BİR OKULDA ŞİİRE, KİTABA DAİR
11 Ocak 2018 16:53

 Bir ülkede olsun, bir ilde olsun; ne kadar çok başarılı okul, ne derece idealist öğretmen varsa, o ülkenin ve o ilin istikbali o kadar aydınlık olacak demektir. Medeniyetin de teknolojinin de yolu bilgiden geçer. Bilginin ise neşvünema bulduğu en realist ortam okuldur, okuldaki öğretmenlerdir. Hadi bir fazlasını söyleyelim; okulu ve öğretmenleri de donanımlı kılan kitaplardır.

         Tam da ilimiz Millî Eğitim Müdürlüğü’nün “Elazığ Her Yerde Okuyor” kampanyasını başlattığı günlerde, biz bir grup yazar ve şair, öğrencilerle hasbıhal maksadıyla şehrimizdeki Bahçeşehir Okulları’na davet olunduk.

         -Kimler mi?

         Nevzat Ülger, Mahir Gürbüz, M. Faik Güngör ve bu fakir.

         Uygulayacağımız yöntemi biz belirledik. Öğrencilere kendimizi tanıtacak, şiirlerimizden dönüşümlü olarak bir iki örnek sunacak; bu arada okumanın yararlarına, kitabın önemine vurgu yapacak ve vaktin kalan kısmında ise çocuklara söz hakkı verecektik. Kitap okuyorlar mı? Şiiri sevenler, şiir yazanlar var mı? Mikrofona çıkıp okumak isteyenler; bizlere sorusu olanlar…

         Bahçeşehir Okulları veya Bahçeşehir Koleji, bizim tahminlerimizden daha mükemmel, bizim sandığımızdan daha geniş ve aydınlık bir eğitim kurumu çıktı. Şimdilik sadece ilk ve ortaokul sınıflarıyla hizmet veriyor. Gelecek yıllar için lise kısmını da açmak gibi bir fikirleri var. Bina, fizikî yapı olarak buna çok müsait.

         Bizi okul girişinde kolejin sahipleri Bilal Yıldıran ve Harun Yıldıran kardeşlerle Okul Müdürü Mehmet Yıldırımer karşıladı. Yıldıran kardeşler nezaket örneği iki insan. Yıldırımer derseniz, tevazu numunesi hâzâ bir eğitimci. Bir ek bilgi daha vereyim; Mehmet Yıldırımer, bu fakirin, Namık Kemal İlköğretim Okulu yıllarında da müdürü aynı zamanda. 

         Kolejin koca salonu alabildiğine dolu. Cıvıl cıvıl kaynıyor. Bir hayli de öğretmen var belli aralıklarla.

         Okul Müdürü Mehmet Yıldırımer’in açış konuşmasını müteakip ekibimizden ilk sunumu, Nevzat Ülger yaptılar. Ülger, şiiri çok seviyor;  hafızasında birçok şiir var ama şairliği yok. Çocukların anlayacağı düzeyde ekonomi ve kalkınma mevzuu, Ülger’in veciz konuşmasının hülasasıydı, diyebiliriz.

         Sıra bana gelende, bir zamanların velûd çocuk kitapları yazarı Kemalettin Tuğcu’yu sordum öğrencilere. Sekiz-on öğrenci, Tuğcu’yu bildiklerini ve onun kimi eserlerini okuduklarını belirtti. Çok azdı bu. Onlara Tuğcu’nun özelliklerini, eserlerinin güzelliklerini anlattıktan sonra; en az 500 basılı kitabı bulunan bu yazarımızı okumalarını salık verdim. Akabinde ise “Kuş Defteri” kitabımdan onlara “Bilmece” şiirimi okudum. Sıra, bu şiirde bilmecenin cevabına gelende, öğrencilerin hemen tamamı olanca güçleriyle “Kitap!..” diye bağırdılar ki bu, görülesi çok güzel bir manzaraydı.

         İkinci etapta ise, “Çiçek Çocuklar” şiirimi okuyacaktım.

 

         Şair Mahir Gürbüz, ilk söz hakkı verilende “Doktor Abi”, ikincisinde ise “Hâkim Bey” şiirlerini okudu öğrencilere. Her ikisinde de salon, hak ettiği alkışı Gürbüz’den esirgemedi.

         Siz de orada olsaydınız, şu mısraların şairini alkışa tutardınız sanırım:

 

Gönül yarasına dermana geldim,

Bana bir reçete yaz doktor abi.

Ya şifa bulurum, ya ömür biter;

Tahammül kalmadı, tez doktor abi.

 

 Aşka çare yoksa narkoz ver uyut;

Uyumazsa gönlüm onunla avut.

Neşter at kalbime biterse umut;

Bir daha uyanmam, söz doktor abi.

 

         Mehmet Faik Güngör, emekli eğitimci bir şair. Emekliliği de ilk şiir kitabı da çiçeği burnunda henüz. Dolayısıyla o, iki şiirini de Yüzakı (Dergisi) Yayınları arasında yakın zaman önce çıkan “Çölün Kıble Tarafı”  adlı kitabından okudu.

 

         Eğitimci şairin eğitici şiiri olur, derlerse inanmamazlık etmeyin. Güngör şiirinin izleğinde de hep eğitimci mesajlar, ahlakî öğütler, dinî referanslar vardır. Okuduğu bir şiirinden tadımlık iki dörtlükle yetinelim:

 

Arzın yücesinde bir ilçedeniz

Yıldızlar sağımız solumuz bizim

Vatan için serden geçenlerdeniz

Düşmana balyozdur kolumuz bizim.

 

Sorun bizi dağ deviren yellerden

Kılıçlara kıyam duran sellerden

Korkumuz yok Ebrehe'den, fillerden

Ebabil taşıdır dolumuz bizim.

 

         Programın sonunda, şiir denemesi olan çocukları çıkardık sahneye. O yavruların masumane mısraları doğrusu, pek samimiydi. Yalnız bir acemilik ettim; o çocukların isimlerini ve şiirlerinden hiç değilse üç-beş mısrayı bir kâğıda kaydetmedim. Şimdi kullanmak için.

         Ama onlardan biri vardı ki hemen oracıkta benim adıma akrostiş bir şiir yazmış; çıkıp okuduktan sonra da getirip elime tutuşturmuştu. Altıncı sınıf öğrencilerinden Semih Taş’tı bu.

         Semih Taş, doğrusu, bu pratik şairliği, adeta doğaçlama şiiriyle hem imzalı bir “Kuş Defteri”ni, hem de şiirinin gazetede yayınlanmasını hak etti. İşte Semih Taş’ın, -“aldanma ki şair sözü elbette yalandır” diyen Fuzûlî’yi haklı çıkaracak- beni aşan övgülerle örülü o “Mithat Yılmaz” şiiri:

 

                   Memleket şenlendi şiirinle

                   İnsanları yücelttin mısralarınla

                   Tüm dünyaya şiirini dinlettin

                   Hayatımda böyle şiir görmedim

                   Aklını kullandın

                   Tüm dünyaya ismini duyurdun

 

 

                   Yazdığın mısralarınla

                   Isıttın yüreğimizi

                   Lalelerle süslenmiş sanki

                   Mükemmel şiirlerin

                   Ağlatır; hem de güldürebilirsin

                   Zamanı şiirle döndürebilirsin

 Semih TAŞ

 

 

Bu köşe yazısı, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.