'Ramazan ayının israfın en çok yaşandığı ay'

Diyanet-Sen Elazığ Şube Başkanı Murat Ergen, Ramazan ayının israfın en çok yaşandığı ay olduğunu söyledi.

 Ramazan ayının israfın en çok yaşandığı ay
Elazığ Güncel

Her yıl yaşanan ve ihtiyaç fazlası, gösterişli iftar sofraları ve lüks mekanlarda verilen toplu iftar yemekleri Ramazan ayının anlamına değerine zarar veriyor.
Bu yıl Diyanetin Ramazan temasında yer alan; "İsraf Olmasın Afiyet Olsun" ifadeleri de Ramazan ayının manevi iklimini her türlü israftan kaçınıp, iftar sofraları ve toplu iftar yemeklerinde ki aşırılığa dikkat çekiyor.
Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Diyanet-Sen Elazığ Şube Başkanı Murat Ergen, Ramazan ayının israfın en çok yaşandığı ay olduğunu belirterek, ayın imsaktan iftara kadar aç kalanların gözünün doymadığı ve yiyeceğinden çok daha fazlasını isteyip aslında yiyemediği bir ay gibi algılanmaya başlandığını söyledi.
Ramazan ayının paylaşma ayı olduğunu anlatan Ergen, lüks iftar sofraları yerine fakir sofralarında, yoksullarla, kimsesizlerle, yardıma muhtaç insanlarla yapılan iftarların daha anlamlı olacağını dile getirdi.
Siyasi, iktisadi ve bürokratik kademelerin Ramazan Ayı’nda buna daha dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Murat Ergen çağrıda bulunarak: “Lüks iftar sofraları Allah rızası için değil, gösteriş ve menfaat için kurulan sofralardır. Lüks iftar sofralarında misafir ettiğiniz insanların rızasını kazanmaktansa, Allah’ın rızasını kazanmak daha evladır.” ifadelerini kullandı.
 

EKMEK VE SU BULAMAYAN
İNSANLAR VAR

Dünya’da açlığın ve yoksulluğun pençesinde kıvranan, en temel ihtiyaçları olan ekmek ve suyu bile bulamayan çok sayıda insanın varlığına dikkat çeken Ergen, “İsraf ve lüks maalesef insanlığın batağına düştüğü bir hastalık olarak bizleri kuşatmıştır. İftar sofraları başta olmak üzere ramazan vesilesiyle yapılan etkinliklerin ve buluşmaların bir gösterişe ve eğlenceye dönüştürülmemesi, israf ve lüksün artması Ramazan ayının gayesi olamaz. Samimi bir niyet ve mütevazı bir yaklaşımla bu ayın bereketini kazanmayı ve hayatımıza kattığı güzellikleri ahlaka dönüştürerek kalıcı hale getirmeyi ana gaye edinmeliyiz. Bugün küresel boyutta sefaletin yaşandığı yeryüzünün en temel sorunlarından birisi, israftır. Lüks alışkanlıklarımız zaruret olarak algılanmaya başlamış, ihtiyaç ölçüsü değişmiş, insanoğlu arzularının esiri olmaya başlamıştır. Nimet bilinci ortadan kalkmış, paylaşma, kanaat ve şükür gibi insani değerler kaybolmaya yüz tutmuştur. Oysa ki Ramazan ayının ana gayelerinden biri de, tok olanın aç olanın halinden anlayarak israftan kaçınması, elindekini paylaşması ve birlik beraberliğin artmasıdır. Dolayısıyla, Allah’ın verdiği her nimetin bir gün hesabının sorulacağının bilinci içinde, nimetler karşısında şımarıp lükse dalmadan ve duyarsızca israfa girmeden her konuda iktisadı merkeze alarak infak ahlakını kuşanmak bizlerin en önemli şiarı olmalıdır.” dedi.
 

RAMAZAN AYI NEFSİ 
ARINDIRMAK İÇİN GELİYOR

Ramazan ayının her yıl,  ibadet bilincini tazelemek, nefsi arındırmak, kardeşliği onarmak için geldiğine vurgu yapan Ergen, “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu Cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan Ayı’na erişmiş bulunmaktayız. Nasip olursa 15 Mayıs Salı günü de ilk teravih namazını idrak edeceğiz ve 16 Mayıs Çarşamba günü ilk orucumuzu tutacağız. Ramazan ayı her yıl, bizlere, yeni heyecan katmak, bizi kendimizle buluşturmak, değerlerimizi yeniden hatırlatmak, ibadet bilincimizi tazelemek, nefsimizi arındırmak, kardeşliğimizi onarmak için gelmektedir. Ramazan, bir Kur’an iklimidir. Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu Kadir Gecesini de içinde barındıran Ramazan ayı, hayatımızı Kur’an’ın ilkeleri doğrultusunda dizayn edebilmek için büyük bir fırsattır. Ramazan, aynı sofrada birlikte iftar, sahur, teravih, zekat, sadaka-ı fıtr, mukabele gibi birleştirici unsurlarıyla, hem milli hem de dini birlikteliğimize katkı sunan çok önemli bir aydır. Ramazan sabrın meyvesi, iradenin ve merhametin zirvesidir. Yoksula ve kimsesize uzanan yardım elidir. Yurdumuzun ve yuvalarımızın bereketidir. Yüce dinimiz İslam, yemeyi ve içmeyi en doğal insani bir vazife olarak değerlendirmekte, israftan ise kaçınmamızı emretmektedir. Ramazan, israfın belki de en çok yaşandığı, imsaktan iftara kadar aç kalan insanoğlunun gözünün doymadığı ve yiyeceğinden çok daha fazlasını isteyip aslında yiyemediği bir ay gibi algılanmaya başlanmıştır. Bu yanlış algı nedeniyle maalesef Ramazan ayında, diğer aylara göre israfın daha da arttığı çok acı bir gerçektir.” açıklamasında bulundu.
 

KİBİR HASTALIĞININ 
TEZAHÜRÜ HALİNE GELMESİN

Murat Ergen, Ramazan ayının, şekli konulara kurban edilmeden, manevi ruha dikkat edilerek idrak edilmesi gereken bir ay olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Bu anlamda, beş yıldızlı otellerde, lüks iftar sofraları da paylaşmaktan ziyade gösteriş ve kibir hastalığının tezahürü haline gelmemelidir. Kaldı ki israf ve lüks, Ramazan ayı dışında da hayatımızdan çıkarmamız gereken habis bir urdur. Ramazan ayı paylaşma ayı olduğuna göre, lüks iftar sofraları yerine fakir sofralarında, yoksullarla, kimsesizlerle, yardıma muhtaç insanlarla yapılan iftarlar daha anlamlı olacaktır. İlimizin siyasi, iktisadi ve bürokratik kademelerinde bulunan varlıklı insanlarına çağrımız şudur ki;  “Lüks iftar sofraları Allah rızası için değil, gösteriş ve menfaat için kurulan sofralardır. Lüks israf sofralarında misafir ettiğiniz insanların rızasını kazanmaktansa, Allah’ın rızasını kazanmak daha evladır.”  Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi, İlimizde de mübarek Ramazan ayı, en yoğun duyguların yaşandığı, ibadet ve paylaşmanın had safhaya ulaştığı, anlayış ve merhametin vuku bulduğu bir zaman dilimi olarak yaşanacaktır. Bütün camilerimizde din görevlilerimiz; vakit namazları, teravih namazı, mukabele gibi ibadetlerimizde halkımıza önderlik ve rehberlik edeceklerdir. Din Gönüllüsü kardeşlerime de bu vesile ile Rabbimden muvaffakiyetler diliyorum.”

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.