'AVM’ler mantar gibi türüyor'

Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş Elazığ’da var olan ulusal AVM’lere tepki gösterdi.

 AVMler mantar gibi türüyor
Ekonomi

Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, “Ulusal AVM’ler gün geçtikçe şehrimizde mantar gibi türüyor. Ülkemize karşı oynanan oyunlara nasıl milli bir seferberlik ilan edilmişse yerel esnafa yönelik de milli seferberlik başlatalım.” dedi.

Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş Elazığ’da var olan ulusal AVM’lere tepki gösterdi.
Elazığ’da ulusal AVM’lerin gün geçtikçe yerel esnafları olumsuz etkilediğini ifade eden Mitat Ulaş, Elazığ halkının duyarlı davranması gerektiğini belirtti.
Ulaş yaptığı açıklamada “Ulusal AVM’ler gün geçtikçe şehrimizde mantar gibi türüyor. En basit bir örnek vereyim. Ben Sürsürü Mahallesi’nde oturuyorum. Şu anda Halk Eğitim Müdürlüğü ile Tarım İl Müdürlüğü arasında 3 tane ulusal AVM açıldı. Burada herkesin sorumluluğu vardır. Bahsettiğim ulusal AVM örnek verdiğim alanda 3 tane şubesini açıyorsa bunun tuhafiyeciler odası ya da yerel yönetimlerin müdahalesinden ziyade halkın da duyarlı davranması lazım.” diye konuştu.
Yerel esnafların Ulusal AVM’lere karşı ayakta kalabilmesi için alınması gereken önlemleri sıralayan Başkan Ulaş, “Şimdi yerel esnafların iyi bir revizyona girmeleri lazım. Ama revizyona girmesi çözüm müdür? Şimdi ulusal AVM’lerdeki ürün sirkülasyonunda kotası yüksektir. Örnek vereyim. Ulusal markette alınan ürün miktarı ile küçük yerel esnafın aldığı ürün miktarı bir değildir. Biri alıyor bin tane diğeri alıyor yüz tane. Bunu engellemek için her binanın altına büyük metrekarelerde dükkânların verilmemesi lazım. Bir de ulusal AVM’lerin bir mahalleye en fazla 1 tane şube açması lazım buna bir kota koyulması gerekiyor. Ben yerel esnafın çalışmasını kalkınmasını istiyorsam alışverişimi de buradan yapmam lazım. Yerel marketlerde fiyatların yüksek olduğundan yakınılıyor. Ben buna katılmıyorum.” ifadelerini kullandı.

“ELAZIĞ’DA 730 TANE DERNEK VAR, TAVRIMIZI GÖSTEREMEDİK”
Hemen hemen her sektörün Ulusal AVM’lerden etkilendiğine değinen Ulaş, halkın bilinçlenmesi gerektiğini ifade ederek, “Meslek odası olarak evet bizim sektör de ulusal AVM’lerden fazlasıyla etkileniyor. Diğer sektörler de aynı şekilde… Ama biz gereken tepkiyi verebildik mi ben veremedik diye düşünüyorum. Elazığ’da 730 tane dernek var ama biz tepkimizi tavrımızı gösteremedik. Bir AVM eğer 1 kilometrelik mesafede 3 tane şubesini açabiliyorsa bunu oturup düşünmek lazım. Halkın bilinçlenmesi gerekiyor. Halkı nasıl bilinçlendireceksin. Bunu afişlerle, reklamlarla, farklı kampanyalar başlatarak anlatmamız lazım. Herkes AVM’lerden alışveriş yapıyor ama kimse bir koli yumurtayı yerel esnaftan alayım diye düşünmüyor.” dedi.

“BİR MİLLİ SEFERBERLİK DE BİZ BAŞLATALIM”
Elazığlıların da ulusal AVM’lere karşı tepki göstermesi gerektiğini vurgulayan Ulaş, “Nasıl ki bugün ülkemize karşı oynanan oyunlara milli bir seferberlik ilan edilmişse ben de şehrimizde ulusal AVM’lerden ziyade yerel esnafa yöneliş yaparak alışverişin oradan yapılması hususuyla milli bir seferberlik de biz başlatalım diyorum.” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 1

  • sefer şafak | 06 Haziran 2018 12:39

    Bir Baskilliden de bu beklenir. Ulusal AVM dediğin zaman sanki Rus veya Amerikan şirketleri ne diyorsun veresiye veren Bakkal dükkanlarımı açılsın ulaş efendi. Millet gider aya sen hala yaya

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.