'Yolculuğa çıkmadan uykunuzu alın'

Elazığ Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, güvenli bir yolculuk için sürücülerin yola çıkmadan önce  araçlarının teknik bakımını mutlaka yaptırmaları gerektiğini ifade etti.

 Yolculuğa çıkmadan  uykunuzu alın
Elazığ Güncel

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, Ramazan Bayramı dolayısıyla yola çıkacak olan sürücülere uyarıda bulunarak, “Yolculuğa çıkmadan önce sürücülerin uykusunu tam almış olması gerekiyor. Sürücüler özellikle yaz ve oruç olmaları münasebeti ile gece saatlerinde serinde çıkmak istiyorlar. Bu da çok ciddi tehlike oluşturuyor. Sabah saatlerinde daha rahat ve enerji dolu bir şekilde seyahat etmeleri kendi yararlarına olacaktır.” dedi.

Elazığ Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, güvenli bir yolculuk için sürücülerin yola çıkmadan önce  araçlarının teknik bakımını mutlaka yaptırmaları gerektiğini ifade etti.
Teknik bakımı yapılmayan araçlarla kesinlikle yola çıkılmaması gerektiğini vurgulayan Saraç, “Yolculuğa çıkmadan yağlı yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır, yoğurt ayran gibi süt ve süt mamülleri tüketmemelidirler. Yolculuk esnasında sık sık mola verilmeli, yorgun ve uykuluyken asla araç kullanılmamalıdır. Yolculuk esnasında sürücü ve yolcuların kendi güvenlikleri için mutlaka emniyet kemerini takmalıdırlar. Hız limitlerine uyulmalı, hızlı araç kullanımından kaçınılmalı ve trafik kurallarına uymalıdırlar. Seyir sırasında dikkat dağıtacak şeylerden uzak kaçınılmalıdır. cep telefonu, navigasyon ve radyo teyiple uğraşmak gibi Arka cam önüne görüşü kapatacak herhangi bir cisim konulmamalıdır.” dedi. 
 

"Oruçlu sürücüler 2 saatte bir mola vermeli"
Oruçlu yola çıkanların daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Saraç, "Ramazan ayında olmamız münasebeti ile arefe günü yola çıkacak olan sürücülerimizden oruçlu olanlar olabilir. Bu vatandaşlarımız diğer sürücülerden çok daha dikkatli araç kullanmalıdır. Daha sabırlı ve hoşgörülü araç kullanmaları gerekiyor. Normal sürücülerimiz 4 saatte bir mola verirken oruç tutan sürücümüz mutlaka 2 saatte bir mola vermeli ve bu mola 15 dakikadan az olmamalıdır. 15 dakikalık bu mola zarfı içerisinde de mutlaka yürümelidirler. Seyahat esnasında hız limitlerine uyulmalı kesinlikle hız ihlali yapılmamalıdır. Bayram tatilindeki bu süreçte şehirlerarası yollarda yaşanan trafik kazalarının yüzde 70 ve 80’ni neredeyse hız ihlali ve aşırı hızdan meydana gelmektedir. Sürücülerimizin bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz" diye konuştu.
 

"10 yaş altı çocukları emniyet kemeri tutmaz"
Seyir esnasında dikkat dağıtıcı telefon, navigasyon, radyo, gibi elektronik cihazların kullanılmaması gerektiğini hatırlatan Saraç, "Bu tip kullanımlar dikkat dağılımına sebep olacak ve kaza kaçınılmaz olacaktır. Arka görüşü kapatacak herhangi bir cisim konulmamalıdır. Klima ile yolcuk yapmak çok önemli. Klima araç içerisindeki nem oranını ayarlar ve aracın içerisindeki sıcaklığın belli bir değerde kalmasını sağlar. Klima kullandığınız zaman araç belki biraz fazla yakıt yakar ama daha konforlu ve daha rahat yolculuk yapmamızı sağlar. Sürücüler, yaz olması itibari ile yol çalışmaları, asfalt dökme gibi tadilatlarla karşılaşacaktır. Sürücülerimiz bu tip yol çalışmasına denk gelindiğinde kesinlikle sollama yapmasınlar ve aracı oradaki tabelalara göre kullansınlar. Seyir sırasında sadece sürücünün değil, yolcuların da emniyet kemeri takmaları gerekiyor. Çünkü emniyet kemeri canımızın sigortasıdır. 10 yaşından küçük çocukları emniyet kemeri tutmaz. Seyahat edecek olan ailelerimiz mutlaka 10 yaşından küçük çocukları arka koltukta ve çocuk koltuğunda seyahat ettirsinler" şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.