'Ürünlerin sağlıklı olması için çalışma yapacağız'

Elazığ7da yürütülen İyi Tarım Uygulamaları Köy Projesi kapsamında, bağ alanlarında ‘Unlu Bit’  zararlısına karşı biyolojik mücadele başladı.

 Ürünlerin sağlıklı olması için çalışma yapacağız
Elazığ Güncel

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Karahan Elazığ’da uygulanmaya başlanan iyi tarım ve organik tarım uygulamaları ile tüketiciyi düşünen, üreticinin yanında, tüketicinin sofrasına sağlıklı ürünlerin olmasını sağlayan bir çalışma getireceklerini söyledi.

Elazığ merkeze bağlı Muratçık Köyünde yürütülen İyi Tarım Uygulamaları Köy Projesi kapsamında, bağ alanlarında ‘Unlu Bit’  zararlısına karşı biyolojik mücadele başladı.
Biyolojik mücadeleye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan,  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz Ataş, İdari ve Mali İşler Şube Müdürü Kadir Ateş, teknik personel, Muratçık Köyü Muhtar ve üreticilerinin katılımı ile gerçekleşti.
Bakanlık ile yapılan çalışmalar neticesinde Elazığ’da Muratçık köyünü İyi Tarım Uygulaması köyü olarak belirlediklerini söyleyen İl Müdürü Karahan; "Muratçık köyünün tarımsal faaliyetlerine baktığımız zaman ne kadar isabetli bir karar verdiğimizi görüyoruz. İyi Tarım Uygulamasında asıl amacımız, soframızdaki ürünlerin kimyasallardan arınmış, güvenilir ve sağlıklı olmasını sağlamaktır. Uygulama ile tarımsal ürünlerde kimyasallar, kontrollü kullanıyor ya da hiç kullanılmıyor. İlimiz bağ alanlarında, Bağ Unlu Bitinin Zararlarının yoğunluğunun artması ihtimali değerlendirildiğinde, yeni ve etkili mücadele yöntemlerine yönelmek, kimyasal mücadelede oluşacak olumsuzlukların önlenmesi adına gereklidir. Bitkinin özsuyunu emerek, asmanın zayıflamasına, verimden düşmesine ve sonunda kurumasına neden olan Bağ Unlu Biti ile mücadele, Muratçık Köyünde İyi Tarım Uygulamaları Köy Projesi kapsamında farklı noktalarda 200 dekar alanda Biyolojik Mücadele etmeni salımı yapılacaktır. Biyolojik mücadele etmeni ülkemizde Turunçgil Unlu Biti ve Bağ Unlu Bitine karşı ruhsatlı olarak satılan ve ithal edilen parazitik yaban arısıdır. Ürün temin edildikten sonra 1-2 gün içinde uygulanmalıdır. Uygulama üç dönem halinde yapılmaktadır. Parazitoidin ilk salımı bugün gerçekleşti. Haziran ve Temmuz aylarında 2. ve 3. salımları yaparak, bağlarımızdaki unlu bit zararlısını tamamen kontrol altına alacağız.” dedi.
İl Müdürü Karahan Elazığ’da uygulanmaya başlanan iyi tarım ve organik tarım uygulamaları ile tüketiciyi düşünen, üreticinin yanında, tüketicinin sofrasına sağlıklı ürünlerin olmasını sağlayan bir çalışma getireceklerini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.