'Hizmetini bildiğiniz işletmelerden alışveriş yapın'

Tatlıcıların bayram mesaisi başladı. Elazığ’da günde iki vardiyaya dönen tatlıcılardan her biri, tatlı üretiyor.

 Hizmetini bildiğiniz işletmelerden alışveriş yapın
Özel Haber

Elazığlı baklava ustaları, “Duruşu olan, 365 gün nasıl duruyorsa bayramda da öyle duran işletmelere gitmek lazım ve bayram öncesinde de bu işletmenin ürüne bakışını, imalatını, lezzetini biliyor olmanız lazım. Sürpriz zaten bayramlarda var. Daha büyük sürprizlere yol açmamak için bildiğiniz, güvendiğiniz, fiziksel şartları müsait, hizmetinden emin olduğunuz işletmelerden alışveriş yapmalısınız.” dediler.

Tatlıcıların bayram mesaisi başladı. Elazığ’da günde iki vardiyaya dönen tatlıcılardan her biri, tatlı üretiyor.
Elazığlı baklava ustaları, “Baklavayı ağzınıza aldığınız zaman çıtırtı sesinin gelmesi lazım. Yufkası ince olacak, yağı kaliteli ve şekeri orijinal şeker olacak, glikoz şeker olmayacak. Yediğiniz zaman da zaten sizi rahatsız etmiyorsa iyi baklava olduğunu anlayabilirsiniz” dediler.
Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşların bayram alışverişleri hızlandı. Herkes misafirlerine ikram edeceği şeker, çikolata, baklavasını hazırlamaya başladı. Özellikle bayramların vazgeçilmezi olan baklavanın iyisinin nasıl olacağını Elazığlı baklava ustaları anlattı. 
Ustalar, önce tezgahtaki ürünlere bakıp, göze hitap ediyorsa o ürünün alınması gerektiğini söyleyerek, “Güzel rengi olacak, yufkası güzel açılacak, yediğimiz zaman da tadından, şekerinden, yağından iyi olduğunu anlayabiliriz. Renginin altın sarısı olması lazım. Bizim baklavamız aşağı yukarı 40 kat oluyor, orta katına ceviz veya fıstık atıyoruz zaten, 20 alta, 20 de üste olmak şartıyla üretimimizi yapıyoruz. Hamurun sertliği ve yufkanın inceliği çok önemli. Çünkü yufka ince olmazsa ağzınızda börek yemiş gibi bir tat alırsınız. Baklavayı ağzınıza aldığınız zaman o çıtırtı sesinin gelmesi lazım” şeklinde konuştular.

BAKLAVA İNSANI ZİNDE TUTAR
Baklavanın sağlık için de faydalı olduğunu dile getiren Ustalar, “Baklava her türlü iyidir, insanı zinde tutar. Ben baklavacı olarak her gün tatlı yerim gayet de zindeyim Allah’a şükür. Millet baklava yesin, ben onu istiyorum. Çünkü baklava gayet sağlıklı, ben 37 yıldır yiyorum en ufak bir sorun yok” diye konuştular.
Ustalar, Ramazan Bayramı dolayısıyla taleplere yetişmekte zorlandıklarını ve bu bayramda çok sayıda üretim olduğunu, harıl harıl çalıştıklarını söyledi.

"BAKLAVAYA BAKTIĞINIZ ZAMAN ÇOK PARLAMAYACAK"
“Sahte baklava her zaman var ama bayram dönemlerinde bizim sektörümüze olan ilgi arttığı için ön plana çıktığı dönemler bu dönemler” diyen ustalar şöyle devam ettiler: “Merdiven altı imalathaneler her zaman var. Onun için insanların gıdada her zaman markalı ürünleri tercih etmeleri çok önemli. Baklavaya baktığınız zaman çok parlamayacak, gözünüzü alacak kadar parlıyorsa bilin ki o gerçek şeker değil. Baklava doğal olmalı, evde yaptığınız baklavanın nasıl doğal bir duruşu varsa, parlaklığı varsa dışarıdan aldığınızda da bu olmalı. Bezelye kullanımı yine aynı şekilde, bezelye veya yer fıstığı, boya bunlar ortaya doğal olmayan bir görüntü çıkartır. Çok yeşil, açık yeşil bir görüntü çıkar ortaya. Bu açık yeşil fıstıkta olmayan bir yeşil. Bugün baklava 10 lira diyen bir işletme neye göre 10 lira diyor? Bugün baklava 60 lira diyen işletme yıl boyu 60 lira diyor ve bunu yıl boyunca tadıp denetleme şansınız var. Duruşu olan, 365 gün nasıl duruyorsa bayramda da öyle duran işletmelere gitmek lazım ve bayram öncesinde de bu işletmenin ürüne bakışını, imalatını, lezzetini biliyor olmanız lazım. Sürpriz zaten bayramlarda var. Daha büyük sürprizlere yol açmamak için bildiğiniz, güvendiğiniz, fiziksel şartları müsait, hizmetinden emin olduğunuz işletmelerden alışveriş yapmalısınız.”

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz


Yorumlar / 2

  • hanifi | 14 Haziran 2018 11:05

    Zaten Ev Baklavaları Yapan Yerlere Rağbet Oluşmaya Başlamış.Artık Bu Glikoz Yüzünden Vatandaşlar Tatlılarını Ya Evde Yapıyorlar Yada Ev Baklavası Yapan Yerlerden Alıyorlar.

  • alii | 14 Haziran 2018 11:00

    Aldığımız Tatlılarda Kim GLİKOZ Kullanıyorsa Hakkımı Helal Etmiyorum, Eminim Hiç Kimse Helal Etmiyordur.Glikozun Bütün Hastalıkların Baş sebebi olduğunu biliyormuydunuz.

  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.