'Yüksek fiyata alıyoruz ama pahalıya satmıyoruz'

Elazığ 50’ler Çarşısı’nda satış yapan elektronikçiler dolar kurunda yaşanan artıştan etkilendiklerini söylediler.

 Yüksek fiyata alıyoruz ama pahalıya satmıyoruz
Özel Haber

Elazığ 50’ler Çarşısı’nda satış yapan elektronikçiler dolar kurunda yaşanan artıştan etkilendiklerini söylediler.
Esnafın yaşadığı sıkıntıların her geçen gün arttığına dikkat çeken Elazığ 50’ler Çarşısı esnafları dolar kurunda yaşanan artış karşısında acil önlemlerin alınması gerektiğini belirttiler.
Esnaflar bazı ürünleri aldıkları fiyata sattıklarını ve kar payını olması gerekenden düşük tuttuklarını vurguladılar.
Tüketicilerin elektronik ürünlerde uzak doğu ülkelerinden ithal edilen ucuz ürünleri tercih ettiğini söyleyen esnaflar, bu ürünlerin kısa sürede bozulduğunu dile getirdiler.
Yurtdışından alınan ürünleri Dolardaki yükseliş nedeniyle yüksek fiyata aldıklarını aktaran esnaflar, satışlarda fiyatları düşük tutmaya çalıştıklarını kaydettiler.
Bozulan ürünlerin ucuz olduğu için çöpe atıldığını yerine ise yenisinin satın alındığına dikkat çeken esnaflar, elektronik sektörünün Çin, Tayvan ve Vietnam’da üretilip Türkiye’ye ithal edilen ürünlerden dertli olduğunu ifade ettiler.
Elektronikçiler, son birkaç yıldır basit tamiratların ötesinde iş yapamadıklarını anlatarak, “Uzak Doğu ülkelerinden kontrolsüzce Türkiye’ye gelen ürünler, ekonomik ömrünü dolduramıyor. Bu da hem ülke ekonomisine hem kullanıcıların cebine zarar veriyor. Biz ürünlerimizin, bundan 8-9 sene evvel imal ettiğimiz ürünlerimizin dahi ardındayız. Ama ucuz, kaliteli olmayan ürünlerde bunu yapma imkânı yok. Maalesef ucuz ve kaliteli olmayan ürünlerle ilgili şikâyet çok. Hatta kimi şikâyetler sektöre zarar verecek noktalara geliyor. Tabii biz, kaliteli ürünler yapmaya devam edeceğiz ama birtakım yasal önlemlerin alınması gerektiği, kalite standartlarının belirlenip uygulanması gerektiği de ortada. ” dediler.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.