'Tek hedef Elazığ’a hizmet'

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Türk iş dünyasının, tüm dış baskı ve engelleme girişimlerine rağmen, yatırım, istihdam ve ihracat ile Türk ekonomisini büyütmeye devam ettiğini söyledi.

 Tek hedef Elazığa hizmet
Elazığ Güncel

Elazığ TSO tarafından düzenlenen KOBİ Gelişim Destek Programı ve Girişimcilik Kursu Sertifika Takdim Toplantısında konuşan Elazığ TSO Başkanı Arslan, siyasetçiler, bürokratlar, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleriyle Elazığ’a en iyi hizmeti vermek istediklerini söyledi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Türk iş dünyasının, tüm dış baskı ve engelleme girişimlerine rağmen, yatırım, istihdam ve ihracat ile Türk ekonomisini büyütmeye devam ettiğini söyledi. Arslan konuşmasında, “Ülkemiz bir yandan yaklaşan seçimler öncesinde döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle adeta ekonomiyle yatıp ekonomiyle uyanıyor. Biz iş dünyası olarak dövizdeki bu dalgalanmaların sürdürülebilir olduğuna inanmıyoruz. Mutlak suretle ekonominin normal çarkları içerisinde bu dalgalanmalar normal akışına girecektir. İş dünyası olarak biz ülkemizin büyümesine, gelişmesine, ihracatına ve istihdamına katkı sağlamaya devam edeceğiz. Ben bu nedenle tüm riskleri göze alarak büyümemizi sağlayan özel sektörümüzü buradan alkışlıyorum. İlimiz, KOSGEB, TKDK, FKA destekleriyle çok önemli yatırımlar almaya devam ediyor. Yapısı değişen Cazibe Merkezleri programı ile bizlere aslında çok önemli bir avantaj sağlanarak ilimiz Teşviklerde 6. Bölge destelerinden istifade etme şansına kaşuvutu. Bedelsiz arsadan, KDV istisnasına, Vergi indirimden, SGK desteklerine, Faiz desteğinden enerji desteğine kadar birçok avantaj elde etmiş durumdayız. Tüm bunlarla birlikte 5 kısımdan oluşan Elazığ OSB’de artık yatırımcıya verilecek arazi kalmamıştır. Bu nedenle ismini Harput OSB diye tescillediğimiz ikinci OSB’nin altyapı çalışmalarını başlıyoruz. Yine Besi ve Plastik OSB ile Elazığ’da yatırımcılar için artık arsa sorunu kalmamıştır. İş dünyasının içinden gelen ve tüm ömrünü bu konulara ayırmış bir kardeşiniz olarak ifade ediyorum ki, ilimizin geleceği tüm bunlara baktığımızda çok daha iyi olacaktır. Ben bu düşüncelerle, teşrifleriniz nedeniyle teşekkür ediyor, en derin saygılarımı sunuyorum” dedi. 

“ORTAK AKLI OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ”
CHP Tunceli Milletvekili ve Elazığ CHP Milletvekili adayı Gürsel Erol da yaptığı konuşmada, Elazığ için ortak aklı oluşturmak zorunda olduklarını belirterek, “Ticaret ve Sanayi Odamızın çok değerli Başkanı ve yöneticileri tarafından bu güzel organizasyon için teşekkür ediyorum. Ben TBMM de Tunceli ilimizi temsil ettim. Bu dönemde parlamenter sistemin bir parçası olarak Tunceli’ye teşrif eden Sayın Cumhurbaşkanımızı karşıladım ve beni tebrik etti. Yine bir öğretmenizin bölücü terör örgütü PKK tarafından kaçırılmasına bölgede ilk tepkiyi koyan vekil oldum. Şimdi Elazığ’a hizmet için buradayım. Bugün farklı dünya görüşü ve siyasi partilerdeki arkadaşlarımızla hepimiz bu şehre hizmet için adayız. Yarın nasip olur seçilir isek hepimiz Elazığ’ın vekilleri olacağız. Dolayısı ile ben bir ortak akıl oluşturulmasından yanayım. İlimizin menfaati ve halkımızın beklentileri ne ise tüm vekiller olarak ona odaklanmamız gerektiğine inanmaktayım. Siyasetçiler olarak toplumun bizden beklentisi bu yöndedir” ifadelerinde bulundu.

YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇTIK
Ak Parti Elazığ Milletvekili ve 24 Haziran seçimlerinde Ak Parti birinci sıra milletvekili adayı olan Metin Bulut’ta yaptığı değerlendirmede, hizmet dönemleri içerisinde iş dünyasının önündeki engelleri kaldırdıklarını ifade etti. Bulut değerlendirmesinde, “Ticaret ve Sanayi Odamızın genç ve dinamik başkanı ve yönetim kurulu üyelerine öncelikle nazik davetleri için teşekkür ediyorum. Sayın TSO Başkanımız Arslan’ı çok eski yıllardan beri tanırım. Sanayi kültürünü almış bir aileden geliyor. Dolayısı ile Elazığ ekonomi ve sanayisine bu kurumun başkanı olarak çok ciddi katkılar sağlayacağına inancım tamdır. Bu doğrultuda katma değeri yüksek üretimler noktasında savunma sanayi ile ilgili girişimlerini de yakından takip etmekteyim. İlimizin bu anlamda önü açılmıştır. Milletvekili olduktan sonra ilk işim Sanayi Komisyonunda görev alma talebi olmuştur. Bu talebimin nedeni ilimiz ekonomi ve sanayisinin önündeki engellerin kaldırılmasına vesile olacak çalışma ve girişimlerde bulunmak olmuştur. Sayın Başkanımızın ifade ettiği gibi, ikinci OSB’yi kurduk, Plastik ve Besi OSB kararlarını alarak bunları da bakanlıktan onaylattık. Tüm girişimlerimiz ve ülkemizin önündeki tüm engellemeleri kaldırmaya devam ediyoruz. Ben bu düşüncelerle tüm katılımcılara teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından KOSGEB İl Müdürü Şaban Yaşa bir sunum yaparak KOSGEB tarafından imalat sanayindeki kuruluşlara verilecek olan destek programı hakkında bilgiler verdi. Yaşa 22 Haziran 2018 tarihine kadar başvuruların alınacağını program kapsamında KOBİ’lere 1 milyon TL destek sağlanacağını söyledi. Yaşa Elazığ’da imalat sanayinde yer alan firmaların bu programa başvurabilmesi için 2017 yılında en az 3 kişiyi istihdam etmiş olması ve cirosunun da 300.000 TL’nin üzerinde olması gerektiğini söyledi. Yaşa programa imalat sanayinde yer alan; Diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, Gıda ürünlerinin imalatı, Kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, Mobilya imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış Ürünlerin imalatı ile makine ve ekipman imalatı sektöründe yer alan firmaların başvurabileceğini söyledi.
KOSGEB Müdürü Şaban Yaşa’nın sunumunun ardından Elazığ TSO tarafından düzenlenen ve 180 kişinin belge almaya hak kazandığı Girişimcilik Kursiyerlerinden 5 kişinin belgeleri verildi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.