuşmacılardan çok etkilendim. Örneğin Almaya Berlin’den Prof. Dr. Şahin Albayrak, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve entelektüel kişiliği ve geçmişi ile tanınan Mehmet Öğütçü’nün konuşmaları mutlaka dinlenmeli idi.

Konferans sırasında entelektüel hikâyeleri ile dikkatleri çeken diğer bir isim Prof. Dr. Kenan Peker hocamızdır. Bu hocamız ile asıl birlikteliğimiz bu konferans sayesinde olmuştur. Frekanslarımız uyuşmakta ve fikirleri ile farkındalık yaratmaktadır. Bildiğiniz gibi bir dönemler Elazığspor Başkanlığını İşadamı Baki Aydın yapmıştır. Baki Aydın başkan olduktan sonra zaman zaman söylemleri ve basın açıklamaları ile gülüşmelere neden olmuştur. Bunlardan biri Kenan hocanın anlattığı gibi takımın kondisyonunun yeterli olmadığına dair şikâyete karşılık söylediği ifadedir. O konuşmasında Baki Aydın “Takımın kondisyonu yoksa onu alalım” demiş. Tabi gülüşmeler olmuş! Oysa Kenan Peker hoca şunu söylüyor. “Bu söyleme gülmek yerine oturup düşünmek lazım. Baki Aydın Başkan farklı düşünmüş. Sporcuların kondisyon düşüklüklerini gidermek için doping hapı alanlar olmuyor mu? Doping hapı almak da para ile değil mi? Baki Başkan belki de bunu söylemek istedi?” deyince, işte sıra dışı ve farkındalık düşünce ben buna derim. Kenan hocam, bunu görebilmek her kişinin harcı değil. Kenan hocanın Kümeleme ve Nöropazarlama Ekosistemi konusunda da söylemelerini de çok ilginç buldum.

Sonuç olarak Munzur Üniversitesi Rektörü Değerli bilim insanı Prof. Dr. Übeyde İpek büyük bir mücadelenin içerisine girmiş bulunmaktadır. Her başarılı insana yapıldığı gibi kendisini başarısız kılmak isteyenler olmuştur ve olacaktır. Rektörlük ekip işidir ve ekip içerisindeki bir kişinin dahi yanlış tasarrufları Sayın Rektörün birçok başarılı işlerini gölgede bırakılmasına neden olabilir. Gerek alt yapı ve gerekse birkaç yıl içinde diğer üniversitelere gönderilip de doktoralarını tamamladıktan sonra geri dönecek genç akademisyenlerle Munzur Üniversitesinde farkındalıklar yaratabilir. Tunceli İlinin coğrafik konumu nedeni ile dezavantajları olmasına rağmen, akılcı stratejik planlamalarla Munzur Üniversitesi için de bir kümeleme geliştirilebilir. İstikbali olan bölümlerin yurtdışı üniversitelerle ortak programlar yapması, bu üniversitenin bazı bölümlerini tercih lideri yapabilir.

Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı, Fırat Kalkınma Ajansının rutinleşen bir etkinliği olmaktadır. Bu etkinlik şimdiden geleneksel kimliğe bürünmüştür. Parasal katkı sağlayan Fırat Kalkınma Ajansıdır. Atalarımız boşuna “parayı veren düdüğü çalar” dememişlerdir. Bu konferanslara çağrılacak davetli konuşmacıların seçiminden tutun da, sosyal organizasyonlar ihale edilmiş olsa bile ihale şartlarının yerine getirilip getirilmediği ciddi biçimde Ajans tarafından takip edilmelidir. Konferans tasarrufunun birinci derece sorumlusunun Ajans olduğu gözden uzak tutulmamalıdır.

        

    

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
02 Mart 2018 13:18
1231 kez okundu
05 Şubat 2018 11:56
949 kez okundu
15 Ekim 2017 13:12
4260 kez okundu
25 Eylül 2017 14:23
1247 kez okundu
06 Ağustos 2017 16:52
1682 kez okundu
06 Temmuz 2017 22:02
1918 kez okundu
22 Haziran 2017 16:40
1573 kez okundu
08 Haziran 2017 16:23
1638 kez okundu
01 Haziran 2017 13:49
1380 kez okundu
28 Mayıs 2017 15:10
2000 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10807 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32086 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58865 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70713 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018