'Tek millet iki devlet olarak gelişiyoruz'

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, “Azerbaycan bizim canımız, meselelerimiz ortak, dertlerimiz ortak, geleceğimiz de ortaktır. Bölgenin ve dünyanın barışı bakımından iş birliğimiz büyük önem taşımaktadır. Tek millet iki devlet olarak gelişmekteyiz.” dedi.

 Tek millet iki devlet olarak gelişiyoruz
Elazığ Güncel

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, “Azerbaycan bizim canımız, meselelerimiz ortak, dertlerimiz ortak, geleceğimiz de ortaktır. Bölgenin ve dünyanın barışı bakımından iş birliğimiz büyük önem taşımaktadır. Tek millet iki devlet olarak gelişmekteyiz.” dedi.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, “Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin ve Kafkas İslam Ordusunun 100. Yıldönümü" etkinlikleri çerçevesinde, 25 Mayıs günü Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri Gence’de düzenlenen” Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Müzesi Açılış Töreni’ne katıldı.
 Bakan Yardımcısını Gence’de Azerbaycan Savunma Bakan Yardımcısı Tümgeneral Kerim Veliyev, Gence Valisi Elmar Veliyev, Türkiye’nin Gence Başkonsolosu Orhan Işık, Bakü Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Tuğgeneral Zafer Ocak ve Gence’de yerleşik akrabaları karşıladı. 
Kafkas İslam Ordusunun komutanı Nuri Paşa’nın heykeli, çalışma masası ve bazı eşyalarının sergilendiği Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti müzesinde, büyük kahramanlıklar sonucunda Cumhuriyeti kuran Mehmed Emin Resulzade, Fetih Han Soylu, Gence Valisi Doktor Hududat Refi Beyli başta olmak üzere Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’ın dedesi Mehmed Kasım’ın da fotoğrafları ve kitabeleri yer aldı. 24-25 Mayıs 1920 tarihinde Gence müdafaasının önemli komutanları arasında bulunan ve Azerbaycan’ın en önemli milli kahramanlarından kabul edilen Mehmed Kasım, 1920 yılından 1932 yılına kadar yaklaşık 12 yıl süre ile Ruslara ve Ermenilere karşı Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve hürriyeti için destansı mücadele vermişti. 
Müze açılış töreni öncesinde Bakan Yardımcısı Alpay ve Azeri heyet Haydar Aliyev Anıtını ziyaret ederek anıta çelenk bıraktı. Bakan Yardımcısı Alpay daha sonra anıt defterini imzaladı. Sonrasında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Müzesi Açılış Törenine katılan Şuay Alpay Türkiye’nin Gence başkonsolosluğunu da ziyaret etti. 
Programlar kapsamında Azeri ulusal medyasına demeçler veren Bakan Yardımcısı, “Azerbaycan bizim canımız, meselelerimiz ortak, dertlerimiz ortak, geleceğimiz de ortaktır. Bölgenin ve dünyanın barışı bakımından iş birliğimiz büyük önem taşımaktadır. Tek millet iki devlet olarak gelişmekteyiz.” ifadelerini kullandı. 
Haydar Aliyev'in başlattığı yolu, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in devam ettirdiğini dile getiren Şuay Alpay, “Azerbaycan silahlı kuvvetleri, bölgenin ve Avrasya'nın en muzaffer ordularından biri haline gelecektir.” dedi.
Akşam saatlerinde Haydar Aliyev Parkı’nda gerçekleştirilecek olan ve dönemin önemli olaylarının sergilendiği programa katılacak.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.