'Keban’da ekonomiyi hareketlendireceğiz'

Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, Keban’da ekonomik hareketlilik sağlamak amacıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

 Kebanda ekonomiyi hareketlendireceğiz
İlçe Haberleri

Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, Keban’da ekonomik hareketlilik sağlamak amacıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.
Fethiye Atlı gazetemize yaptığı açıklamada 2018 yılı içerisinde gerçekleştirdikleri ve yapımı devam eden projeleri açıkladı.
Keban’dan ilçe dışına göç gerçekleşmediğini ifade eden Atlı, ilçede işsizlik sorunun olmadığını dile getirdi.
İlçede konut sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Fethiye Atlı, ilçede çalışanların Elazığ merkeze her gün geliş gidiş sağladığını söyledi.
Keban’ın alabalık üretiminde Türkiye’de 1. sırada olduğunu belirten Atlı,  68 alabalık üretimi yapan firmada yaklaşık 750 kişinin istihdam edildiğini kaydetti.
Her yıl yaklaşık 400 Bin turistin Keban’ı gezdiğini vurgulayan Atlı, turistler için yöresel ürünler, el sanatları, organik ürünlerin satışlarının yapıldığı 10 stand açtıklarını ifade etti.
Bu standları Keban’da ikamet eden kadınların kullanımına verdiklerini dile getiren Fethiye Atlı, yapılan çalışma ile ilçeye ekonomik hareketlilik sağlayacaklarını söyledi.

KEBAN TURİZMDE SÖZ SAHİBİ OLACAK
Keban’ın turizm değerini artırmak için projeler oluşturduklarını kaydeden Atlı,  “2017’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Projesi çizilen Fırat Sahil Mesire alanı Elazığ Belediyesi ile imzaladığımız protokol ile yapılacak. Proje bitiminde ilçemin yaz aylarında piknik ve gezi turizminde gözde olacak. İlçemizde bulunan tarihi Kilisenin restorasyonu için projemizi sunduk. Vakıflar müdürlüğü tarafından değerlendirmeye alındı. Kültür Varlıkları Koruma Payı geliri ile bu çalışmayı gerçekleştirmiş olacağız. Turizm açısından önemli bir çalışma olacağını düşünüyoruz.  EÜAŞ Sitesinde bulunan Sarkıt Dikit Mağarasının turizme kazandırılması için Milli Parklar Müdürlüğü ile çalışmalarımız devam ediyor. Mağaranın bulunduğu yer mera vasfından çıkartıldı. Bu mağara gezi turizmi için Doğu Anadolu Bölgesinde bir ilk olacak.” dedi.
Mobil Mezbahane ve Kesim Ünitesi için Kalkınma Bakanlığı DAP Başkanlığına sunulan projenin kabul edildiğini anlatan Atlı, hibe desteği ile mezbahaneyi ilçeye kazandıracaklarını dile getirdi.
lçede bulunan Meteoroloji Müdürlüğü alanının belediyeye devredildiğini vurgulayan Fethiye Atlı, 2018 yılı içerisinde Kültür Merkezi yapımına başlayacaklarını aktardı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından finanse edilen, Keban Revizyon ve İmar Planı’nın 2018 Yılı İçinde tamamlanacağını dile getiren Atlı, ilçenin en büyük sorunlarından biri olan imar sorununun 2018 yılı içerisinde çözüleceğini kaydetti.
19 Bin 536 metrekare mera vasıflı arazinin belediyeye mezarlık alanı olarak tahsis edildiğini söyleyen Atlı, Proje çiziminin VASKİ Genel Müdürlüğü’nün desteği ile yapıldığını, mezarlık yeri yapımının ise yıl içerisinde gerçekleşeceğini belirtti.

 
2018 HİZMET YILI OLACAK
Fethiye Atlı 2018 yılı içerisinde yapılacak çalışmaları şöyle anlattı: “İlçemiz merkezi ve konutların sıkışıklığı nedeniyle yollarımız dar olduğundan bakanlığına proje sunduk, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından finanse edilen, Yol Genişletmesi ile ilgili yapım işi 2018 yılı içinde gerçekleştiriliyor.
Belediyemize ait içme su arıtma tesisi DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılı yatırım programına alınmış. Yenilenmesi planlanıyor. Kültür Turizm Bakanlığı tarafından Hibe Desteği ile ihale yapılmış, Mahalle ve Sokaklarımızın parke taşı ile döşeme işine başlandı. 2018 Yılı İçerisinde 17 Bin metrekare beton kilitli parke ile yol döşemesi yapılacak. 1 Mw Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisi için Hazineden yer tahsisi yapıldı. Çağrı açılması durumda İller Bankası kredisi ile başvuru yapılıp projemizi gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Sağlık Bakanlığı talimatı ile ilçemize yapılacak olan 10 yataklı hastane için yer belirlemesi yapılmış 2018 yılı yatırım programına alınmıştır. İlçemiz üniversitesi alanı içerisinde belirlen alan 250 kişilik öğrenci yurdu yapımı işi onaylanmış olup proje ihalesi gerçekleştirildi. Yurt yapımına başlanması için Kredi Yurtlar Kurumu tarafından inşaat ihalesinin yapılması bekleniyor.  2017 yılında Kalkına Bakanlığı SODES’e sunmuş olduğumuz projemiz onaylanmıştır. Elazığ Valiliği Koordinasyonunda Kalkınma Bakanlığı SODES tarafından finanse edilen “Başarılı kadın umutlu gelecek” isimli projemiz devam ediyor. Toplam 60 kursiyere “Seramik Biçimlendirme” alanında eğitimi verip sertifika almalarını sağlayacağız. Proje kapsamında kursiyerlere günlük ücret ödenmekte 3 çalışan istihdam ediliyor.”

KÖY YOLLARI YAPILIYOR
Yöre halkı tarafından yoğun şekilde talep edilen Dursunlu ile Zırkı Grup Köylerini birbirine bağlayacak olan yolun yapımının sone ermek üzere olduğunu ifade eden Fethiye Atlı, “Yapılacak olan yaklaşık 3,5-4 Km’lik yeni yol ile Keban-Göldere Köyü 43 Km’den, 22 Km’ye, Keban-Akçatepe Köyü 46 Km’den, 24 Km’ye, Keban-Gökbelen Köyü 40 Km’den, 25 Km’ye, iniyor. Mevcut Dursunlu Köy yolunun genişleme çalışması Elazığ Valiliği İl Özel İdare araçları ile yapılmaktadır. Yolun Etüt çalışmasını Elazığ İl Özel İdaresi Teknik ekibi yapmıştır. Elazığ Milletvekillerimiz, Elazığ Valimiz, Keban Kaymakamlığımızın, İl Genel Meclis Üyelerimizin desteği ile de inşallah stabilize çalışması ve asfaltması yapılacaktır. Yolun zemin yapısı yüzde 60 sert toprak, yüzde 40 Kayadır. Yapılacak olan yol minimum dolgu dâhil 7 Mt genişliğinde yapılmaktadır. Yol tamamlandıktan sonra faydalanacak diğer köylerimiz Üçpınar Köyü, Koyunuşağı Köyü, Acısu Mezrası, Soğuk Su Mezrası, Karahüseyin Mezrası, Karaçor Mezrası, Karabek Mezrası, Tuzkaya Mezrası ve Baskil ilçesine bağlı diğer köy, mezralardır. Mevcut olan yolları kullanan köy halkımız Elazığ’dan Göldere, Akçatepe, Gökbelen, Üçpınar, Koyunuşağı Köylerine Baskil üzerinden 86 Km yol gitmekteydiler. Yapılacak olan bu yol ile Elazığ Keban üzerinden Göldere Köyü mesafesi 86 Km’den 66 Km’ye inecek. 9 Kasım 2017 tarihinde başlamış olduğumuz yolun bugün itibariyle yüzde 95’i tamamlanmıştır.” açıklamasında bulundu.

“PARKLAR, BAHÇELER, 
YOLLAR KEBANI GÜZELLEŞTİRİYOR”

2017 yılında belediye personeli tarafından 13 Bin metrekare kilitli parke taşı ile yol döşemesinin yapıldığını dile getiren Atlı yapılan çalışmaları şöyle anlattı: “Kardeş Belediyemiz olan İzmit Belediyesi tarafından 1 Adet çocuk parkı ilçeye kazandırıldı. 1 Adet Çocuk parkını belediyemiz olanakları doğrultusunda yapıldı. Karayolları Bölge Müdürlüğümüzün desteği ile toplam 5000 m2rotbis asfalt dökümü yapılmıştır. Belediyemize 1000 m2 alana sahip araç parkı yaptık. Adliye-Cezaevi Yolu-Atapark Yolu genişletilmesi ve asfaltı yapılmıştır.2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ tarafından 1 Adet Minibüs, Kamu Hastaneleri Birliğinden 1 adet Ambulans,  Devlet Su İşleri Genel Müdürlünden 1 adet Dozer, Kağıthane Belediyesinden 1 Park Malzemesi ve 10 Bank, Zeytinburnu Belediyesinden 10 Adet Bank,İETT Genel Müdürlüğü tarafından Garaj Atölyemize yaklaşık 1 Milyon TL değerinde Araç Tamir Malzemeleri hibe edilmiştir.TEOG Sınavına Hazırlık yapan 159 Öğrencimize, LGS Sınavına Hazırlık yapan 83 Öğrencimize Hazırlık Kitapları Belediyemiz tarafından karşılanmıştır. İlçemizdeki sokakları birbirine bağlayan tüm merdivenlerin mermer ile yapımı için mermer alımı yapılmış merdivenler yapımına başlanmıştır. Merdivenlerin işçiliği yine belediyemizde istihdam edilen personel tarafından yapılmaktadır. 7 adet yolcu duraklarımızı yeniledik.2017 Yılında ise 70 TYP Personeli çalışmaktadır. Mezarlıkların yeşillendirilmesi, bakımı ve temizliği yapılmıştır. Taziyesi olan tüm vatandaşlarımıza taziyelerinin 2. Günü Taziye Yemeği ikramı yapıyoruz. İlçemizdeki bahçelerin sulaması belediyemiz kontrolünde yapılmaktadır. Kanalizasyon ve içme suyu arızları zamanında aksatılmadan yapılmaktadır. İlçemizin muhtelif yerlerine çeşitli bitkiler dikilerek ilçemiz yeşil bir görünüme kavuşturuldu.”

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.