Bugün 21 Şubat 2018 - Çarşamba
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Dursun Aksoy
Dursun Aksoy
dursunaksoy59@mynet.com
EDEBİ ŞAHSİYETLERDEN-32-
16 Kasım 2017 10:04

            İnsan; Bir sevgi uğruna yaratılan kainatta Eşrefül Mahlukat olarak yaratılan en kıymetli bir varlık.

Eşrefül Mahlukat dedik insan için doğru dedik çünkü varlıklar içerisinde en kıymetli varlık insandır, insan olandır.

            En kıymetli varlık içerisinde kıymeti harbiyesi olmayan, yani varlığının ve de karşısında ki varlıklar ile değerlerin (Vatan-Millet, vatan ve milleti değer kılan tüm değerlerin) kadir ve kıymetini bilmeyen amiyane bir ifadeyle insan müsvetesi diye isimlendirdiğimiz fiziki olarak insan görünümlü olup ruhen insan olmayan kişiler yok mu?

            Olmaz mı?

Elbette var çok az da olsa var.

Tabii ki bu ve gibilerin sayısı beş parmaktan çok daha az sayıdadır.

Yukarıda ifadeye çalıştığımız üzere Eşrefül Mahlukat tabirine bire bir uygun, milli ve manevi değerlerin tümüne içtenlik ve sadakatle bağlı, yaşamını bu minvalde sürdüren insan ve insanların sayısı çok daha fazla diyebiliriz.

Orantıya vuracak olursak %99.99 diyebiliriz. Bu orantıyı kabul etmeyip itiraz edenler olabilir. Ama o insanlar şunu unutmasınlar ki bahis konusu insan bu.

Netice itibariyle nefis taşıyan bir varlık.

Tabii ki her insanın kabul etsek de etmesek de hatası var.

Hani bir sanatçımız diyor ya! ‘’Hatasız kul olmaz’’ diye..

Evet, doğru hatasız kul olmaz ancak derin, telafisi mümkün olmayan hatasız insan sayısı çok az anlamında diyoruz.

Hani merhum üstat Necip Fazıl Kısakürek demiş ya ‘’İnsan bu su gibi kıvrım kıvrım akar ya’’ misali insani orantısı yüksek insanlar içerisinde kıvıran da yok değil. Varsın o kadarı da olsun bir çeşni ve alınması gereken dersler için bir ibret levhası olarak.

Biz, uzun bir aradan sonra yine bu hafta bugün bir başka edebi şahsiyeti sizlerin bilgisine sunmak adına sizlerle olalım istedik ve sizlerleyiz.

Bu hafta bugün kendimizce değerlendirmeyi düşündüğümüz değerimiz, Eğitimci, şair-yazar ve hikayeci ve gibi birtakım özellikleri bulunan edebi şahsiyetimiz;

Tarihi dört bin yıllara dayanan, kültürü zengin, konum olarak bulunduğu yer itibariyle stratejik bir konumda olup ülke ekonomisine katkısı noktasında büyük bir girdiye sahip, şiirin başkenti unvanı ile anılan Elazığ’ın 104 km doğusunda olup tarih ve kültür zenginliği tartışılmaz,

Selçuklu sultanı Alaaddin KEYKUBAT’ ın otağ kurduğu,

Ortaya koyduğu fikir ve düşünce bakımından önder, bilge ve felsefe adamı, yayın hayatına kazandırılan eserleriyle sadece Aziz Türk Milleti’nin değil dünya fikir ve düşünce adamlarının ufkunu aydınlatan Mevlana Celaleddin-i Rumi Hz.nin üç yılı aşkın bir zaman ikamet ettiği,

Türk-İslam dünyasının manevi mimarı, irşad amaçlı manevi mimarlar yetiştirip dünyanın dört bir tarafına göndermiş Şeyh Ahmet YESEVİ soyundan Pir Cemal ABDAL Hz. ile Sefkar ve Garip Baba kardeşler ve de Güzel Babanın medfun olduğu,

GOLAN KAPLICASI ile şifa veren,

Özlüce Barajıyla ülkeye ışık saçan,

Kalecik Barajıyla toprağı sulayıp ziraatı zenginleştiren,

Ekonomi girdisi ve eğitim seviyesi yüksek ve daha birçok özellik ve güzelliklere sahip Karakoçan ilçemizin yetiştirdiği Eğitimci-Şair ve yazar-Hikaye ustası edebi şahsiyetimiz Gürhan GÜRSES Bey’dir.

Bu Edebi Şahsiyetimiz;

Öncelikle milli ve manevi değerlerine bağlı eğitimci bir babanın oğlu olarak milli ve manevi değerlerine son derece bağlı, insan endeksli düşünen ve insani yönü ağır basan, düşüncemizi ifade ederken belirttiğimiz gibi kadir-kıymet bilen, insan endeksli, eğitimci, Karakoçan Lisesi ve Karakoçan Anadolu Lisesinde idarecilik yapmış başarılı bir eğitimci,

Eğitim seviyesi yüksek ilçede başarılı, derece yapacak kadar başarılı öğrenciler yetiştiren ve eğitim seviyesini doruğa çıkararak günümüze kadar devamını sağlayan başarılı bir eğitimci,

Paylaşımcılık ruhunun yüksekliğiyle yardım sever, bu özelliğini görev yaptığı okullarda ki öğrencilerine yansıtıp örnek teşkil eden ve bu yönü yani özelliği ağır basan,

Şair ve yazar olmakla beraber aynı zamanda iyi bir hikaye ustası,

Şiirleri serbest şiir ağırlıklı, yazıları ise insanı sıkmayan aksine düşündüren ve felsefe ağırlıklı,

Şiir ve yazıları yerel olsun, ulusal olsun birçok gazete, dergilerde yayınlanmış,

Üretici ruha sahip ve bunu şiirleriyle, yazı ve hikayeleriyle esere dönüştürmüş olmakla beraber birçok şiir etkinliklerinde yer alıp televizyon programlarında bulunmuş,

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi insan endeksli olup öyle düşünen biri olmasından olacak ki öğrencileriyle edebi noktada beşeri münasebeti göz dolduran, öğrencilerinin ufkunu açan, onlara bir öğretmen olmanın ötesinde bir baba, bir ağabey şefkatiyle yaklaşan ve onlara bir ışık olma gayreti içinde kıvranan bir şahsiyet, çok yönlü diyebileceğimiz bir edebi şahsiyetimiz,

Gönlümüzde yeri olan, hemşerim olması hasebinden öte çok sevdiğim ve değer verdiğim ilçemizin yetiştirdiği ve özellikle ilçemizde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapmış Turan GÜRSES ağabeyimizin yetiştirdiği değerli bir oğul, değerli bir insan, değerli bir edebi şahsiyettir Gürhan GÜRSES hocamız.

Hocamızı hasbelkader kendimizce sizlere anlatıp tanıtmaya çalıştıksa da kendilerini birde kendi lisanı haliyle tanıyalım diyoruz.

İşte Eğitimci- şair-yazar ve hikaye ustası edebi şahsiyetimiz ve işte siz değerli okurlarımız.

      

 

EDEBİ ŞAHSİYETLERDEN GÜRHAN GÜRSES KİMDİR?

            21.05.1975 tarihinde Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Tepe Mahallesinde dünyaya geldim. İlk, Orta ve Lise tahsilimi Karakoçan’ da tamamladım. Üniversite tahsilimi Elazığ Fırat Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı ve Felsefe bölümlerini bitirdim. "Yazan insan fark yaratır" diyerek kalemi elime aldım ve büyük bir aşkla yazmaya başladım.

Şiir, hikaye ve deneme türlerinde binlerce yazım ve fıkralarım yerel ve ulusal gazetelerde  yayınlandı ve halen daha yayımlanmaktadır.. ( Yeni Akit Gazetesi, Başkentliler Haber, Yozgat Yeni Gün, Elazığ Yeni Ufuk Gazetesi, Elazığ Günışığı Gazetesi Gönül Tahtından adlı Kültür- Sanat sayfası ve Karakoçan İlçe Haber gibi...)

Çeşitli edebi, kültürel ve sanat dergileri ile kültür-sanat sayfalarında(Bunlardan biri Gönül Tahtından adlı Kültür- Sanat Sayfasıdır.)  şiirlerim, denemelerim ve hikayelerim yayınlandı. ( Ihlamur, Tefekkür, Mavi Yeşil, Öğretmenler Odası, idarecinin Sesi, Bizim Ece dergileri gibi) Edebiyat Evi, Edebiyat Defteri, Bizim Ece Şiir Antolojileri'nde şiirlerim ve Dört Mevsim Antolojisi'nde öykülerim yer aldı.

22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları'na Elazığ'ı temsilen katıldım.

2012'de Elazığ Necip Güngör KISAPARMAK Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde MEB' in düzenlemiş olduğu Toplam Kalite Çalışmaları kapsamında ekip olarak katıldığımız "İletişimde Sözün Doğrusu - En Güzel Türkçeyi Sen Konuş" çalışmalarımızla dört bin çalışma arasında Türkiye birinciliğini kazandık.

Haber 10'da köşe yazarlığı yapmaktayım.

Necip Güngör KISAPARMAK Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Stüdyosunda birçok şiir programına imza atmış bulunmaktayım.

Ülke genelinde 8 Mart'ta çıkacak olan kadına şiddete dikkat çekmek için yazılan "12 Yazar 12 Öykü KAHIRİSTAN" adlı kitaba SİDOMA adlı uzun hikayem ile katıldım.

Malatya Büyükşehir Belediyesinin "Kırmızı Hayatın Rengi Olsun" projesi kapsamında 44 şair ve yazarın katıldığı  "Dünya Barışı ve Çocuk Hakları Antolojisi"nde yer aldım.

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonunun (BAŞKON) düzenlediği BAŞKENTİN EN İYİLERİ ÖDÜLLENDİRİLİYOR etkinliğinde Anadolu'nun en iyi makale yazarı olarak ödüle layık görüldüm.

Çeşitli okullarda idarecilik yaptım. Halen Elazığ Necip Güngör Kısaparmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğretmenlik yapmaktayım.

Evli ve iki çocuk babasıyım.

 

                                                                     AYETLER

*Onları Rablerinin huzurunda durduruldukları zaman bir görsen Rabbleri: ‘’Bu doğru değil mi?’’ der. Onlar da ‘’Rabbimiz Hakkı için evet doğrudur derler. Rabbleri:’’Öyle ise inkarcılığınızdan dolayı azabı tadın’’ der. En’am:30

*Allah’a kavuşmayı yalan sayanlar gerçekten en büyük zarara uğramışlardır. Kendilerine ansızın  kıyamet saati gelince  ağırlıkları sırtlarına yüklenince  ‘’Ora da yani dünyada yaptığımız günahlardan dolayı eyvah bize!’’ derler. Dikkat ediniz yüklendikleri şeyler ne kötüdür. En’am:31

*Dünya hayatı bir oyundan ve oyalama ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurdu ise Allah’tan korkup günahlardan sakınanlar için elbette daha iyidir. Düşünmüyor musunuz? En’am:32

 

                                                               GÜZEL SÖZLER

*Seni öldürmeyen şey yaşatır güzel dostum! Dibi bulmuşsan kanatlanmak için neyi bekliyorsun? Bir kez kelebek olmuşsan tırtıl olamazsın daha, sen kozanı yırtmışsın ve belli bir olgunluğa ulaşmışsın. Ağlıyorsan gülebilirsin de! Sadece üzülme! Rabbin sana sesleniyor bak, La Tahzen diye.    Gölgelikte biraz oyalanıp gideceğiz O'na! Bu handa biraz konaklayacağız sonra döneceğiz O'na! Canını sıkanı Allah'a havale et, beddua etme ama! Belki de o senin imtihanındır bu dünyada. Belki de cennetindir bu imtihanın sabrı.

*Ey kendini kaybeden zatı muhterem! Kendini samanlıkta mı kaybettin, iğne misin? Akletmez misin ondan kopup geldik bu dünyaya, gurbetliğimiz bu yüzdendir, sefilliğimiz... Ney gibi sen de mi şikayet etmektesin? Hay'dan geldik Hu'ya gideriz ya! Diyarı gurbette sen herkesi mesut mu bilirsin, kim öz yurdundan ayrı düşmüş de mutlu olmuştur ondan sonra?  Dönüş onadır illa ki!

*Âdem ve Havva’dan ortaya çıkan ve günümüze değin sürgün veren bir mucize yaratılmış olarak insan; Hazreti Yusuf’ta güzellik ve iffetle tavan yaparken, Peygamber Efendimizde  ahlakla şahikalara çıkarken, Hazreti İbrahim’de ateşte güle dönerken, Hazreti Davut’ta ses olup o sesle raks ederken semada, Hazreti İsa’da şifa bulurken dermansızlar, erenler gönülden gönüle fethe başlarken, Mevlana evrenselliğe pupa yelken kanat açarken, Yunus sevgiden dem vururken; insan en büyük nimet değil de nedir?

*"Fe Eyne Tezhebun!" Her tarafım yara bere içinde, hele ruhum... Kanıyor mütemadiyen, tampon tutmaz gayri.  Hal böyleyken siz nereye gidiyorsunuz? Sorun bunu kendinize! Nereye gidiyorsunuz? Gürhan GÜRSES

 

 

SAKLIMDASIN KARAKOÇAN

Gel.
Gel Karakoçan.
Zenginleş de gel.
Tunç kafiyeleş de gel!
Aklımdasın Karakoçan, saklımdasın Karakoçan.
Saymıyorum artık Karakoçan’daki günleri.

Takvim yaprakları şimdi kâğıttan uçak, ilçemin üstünde pır pır edip uçar.

 ”Uçak babama selam söyle!” der Karakoçanlı sevdalı yürek.

Uçak çocukluğuma haber yolla, uçak lütfen!
Saatleri kırdım, yelkovan ayrı yere düştü, akrep ayrı yere.

Saatçi Seyda şimdi çok uzaklarda.
Yok saydım bütün insanları, ne kadar da insan tanımışım bu yaşa dek.

Ne kadar insan yitirmişin bu yaşa denk?

Gültepe doldu, Asri Mezarlık şimdi tam bir mahalle oldu.

Girişi ve çıkışı mezarlık olan ilçem, ne kadar da yaşama benziyorsun?

Kapıdan girdin pencereden çıktın misali. 
Çiçekleri kuruttum bugün.

Kokularını savurdum, renklerini soldurttum.

Karakoçan şimdi yaban.

Karakoçan şimdi yavan.

Karakoçan insansız, Karakoçan çiçeksiz.

Karakoçan harap bugün.
Bil iki gözüm, bil vaziyetimi.

Sensiz bu ilçe, ilçe değil; ben, ben değilim.

Neşe sensin Karakoçan’a; umut sensin, aydınlanma sensin.

Sensin mavi Karakoçan’a, sensin saba yeli, sensin dudu dili…
Şimdi yağan gökyüzünden kahırdır sicim sicim.

Hüzündür anasını satayım, gözyaşıdır sel sel.

Ak Deli Peri Suyu, ak da can kat ömrüne.

Heder olan bir tek kapılan değildir suyuna, hayaline dahi âşık olandır her an.
Bilme ne halde olduğumu, işkenceden beter uzun gecelerde boğulduğumu.

Bu anlamsız ayrılıkta neyin nesi?
De bana şimdi. 
De Karakoçan, de bana: “Saltanatını kuran kim kıyamete değin?”
Bu suskunluk neyin muhasebesi?
Karakoçan’da baykuşlar tünemiş tünek üstüne. 
Türküler söylenir, hasreti hasret üstüne.
Hicranlar yaşanır, hicranı hicran üstüne.
Korkuyorum yalnızlıktan, yalnız kalmaktan.

Ansızın nefessiz kalıp yitip gitmekten.

Yani sensiz, yani Karakoçansız, yani cansız kalmaktan.

“Karakoçanlı olmak ayrıcalıklı olmak demektir.

” gibi beylik laf etmiştim evvelden.

Laf ola beri gele şimdi.

O da hayal oldu.
Ne bekliyorsun artık; bir ses, bir nefes ver yalvarırım.

Kuruca’dan, Silbus’tan?

Yoksa yoksa içine düştüğüm kafes öldürecek beni.

Çık gel Çille’den, Kalecik’ten.
Uzat ellerini artık Karakoçan’ım. 
Yoruldum beklemekten.
Al yalnızlığımı içimden. 
Uzat ellerini Karakoçan’ım. Ohinin kollarını sar boynuma.

Çelakas’ın gümüşten bellerini dola kollarıma.
Kurtar beni dehlizlerden; ışığa, aşka ulaştır Karakoçan’ım.
Kapında kul kölen mi var?
Uğrunda deli divane olan mı var?
Senin için yanıp kavrulan mı var?
Seni sayfa sayfa anlatan mı var?
Teşhis sanatı seni insanlaştırsın, kulak ver bana:
“Seni benden özge seven mi var?”
Gülü seven dikenine katlanır amenna, dikenden öte ne var Karakoçan?
Dikenden öte ne var bohçanda?
De bana Karakoçan!
Ak güller tak saçına, salın da gel yanıma.
Karagüller saç etrafına, inci mercan saçıl da gel.
Bir düğün konvoyu cümbüşü ile açıl da gel Karakoçan.
Bir halay türküsü ağırlığıyla gel.
Kulubaba’ dan esen bir akşam esintisi ile gel. 
Yolçatı’ dan bir sabah güneşi ile çık gel.
Gel de gel Karakoçan, berdelin yok biliyorum.
Gel de gel Karakoçan, bedelin yok bu dünya içre anlıyorum.
Bir o yana, bir bu yana Karakoçan, salında gel.
Aklımdasın Karakoçan, saklımdasın Karakoçan.
Tunç kafiyeleş de gel!
Zenginleş de gel.
Gel Karakoçan.
Gel.

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
14 Şubat 2018 21:19
750 kez okundu
31 Ocak 2018 16:10
841 kez okundu
25 Ocak 2018 19:26
986 kez okundu
10 Ocak 2018 19:19
829 kez okundu
03 Ocak 2018 19:25
1367 kez okundu
28 Aralık 2017 11:30
812 kez okundu
21 Aralık 2017 13:23
1725 kez okundu
13 Aralık 2017 18:14
1631 kez okundu
06 Aralık 2017 19:34
1329 kez okundu
29 Kasım 2017 13:44
1704 kez okundu
22 Kasım 2017 18:04
1891 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10257 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31392 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58102 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69952 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018