'Elazığ Türkiye'de söz sahibi olacak kapasiteye sahip'

Elazığ’da iklim değişikliğine adaptasyon için kapasite oluşturma projesi başladı.

 Elazığ Türkiye de söz sahibi olacak kapasiteye sahip
Elazığ Güncel

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan “Üzüm üretimimiz yılda 85 Bin ton civarında, ayrıca arıcılık da İlimiz çok zengin bir bitki florasına sahip ve özellikle organik arı ürünlerinin üretiminde Türkiye'de söz sahibi olabilecek kaliteye sahip durumdayız.” dedi.

Elazığ’da iklim değişikliğine adaptasyon için kapasite oluşturma projesi başladı.
"İklim Değişikliğine Adaptasyon İçin Kapasite Oluşturma; Tarım, Orman ve Su Ürünleri Çalıştayı" Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Konferans Salonunda yapılan programla gerçekleşti.
Programda konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan; “İklim Değişikliğine Adaptasyon İçin Kapasite Oluşturma; Tarım, Orman ve Su Ürünleri Çalıştayı" Projemizin farklı bir özelliği ve önemi var. En önemli özelliği ise burada bulunan farklı kurum ve kuruluşları bir araya getirme özelliğidir. Eğer gücümüzü birleştirmezsek, birlikte çalışmazsak yaptığımız çalışmalarda herkes sorumluluğu nispetinde işe dahil olmazsa bizim yapacağımız çalışmaların bir sonucu olmaz. Hedefimiz bu çalıştayla birlikte sivil toplum kuruluşlarının aktif olarak rol alacağı bir pazarlama kooperatifini oluşturmaktır. Aramızda Arı Üreticileri birliği başkanımız, Süt Üreticileri Birliği Başkanımız ve diğer STK temsilcilerimiz bulunmaktadır. Üzüm üretimimiz yılda 85 Bin ton civarında, ayrıca arıcılık da İlimiz çok zengin bir bitki florasına sahip ve özellikle organik arı ürünlerinin üretiminde Türkiye'de söz sahibi olabilecek kaliteye sahip durumdayız. Sadece Arıcılar birliğimizin ortaya koymuş olduğu performans takdire layıktır ancak yeterli değildir. Bu çalıştayla arı ürünlerimizi, süt ürünlerimizi, üzümümüzü, Ağın leblebimizi, Baskil kayısımızı Türkiye'nin iç pazarında ve dünya pazarında hak ettiği yeri getirme hususunda gerekli çalışmaları ortaya koyarsak projenin manasını kazandığını birlikte görmüş olacağız.” dedi
Proje ile TRB1 Bölgesinin 280 orman ve dağ köylerini temsil edecek şekilde örnekleme ile seçilecek sayıdaki köylerde iklim değişikliğinin tarihsel etkilerini dikkate alarak yaşamın sürdürülebilirliği için kapasite oluşturması amaçlanıyor.
Yapılan programdan sonra çalıştay gruplara ayrılarak; Arıcılık ve Bal, Süt ve Süt Ürünleri, Kırmızı Et ve ürünleri, Kanatlı, Su Ürünleri, Meyve ve Sebze, Tıbbi Aromatik Bitkiler, Yöresel Ürünler ve Yaban Hayatı Adaptasyonu gibi konularda oluşacak sorun ve öneriler üzerinde çalışma yapıldı.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.