'Siyasi irade inşaat sektörünün problemlerini çözecek'

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Av. Osman Avcıl inşaat sektöründe 2018 yılının 2017 yılına göre daha iyi geçeceğini söyledi.

 Siyasi irade inşaat sektörünün problemlerini çözecek
Elazığ Güncel

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Av. Osman Avcıl “Siyasi irade inşaat ve diğer sektörlerin problemlerini çözecek. Sektörün önünü açması; zaten ona bağlı 250 alt sektörü de hareketlendirecek ve diğer yan sektörlere de olumlu yansıyacaktır.” dedi.

TOBB İnşaat Müteahhitleri Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Av. Osman Avcıl inşaat sektöründe 2018 yılının 2017 yılına göre daha iyi geçeceğini söyledi.
Avcıl, Elazığ’ın inşaatta çok iyi bir durumda olmasına rağmen Dolar ve dövizdeki artışın demir fiyatlarına yansıması ile ev fiyatlarının maliyetinde artış ev satışlarında düşüşe neden olduğunu anlattı.
Önümüzdeki dönemde hareketlilik yaşanabileceğini kaydeden Osman Avcıl, risklerin ve alınması gereken tedbirlerin göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getirdi. 
Konut satış fiyatları ile konut inşaat maliyetlerinin direkt bağlantısı olmadığının altını çizen Osman Avcıl, “Herkesin aklına gelen ilk soru, Döviz kuru artışının konut maliyetlerini etkileyip etkilemeyeceği sorusudur. Bazı kaynaklar inşaat maliyetlerinin yüzde 80 dövize bağlı olduğunu söylemekteler. Girdilerin bir kısmı ve enerji ithalata bağlı olduğundan maliyetler elbette etkilenecektir. Ancak düşünüldüğünün aksine konut fiyatlarının döviz ile etkileşimi oldukça düşüktür. Konut maliyetlerinin ana girdisini oluşturan toprak, yani arsa maliyeti dövize bağlı değildir. Önemli bir girdi olan işçilik maliyeti de dövize endeksli değildir.  Ana girdiler olan hafriyat, kaba inşaat ve ince inşaat malzemelerinin maliyetlerinin de tamamı dövize bağlı değildir. Bunların içerisinde dövizli girdiler ve yerli girdiler vardır. Örneğin kum, çimento, demir, işçilik, kira, kar payı vs. gibi. Bu sebeple döviz artışının inşaat maliyetlerine yansıyana kadar olan etkisi yumuşamakta ve azalmaktadır.
2018 yılının 2017 yılına göre daha iyi geçeceğini ön görüyoruz. Tabi burada riskleri ve alınması gereken tedbirleri göz ardı etmemek gerekir artan jeopolitik riskler ve dövizin bu yönde artması sonucu yukarı yönlü hareketi ile hem ekonomik anlamda hem de sektörel anlamda ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. İstatistiksel inceleme yaptığımızda, ilginç ama gerçektir ki konut satış fiyatları ile konut inşaat maliyetlerin direkt bir bağlantısı olmadığını da görüyoruz. Konut satış fiyatları, konut inşaat maliyetlerinin artışından direkt olarak etkilenmemekte ancak Döviz artışından etkilenmektedir.” açıklamasında bulundu.

EKONOMİ CANLANABİLİR
Kredi faizlerinin yüzde 0.97’ye düşmesi ile vatandaşın ev alma yönündeki yöneliminin olumlu yönde etkileneceğini dile getiren Osman Avcıl, 2017 yılında 4 Bin 178 konut satıldığını, 2018 yılının ilk üç ayında 241 konut satışı yapıldığını ifade etti.
Avcıl, son üç aydaki satışların umut verici olduğunu anlatarak, banka kredilerinin faiz oranlarının düşürülmesi ile satışların artacağını ve ekonominin canlanacağını kaydetti.
Konut satışlarında durgunluk yaşanmadığını ancak satışların düşük oranda olduğunu vurgulayan Osman Avcıl, “Faaliyet Endeksi'nin Mart ayında bir önceki aya göre yukarı yönlü hareket etmesi umut verici olmakla birlikte tatmin edici değildir. Şu aşamada inşaat sektöründe bir durgunluktan bahsetmek mümkün olmamakla birlikte, bu şekilde devam etmesi durumunda 2018 yılında inşaatın kendisinden beklenen performansı ortaya koyması olası değildir. İnşaattaki yavaşlamanın önüne geçecek, 2017 senesindeki inşaat sektörünün yüzde 8,9'luk büyümesini çift haneli rakamlara çekecek düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.