'Tütün kullanımı kalp krizi ve inme riskini arttırıyor'

Prof. Dr. Yasemin Açık, tütün kullanımının birey ve toplum sağlığını etkileyen küresel nitelikte çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

 Tütün kullanımı kalp krizi ve inme riskini arttırıyor
Elazığ Güncel

Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, tütün kullanımının birey ve toplum sağlığını etkileyen küresel nitelikte çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.
Yasemin Açık, tütün kullanımının kalp krizi ve inme riskini arttırdığını belirterek, kalp ve damar hastalıklarının da önemli nedenlerinden birinin tütün kullanımı olduğunu ifade etti.
Prof. Dr. Yasemin Açık, “Kalp ve damar hastalıklarının yüzde 80’inin nedeni kalp krizi ve inmedir. Tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, fiziksel inaktivite kalp krizi ve inme riskini artırmaktadır. Dünyada yaklaşık 7 milyon kişi her yıl tütün kullandığı için yaşamını kaybetmektedir. Tütün kullanımı önlendiğinde bu ölümler de önlenebilir. Bu anlamda dumansız hava sahası uygulamaları sayesinde acil servislere kalp hastalıkları dolayısıyla yapılan başvurularda azalma görülmüş olması ise oldukça önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu. 
Yasemin Açık, tütünsüz bir dünya için bireylerin bilinçlendirilerek toplumsal farkındalık oluşturmanın yanı sıra, üretim ve kullanım döngüsü dikkate alınarak üretimin önlenmesinin sağlanmasının en etkili ve önemli politika olacağını belirterek, “Tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolüyle ilgili politikaların oluşturulması konusunda ülke olarak bir standart yakaladığımızı söyleyebiliriz. Ancak, halen daha uygulamada önemli eksikliklerin olduğu da açıkça görülmektedir. Dumansız hava sahası uygulaması denetimlerinin etkin bir şekilde yürütülmemesi uygulamadaki en önemli eksiklerden biri olarak dikkat çekmektedir. Yine farkındalık artırıcı çalışmalara daha fazla ağırlık verilmesi, düz paket uygulamasının gerçeklik kazanması, bırakmaya yardım hizmetlerinin daha da yaygınlaştırılması ülkemiz açısından öncelikli hususlardır. Tütünsüz bir dünya, bu insanlığın hakkıdır.” açıklamasını yaptı.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.