'Çiftçinin alın teri için süne mücadelesi önemli'

2018 yılı Bitki Sağlığı Uygulama Programı gereğince süne sürvey çalışmaları İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik ekiplerince devam ediyor.

 Çiftçinin alın teri için süne mücadelesi önemli
Elazığ Güncel

2018 yılı Bitki Sağlığı Uygulama Programı gereğince süne sürvey çalışmaları İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik ekiplerince devam ediyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, Elazığ’da yapılan süne mücadelesinde önemli mesafeler alındığını, bu güne kadar yapılan çalışmalarda kimyasal mücadeleyi gerektirecek bir durumla karşılaşılmadığını belirtti.
Elazığ’da yürütülen süne mücadelesi çalışmaları hakkında bilgi veren Turan Karahan;  “İlimizde hububat ekim alanı yaklaşık 1 milyon dekar. Bu üretimin 170 bin dekarı Kovancılar ilçesinde yapılıyor. Süne, hububatta önemli oranda kalite ve verim kaybına neden oluyor. Çiftçinin alın teri ve emeğinin karşılığını alabilmesi için süne ile mücadele büyük önem taşıyor" dedi.
Karahan,  metrekarede 10 ve üzerinde nimf tespit edilmesi halinde kimyasal mücadeleye karar verileceğini söyledi.
Konuşmasının devamında dolu ve kuraklık zararına değinen Karahan;  “Kuraklık bazı bölgelerde yüzde 30- 80 arasında zarara neden oldu. Dolu ve kuraklık zararı ile ilgili gerekli çalışmaları yaparak sonuçları ilgili yerlere ilettik. İl Müdürlüğü olarak çiftçilerimizin daha fazla kazanç elde etmesi, ürettikleri ürünlerin verimli olması ve hak ettiği değeri bulması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.