'Elazığ nitelikli hizmetle büyüyecek'

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, ülke ve Elazığ gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 Elazığ nitelikli hizmetle büyüyecek
Elazığ Güncel
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Elazığ’ın, herkesin gıkta ile baktığı parmakla gösterildiği çok nitelikli savunma sanayi merkezi olması için çabaladığını söyledi.
Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Elazığ’da en büyük amacının nitelikli işlerin yapıldığı, nüfusu arttırmadan var olan ekonomik döngüye çok büyük katkı sağlayan çalışmalar yapmak olduğunu belirterek, bu konuda ciddi bir zemin oluşturduğunu ifade etti.
Yapılan çalışmaların yeterli olmadığını ve hedefe ulaşmak için yapılacak daha çok çalışmnın olduğuna işaret eden Alpay, “ Nitelikli ekonomik girdileri Elazığ’a getirmek için çalışmaya devam edeceğim. Elazığ’da bir araya gelerek iş yapma kültürü yoktu. Bunun algısı devam ediyordu. Biz bu olumsuz algıyı ortadan kaldırdık. İşadamlarımızla üniversitelerimizle büyük firmalar ile birlikte Elazığ’da ciddi çalışmaları başlattık.” dedi.
Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Savunma Uzay ve Havacılık Kümelenmesi ve ROKETSAN birlikteliği ile Elazığ’da namlu üretimi ile ilgili görüşmelerin başladığını açıkladı.
Görüşmelerin olumlu yönde ilerlediğini dile getiren Şuay Alpay, ilerleyen günlerde müjdeyi vermeyi umduklarını söyledi.
 
“TÜRKİYE’NİN DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALDI”
Şuay Alpay Türkiye’nin dışa bağımlılığını çok büyük oranda azalttığını, yüzde 65 oranında millilik oranına ulaştığını söyledi.
Şuay Alpay,  AK Parti iktidara geldiği dönemde savunma sanayi’nin yüzde 80 oranında dışa bağımlı olduğunu ve 250 Milyon Dolar düzeyinde ihracat yapıldığını anlattı.
Türkiye’nin geçmiş dönemlerde, AR-GE’ye 48 Milyon Dolar pay ayırdığını, 2017 yılı sonu itibariyle bu rakamı 1 Milyar 250 Milyon Dolar oranına çıkarabilen bir ülke olduğunu kaydeden Alpay, “Türkiye ihracatını yaklaşık 2 Milyar Dolar’a taşımış, yerli ve milli ürünlerini envantere olan dışa bağımlılığını çok büyük oranda azaltan, yüzde 65 oranında millilik oranına ulaşan bir Türkiye var. Bu yüzden Türkiye terörle mücadelede ve sınır dışı operasyonlarda bu kadar başarılı oluyor. Bölgede uluslar arası güçlere karşı bir direnç ortaya koyuyor.” dedi.
 
“TÜRKİYE SINIRLARI İÇERİSİNDE TERÖR BİTME NOKTASINDA”
Türkiye’nin bölgesinde kendisine tehdit oluşturacak her unsura müdahale edeceğini aktaran Şuay Alpay, Türkiye sınırları içerisinde terörün bitme noktasına geldiğini kaydetti.
Türkiye’nin sağladığı başarıların kesintiye uğramaması gerektiğini ifade eden Alpay, Türkiye’nin uluslararası alanda ve bölgesinde, en uzak noktada bile savunma hattı oluşturmasının, yerli ve milli ürünlerle teröre karşı duruşunda bir kesintinin olmamansın büyük önem taşıdığını belirtti.
Savunma sanayide ortaya konulan yerli ve milli ürünlerin büyük başarı sağladığına dikkat çeken Alpay, “Türkiye artık büyük ve güçlü bir ülke olarak bundan sonraki süreçler için kendisine tehdit oluşturacak ne unsur varsa ve hangi noktada olursa olsun müdahale edecek. Ama biz umuyoruz ki inşallah Kandil bu anlamda son nokta olsun. Silahlı Kuvvetlerimizin büyük başarısı var. Kandil’e hava harekatının ardından belki gerek görülürse müdahale etmek için Kara kuvvetleri de katılabilir. Terörle mücadele konusunda Türkiye sınırları içerisinde terörü bitirme noktasındayız. Bununla birlikte bölgede Türkiye’ye tehdit oluşturan bütün terör örgütlerine karşı, Cumhurbaşkanımızın ve devletimizin milli duruşuyla önlemini alıyor. Türkiye’nin sağladığı başarıların kesintiye uğramaması gerekir. Türkiye’nin uluslararası alanda ve bölgesinde, en uzak noktada bile savunma hattı oluşturması, yerli ve milli ürünlerle teröre karşı duruşunda bir kesintinin olmaması çok önemli. Aynı zamanda FETÖ ile mücadele de kesintiye uğramamalı. Savunma sanayide ortaya konulan yerli ve milli ürünler büyük bir başarı sağladı. Bunları görebilmek lazım.” ifadelerini kullandı.
 
“ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANDI”
Elazığ’da milletvekili döneminde yaptığı ve mevcut Milli Savunma Bakan Yardımcılığı görevinde yapmaya devam ettiği çalışmaları anlatan Şuay Alpay şunları söyledi: “Öncelikle milletvekilliği dönemimde Sivil Havacılık MYO’nun açılmasını sağladım. Bu okulda ilk etapta 4 bölüm vardı. Bunun üzerine Akıllı Taşıt Sistemleri bölümü ulusal düzeyde Türkiye’de ilk defa Fırat Üniversitesi’nde bu okulun bünyesinde açıldı. TAI (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii)’nin ANKA’larının ilk test uçuşlarını Elazığ’da gerçekleştirdik. Ve çok başarılıydı. Ve TAI burada bir birim oluşturdu. Jandarma Genel Komutanlığı burada bir İHA Merkezi oluşturdu. Biz Elazığ için katma değeri yüksek olan çalışmaları düşündük. Buna bağlı olarak F.Ü TEKNOKENT çalışmasını yaptık. Ekonomik olarak güçlü, kendi alanında yetenekli işadamlarımız ve üniversitemiz ile Savunma Havacılık ve Uzay Kümesi’ni oluşturduk. Türkiye’de 8. Savunma Havacılık ve Uzay Kümesi Elazığ’da oluşturulmuş oldu. ASELSAN ve ROKETSAN Elazığ’da ofis açtı. Bunlar çok önemli gelişmelerdir. ASELSAN F.Ü TEKNOKENT’te, ROKETSAN da F.Ü Bilgisayar mühendisliği içerisinde ofislerini açtı. Çok sayıda protokoller yapıldı ve üretimler başladı. Buramlarda İHA motorlar, içten yanmalı motorların üretimleri ile ilgili çalışmalar başladı. Elazığ havacılık merkezi haline geliyor. Jandarma Genel Komutanlığı’nın Elazığ’da Hava Grup Komutanlığı oluşturuluyor. Bunun için 2 Bin 500 dönümlük araziye İçişleri Bakanlığı’na verdik. Onlarda Jandarma Genel Komutanlığı’na devrettiler. Ve çalışmalar başlatıldı. Ayrıca ikinci pist ihalesi yapıldı. İnşaatı başladı. Türkiye’de çok az sayıda havaalanı ikinci pisti Elazığ’da yapılmış olacak. 2 yıl sonra Elazığ’da Bin subay, astsubay Jandarma hava grup komutanlığı bünyesinde görev yapacak. Bu da Elazığ için nitelikli bir ekonomik girdi sağlamış olacak.”
 
“MİLLETİMİZ YAPACAKLARIMIZA İNANIYOR”
16 yılda Türkiye’de büyük projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Alpay şöyle devam etti: “Sağlıktan, eğitime, güvenlikten enerjiye, altyapıdan üstyapıya birçok alanda devrim niteliğinde işler yapıldı. Biz bu işleri milletin desteği ve teveccühü ile yaptık. Gece gündüz gayretle çalıştık. Türkiye’yi ekonomik olarak gelişen, refah düzeyi yüksek bir ülke haline getirmeye çalıştık. Biz milletimize milletimiz bize güvendi. Henüz yapılacak çok çalışma var. Genel tabloya bakıldığında Türkiye ciddi tehditler ile baş başa kalan bir ülke. Böyle bir ortamda Türkiye’nin ekonomik olarak büyüme oranını ilerletmesi gerekiyor. Milli ve yerli duruşunu devam ettirmesi için sağlam bir siyasi yapının başta olması gerekli. Şuan da AK Parti iktidarı yerli ve milli duruşu ile sağlam bir siyasi yapıyla Türk milletinin huzurunda. İnanıyorum ki aziz milletimiz yaptıklarımızı referans olarak görüyor. Milletimiz yapacaklarımıza inanıyor. Bu yüzden bize destek vereceklerdir.”
24 Haziran seçimlerine de değinen Alpay seçimlerin 100 yılın seçimleri olacağına vurgu yaparak, “Her seçim öncesinde bu seçim önemli diyorduk. Ama 24 Haziran seçimleri dünyanın da takip ettiği tarihi bir seçim olacak. Türkiye ya sağlam adımlarla yoluna devam edecek ya da  ‘yakacağım, yıkacağım’ diyerek ülkeyi maceraya sürükleyecek bir anlayışa teslim olacaktır.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.