412 Milyon TL’lik yatırım hedefi

TKDK Elazığ Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz, 2018 yılı sonuna kadar Elazığ’da faaliyete geçecek olan yatırım sayısı 299 olup, bu yatırımların tutarı 412 milyon TL olacağını söyledi.

412 Milyon TLlik yatırım hedefi
Elazığ Güncel
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz, gazetemize yaptığı açıklamada Elazığ genelinde girişimcilere verdikleri destekleri anlattı, yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.
Sertaç Yılmaz, 2018 yılı sonuna kadar TKDK tarafından IPARD programı kapsamında Elazığ’a kazandırdığı yatırımı tutarını 412 milyon TL’lik olarak hedeflediklerini belirtti.
Yılmaz, faaliyete geçecek yatırımların Elazığ’ın ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve kentin potansiyelini değerlendirebilecek yatırımlar olduğunu söyledi.
İbrahim Sertaç Yılmaz Elazığ’ın yatırım potansiyeli olan bir yer olduğuna dikkat çekerek, “Kurumumuz 2012 yılından beri Elazığ ilimizde başarılı yatırımlara öncülük etmektedir. Avrupa birliği tarafından Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu akredite edilmiş kurum olma özelliğine sahip. IPARD projesinin burada uygulayıcısıyız. Dağıttığımız bu hibelerin yüzde 75’i Avrupa Birliği katkısı ile yüzde 25’i ise ulusal bütçe katkısı ile karşılanıyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olarak hayvancılığa, besi, süt tesislerine, kanatlı tesislerine, bunun yanı sıra kırsalda yapılacak olan arıcılık sera faaliyetlerine, kırsal turizm dediğimiz otel ve restoran projelerine ve yenilebilir enerji sektörüne, yine ilimizde oldukça fazla potansiyeli olan et işleme, süt işleme, kırmızı et ve kanatlı et kesimhanelerine ve meyve sebze işleme tesislerine desteğimiz var.” dedi.
 
“KADIN GİRİŞİMCİLER AVANTAJLI”
Kadın girişimcilerin avantajlı olduğunu anlatan Yılmaz, “Kurumun bilinirliği arttığından dolayı insanlar sağ olsun çok fazla teveccüh gösteriyorlar. IPARD I programında var olup hiç kullanma ihtiyacı hissetmediğimiz sıralama kriterlerini IPARD II programında kullanmaya başladık. Var olan fona karşılık yatırımcıların talebi fazla geldiğinden dolayı artık en iyisini ve en iyi hazırlık yapanı seçmeye çalışıyoruz. Proje hazırlama evresinde yatırımcı adaylarımıza bu sıralama kriterlerinden en üst derecede puan alabilmeleri için tanıtım toplantıları gerçekleştiriyoruz. Bu konuda kadın ve gençler daha avantajlı durumda. Başvuru sahibi kadın girişimci olduğu zaman diğer projelerden 10 puan önde başlıyor. Bu projenin Elazığ’a kazandırılması için yatırımcının sıralama kriterlerini de çok ciddiye alması gerekiyor” dedi.
 
“KEREVİT VE SU ÜRÜNLERİ İŞLEME TESİSİNE DESTEK”
Yılmaz, Elazığ’da ilk ve Türkiye’de de 3.olacak kerevit ve su ürünleri işleme tesisine yeni dönemde destek verdiklerini belirterek,  su ürünleri sektörüne örnek bir yatırım kazandıracaklarını söyledi.
Su ürünleri işlenmesi alanında yüz güldüren projeler aldıklarını belirten İl Koordinatörü Yılmaz, “İlimizin potansiyeli var. Türkiye’de alabalık sektöründe tanınmış bir konumdayız. Hazır altyapı ve bilgi birikimini iyi değerlendirerek daha güzel yatırımlar kazandırmayı hedefliyoruz.” İfadelerini kullandı.
 
“90 MİLYON’LUK PROJELERİN 46 MİLYON’U HİBE”
Üçüncü çağrı döneminde 72 proje aldıklarını bu projelerin toplam 90 Milyon TL tutarında olduğunu bunların 46 milyon TL’sinin hibe olarak aktarılacağını ifade eden Yılmaz şunları söyledi: “Üçüncü çağrıda da 72 tane proje aldık. Toplam tutarı 90 milyon TL ve bunun 46 milyon TL’sini hibe olarak ödeyeceğiz. Şuan da bu projelerin incelenmesi var. Bunlar 2019 yatırımları olarak faaliyete başlayacaklar.”
 
“ELAZIĞ KANATLI SEKTÖRÜNDE BÖLGENİN
MERKEZİ KONUMUNA GELMİŞ DURUMDA”
Sertaç Yılmaz hayvancılık sektörüne Elazığ’da ilginin yoğun olduğuna dikkat çekerek kent genelinde 203 tesise yaklaşık 180 milyon TL destek verdiklerini anlattı.
Destekleri arttırmak istediklerini dile getiren Yılmaz şöyle devam etti: “Bu güne kadar süt üreticiliği noktasında 56 işletme, besi sektöründe 28 işletme, kanatlı sektöründe 119 işletmeyle sözleşme imzaladıklarını belirtti. Bu yatırımlar sayesinde Elazığ’da kanatlı sektöründe çok ciddi istihdam alanı açılmış oldu. İlimizin kanatlı sektöründe bölgenin üssü haline geldiğini söylememiz mümkün. Ancak unutulmamalıdır ki verdiğimiz bu desteklerin en önemli şartı yatırımın en az 5 yıl boyunca sürdürülmesidir. Bu sebeple destek verdiğimiz işletmelerin birbirine rakip değil, örnek olmaları yönünde de ciddi çalışmalarımız var. Bilinçsizce bir sektöre yığılma olmasını engelleme gayretindeyiz. Mesela Ipard 2 döneminin 1.çağrısında sadece 140 adet kanatlı tesisi için başvuru talebi geldi. 140 adet kanatlı projesinin geçmesi demek daha önce bu sektörde destek verdiğimiz 120 adet işletmeyi zora sokmak demektir. Her çağrı dönemi öncesinde İlimizin yetkili organları, kamu temsilcileri ve siyasileriyle görüş alış verişinde bulunarak tanıtım programımızı şekillendiriyoruz ve hangi sektörlerde daha çok yatırıma ihtiyacımız varsa ona göre hareket ediyoruz.”
 
“ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE ÇOK CİDDİ YATIRIMLARIMIZ VAR”
Ramazan ayında Bakanlık Müsteşarı Hadi Tunç, Milletvekilleri ve il protokolünün katılımıyla OSB’de yapılan açılışta TKDK’nın Elazığ’a kazandırdığı işletmeleri gezdiklerini anlatan Yılmaz, “Orada adeta bir TKDK Caddesi olmuş durumda. Hem maliyet olarak büyük yatırımlar hem de istihdam sayısı olarak en az 10 kişinin yani 10 ailenin evine ekmek götürmesini sağlayacak yatırımlar. Bütün bu yatırımlar bizi daha da hırslandırıyor. Bu büyük yatırımların yanında artık biz daha fazla kişiye küçük çaplıda olsa destek vermek istiyoruz. İlimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, ilimizin potansiyellerini değerlendirebilecek projelere destek vermek istiyoruz.” açıklamasında bulundu.
 
“AĞIN LEBLEBİSİNE TKDK DOKUNUŞU”
Elazığ’ın tüm ilçelerinde yapılan çalışmalara destek verdiklerini vurgulayan İbrahim Sertaç Yılmaz, “Elazığ’da bütün ilçelerimizde TKDK bayrağını görmemiz mümkün. Ancak Ağın ilçemizde projemiz yoktu. Bu dönem Ağın’da özellikle ağın leblebisi ile ilgili proje yapmayı çok istedik. Çünkü biliyorsunuz tadı ve yapılışında katlanılan zahmet leblebimizi daha anlamlı hale getiriyor. Bu konuda İlçe Tarım Müdürümüz Türker Bey yatırımcıları TKDK ya yönlendirme noktasında çok önemli rol oynadı. Bu dönem Ağın leblebimiz ile ilgili proje sundular. Sayın Valimiz’de bu projeye başından beri destek verdi, takip etti. Yatırım tutarı olarak az bütçeli bir proje ama diğer üreticilere örnek olması için çok önem verdiğimiz bir proje.AB standartlarında, hijyenik bir ortamda hazırlanacak leblebimiz inşallah pazarda hak ettiği yere kavuşacak ve üreticilerimizin yüzü bir nebze gülecek. Tabi biz elimizden geleni yaptık, projemizi inceledikten sonra Kurum Merkezimize gönderdik. Burada diğer illerden gelen uygun projeler sıralama kriteri açısından bir değerlendirilmeye tabii tutulacak. İnşallah orada uygun bulunursa üreticilerimizle sözleşme imzalayacağız.” dedi.
 
“PALU’NUN İLK OTELİ TKDK DESTEKLERİYLE HAYATA GEÇTİ”
Kırsal turizm açısından ciddi yatırımlar olduğunu belirten Yılmaz, “İlimiz kırsal turizm açısından her geçen gün daha fazla ziyaretçi çekmeye başladı. Bizlerde gelen ziyaretçilerimizi o tarihi dokudan uzaklaşmadan orda tarihin geçmişine yolculuk yapabilecek konaklama amaçlı otellere destek verdik. En son Palu İlçemizde Palu Kalesinin eteklerinde bir otelimizi Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu’nun katılımıyla açılışını gerçekleştirdik. Aynı zamanda Sivrice’de bir dinlenme tesisine desteğimiz olacak. Elazığ’ın marka değerleri, görünen yüzleri olduğu için böyle projelere destek vermek bizi ayrıca mutlu ediyor.” İfadelerini kullandı.
 
“BASKİL KAYSISINA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”
Baskil kaysısının çevre illere gitmeden Elazığ’ın ilçesinde işlem görerek piyasaya sunulacağını vurgulayan Yılmaz şöyle devam etti: “Yatırımı tamamlanan ve yaklaşık 15 gün sonra faaliyete başlayacak olan kayısı işleme ve paketleme tesisini İlimize ve İlçemize kazandırdık. Aromasıyla kalitesini hemen fark ettiren Baskil kaysısı artık çevre illere gitmeden İlçemizde işlem görerek piyasaya sunulacak.  Ayrıca yine İlçemizde şu an devam eden soğuk hava deposu yatırımımız yılsonuna kadar faaliyete başlayarak, kayısı üreticilerimizin yüzünü güldürecek.”
Elazığ Valisi, Milletvekilleri ve paydaş tüm kurum müdürleri ile kurum personellerine teşekkür eden Yılmaz, amaçlarının Elazığ’a daha fazla yatırım kazandırılmasına vesile olmak olduğunu belirtti.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.