'Savunma sanayi ürünleri ihracatı etkiledi'

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, ‘Savunma Sanayide Gelişmeler’ konulu toplantısına şeref konuğu olarak katıldı.

 Savunma sanayi ürünleri ihracatı etkiledi
Elazığ Güncel

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, milli savunma sanayi ürünlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp ihracatın içerisinde önemli bir paya sahip olmaya başladığını söyledi.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, MÜSİAD Trabzon Şubesinin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Savunma Sanayide Gelişmeler’ konulu toplantısına şeref konuğu olarak katıldı.
Toplantıda son yıllarda savunma sanayide alınan mesafeler ve milli savunma sanayii ürünlerindeki gelişmeler değerlendirildi.
Bakan Yardımcısı Alpay toplantıda yaptığı konuşmada  “Toplumumuzun, geçmişten günümüze kadar ulaşmış olan kültürel ve manevi değerlerine sahip çıkarak, ortak bir iş ahlakı ile örnek bir iş insanı ve işletme modelinin oluşması için çaba sarf eden MÜSİAD’ın ülkemizin milli üretimini, yetenek ve kapasitesini artırma yolundaki samimi gayretlerini yakından takip etmekteyim.” ifadelerini kullandı.
Şuay Alpay, 2000’li yıllara kadar tamamen ithalata dayalı nihai ürün odaklı savunma sanayii politikasının benimsendiğini, bunun sonucunda savunma sanayinde dışa bağımlılık oranının yüzde 80’lere kadar yükseldiğini ancak bu dışa bağımlılığın 2017 yılında yüzde 35’lere kadar gerilediğini söyledi.
Alpay günümüzde, savunma sanayinin, özgün ürünleri, ana yüklenicileri, alt yüklenicileri, KOBİ’leri, araştırma kuruluşları ve üniversiteleri ile bir bütün halde gelişimine artan hızda devam ettiğini anlatarak, milli savunma sanayii ürünlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp ihracatın içerisinde de önemli bir paya sahip olmaya başladığını vurguladı.
Şuay Alpay ayrıca, 2002 yılında dünyanın en büyük savunma şirketleri arasında bir Türk savunma firmasının dahi bulunmadığını, 2017 yılına gelindiğinde ise dünyanın en büyük 100 savunma şirketi listesinde ASELSAN, TAİ ve ROKETSAN’ın yer aldığını ifade etti.
Türkiye’de tasarlanan ve üretilen MİLGEM Savaş Gemisinden taarruz Helikopteri ATAK’ a , Milli Tank ALTAY’dan güdümlü roket CİRİT’e ve ayrıca Fırat Kalkanı Harekâtında ve Zeytin Dalı Harekâtında TSK tarafından yüksek performansla kullanılan İHA ve SİHA’ları ile Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki gelişiminin onur ve gurur verici olduğunu sözlerine ekledi.
“2002 yılında neredeyse yok denilecek seviyede olan Savunma Sanayii ARGE harcaması, 2016 yılına gelindiğinde 26 kat artarak 1,25 Milyar Dolar seviyesine çıkmıştır” ifadelerini kullanan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, “Böylelikle ülkemizin ARGE ve teknoloji yatırımı yapan sektörleri arasında savunma sanayii sektörü büyük ivme kat etmiştir. Bu da gösteriyor ki bugün bölgesinde hem siyasi hem askeri hem de ekonomik önemli bir güç olan Türkiye’nin yarın gücüne güç katarak 2023 kısa vadeli ve 2071 yılında ise uzun vadeli hedeflerine koşar adım ilerleyeceğinin göstergesidir.’ dedi.
 
 

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.