'Karar kamu vicdanına soğuk su serpti'

15 Temmuz kahramanı Astsubay Ömer Halisdemir’i şehit eden cuntacı askerlere, darbe girişimi ve kasten adam öldürme suçlarından müebbet hapis cezası verildi.

 Karar kamu vicdanına soğuk su serpti
Elazığ Güncel

15 Temmuz kahramanı Astsubay Ömer Halisdemir’i şehit eden cuntacı askerlere, darbe girişimi ve kasten adam öldürme suçlarından müebbet hapis cezası verildi.

Kararı değerlendiren Ak Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları ve İnceleme Komisyonu Başkanı Ömer Serdar, “Türk yargısı kamuoyu vicdanını rahatlatacak kararlarla ceza kanununda ön görülen en ağır cezayla anayasayı ihlal suçundan cezasını takdir etmiş oldu. Bu karar bugün kamu vicdanına bir nebze soğuk su serpmiştir” dedi.

Davanın Türk milletinin, darbelerle hesaplaşacağı bir manifestoya dönüştüğünü anlatan Serdar, “Biz Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak bu davanın müdahiliydik, müdahil taraftık. Bu dava söylendiği gibi darbenin, hain darbenin, hain kalkışmanın dönüm noktalarından birinde Şehit verdiğimiz Ömer Halisdemir’e ait bir dava idi. Simgesel bir değeri de vardı. 18 sanık hakkında 18. Günde ağırlaştırılmış müebbet ve 2 sanık hakkında da 2 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesi bir nebze olsun kamu vicdanını rahatlatacak ama bu davaların asıl önemli yanı gerekçesi ile ortaya çıkacak. Çünkü bu dava Türk milletinin, Türk toplumunun darbelerle hesaplaşacağı bir manifestoya dönüşecek bu kararlar. Dolayısıyla kamu vicdanı açısından önemli, siyasal tarihimiz açısından önemli. Ayrıca bu davalarda dünyada örneği ilk defa ortaya çıkan atifik bir terör örgütünün tanımlaması da ortaya çıkacak belki dünyada terörle mücadele edecek argümanlara da bu davanın karar ayrıntılarında sahip olacağız. Türk toplumu evet kendisini bu hain kalkışmada gösterdi cesaretini, gayretini ve emanetini teslim etmedi. Türk yargısı kamuoyu vicdanını rahatlatacak kararlarla ceza kanununda ön görülen en ağır cezayla anayasayı ihlal suçundan cezasını takdir etmiş oldu. Bu karar bugün kamu vicdanına bir nebze soğuk su serpmiştir.” açıklamasında bulundu.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.