'Elazığ'ın en önemli sorunu iletişimsizlik'

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ’da yaşanan en önemli sorunun iletişimsizlik olduğuna değindi.

 Elazığ ın en önemli sorunu iletişimsizlik
Elazığ Güncel

Elazığ TSO tarafından organize edilen toplantıda, Elazığ merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren tüm bankalar ile banka şubeleri ile finans sektöründe yer alan kuruluşların yönetici ve temsilcileri Elazığ TSO Yönetimiyle bir araya gelerek, iş dünyası ve finans sektörü ilişkilerini değeri masaya yatırıldı.
Toplantıda konuşan Elazığ TSO Meclis Salonunda gerçekleştirilen istişare toplantısında bir değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, finans sektörü ve iş dünyasının birbirlerini tamamlayan bir elmanın iki yarısı olduğunu belirtti. Arslan değerlendirmesinde, Elazığ’da yaşanan en önemli sorunun iletişimsizlik olduğuna değindi.
Hedeflerinin Elazığ’ın sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasına odaklı ve işsizlik sorununu çözmeyi amaçlamak olduğunu anlatan Arslan, “Çok değerli bankalarımızın ve finans kuruluşlarımızın yönetici ve temsilcileri bugün sizleri Odamızda ağırlamaktan büyük bir mutluluk duymaktayım. Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine önemli hedeflerle geldik. Bu hedeflerimiz ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasına odaklı ve işsizlik sorununu çözmeyi amaçlamaktadır. Tüm bunları başarabilmemiz için siyaset kurumunun, il yöneticilerinin, kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, finans sektörünün ve iş dünyasının müşterekliği şarttır. Bu enstrümanlardan birinin eksikliği halinde başarının elde edilmesi de zordur. Biz bu nedenle ilimizin aslında en büyük sorunlarından biri olan iletişimsizlik sıkıntısının ortadan kaldırılması için bu tür etkinlik ve organizasyonları önemsiyoruz.  Fisans sektörünün bizden beklentileri olduğu gibi iş dünyasının da finans sektöründen beklentileri var. İşte bunları belki ayda bir kez yapacağımız bu tür geniş katılımlı toplantılarımızla aşabileceğiz.” İfadelerine yer verdi.

“BİRLİKTE BÜYÜMEYİ SAĞLAYABİLİRİZ”
Elazığ’ın küçük bir il olduğunu ve küçük illerin en büyük avantajının güven ortamının çok hızlı tesis edilmesi olduğunu aktaran Arslan, “İş dünyası olarak biz sizle aslında paydaşız. Kazancımız halinde siz de kazanıyorsunuz, risklerimiz aynı zamanda sizin riskiniz.  Dolayısı ile birbirimizi anlayarak güncel gelişmeleri paylaşarak ve mağduriyetlerin önlenmesi anlamında ya da iş dünyasının kazançlı olabileceği gelişmeleri anında değerlendirerek hep birlikte büyümeyi sağlayabiliriz. Önceliğimiz iç dinamiklerimizi nasıl hayata geçirebileceğimiz hususudur. Özelleştirme ihaleleri, GES’ler, yatırım ve istihdam projelerimizin Elazığ ekonomisine kazandırılması noktasında sizleri paydaşımız olarak değerlendirmekteyiz. Tüm bu süreçleri birlikte planlama ve birlikte yol alma anlamında aynı geminin yolcuları olarak birbirimizi daha iyi anlamamız gerektiğine inanıyorum. Elazığ küçük bir yer. Küçük yerlerin en büyük avantajı birbirlerini çok daha yakından tanımaları ve güven ortamının çok hızlı tesis edilmesidir. Biz küçük yer olma avantajını birlikte değerlendirelim temennisiyle, hepinize en derin saygılarımı sunuyorum” dedi.

BANKACILARIN ÖNERİ VE TALEPLERİ
İstişare toplantısında söz alan banka ve finans sektörü temsilcileri de Türkiye genelinde bir güven sorunu olduğunu ifade ederek, bu sorunun Elazığ’da yaşandığını karşılıksız çek ve senet oranlarının yüksekliğinin bunun en önemli göstergesi olduğunu ifade ettiler.
İşletmelerin mutlak suretle muhasebeciler tarafından bilançolarını güncellemeleri gerektiğini de belirten banka yöneticileri karar alma sürecinde en etkili kriterin işletmelerin bilançoları olduğunu söylediler.
Firmaların en önemli sorunlarının başında kurumsallaşmaya açık olmadıkları ifade edilerek, Finansal Yönetici bulunduran işletmelerin çok daha kazançlı olduğu, bankaların tüm enstrümanlarını finansal yöneticinin inceleyerek firma için en uygun olanını bulma ve işletmeye kazandırma şansı olduğunu dile getirdiler. 
Yaklaşık üç saat süren toplantı karşılıklı görüş alış-veriş ve müşterek çalışmalar şeklinde devam etti. 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.