45 derece sıcaklıkta jeotermal su fışkırdı

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde jeotermal çalışmalar sonucu kuyu içinde 45, kuyu dışında 42 derecelik sıcak su bulundu. 

45 derece sıcaklıkta jeotermal su fışkırdı
Elazığ Güncel

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım Karakoçan ve Palu ilçelerini ziyaret etti.
Vali Kaldırım, günün ilk ziyaretine Karakoçan Belediyesi’ni ziyaret ederek başladı. 
Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Kocabey’den çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Kaldırım daha sonra, Karakoçan Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen Karakoçan Belediyesi Otobüs Terminali İnşaatı, halk kütüphanesi ve altyapı çalışmalarını yerinde inceledi.
Vatandaş ve esnaflarıda ziyaret eden Vali Kaldırım, Elazığ İl Özel İdaresi ve Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen jeotermal çalışmalar sonucu 43 derecelik sıcak su bulunmasıyla sonuçlanan çalışmaları sondaj alanında inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. 
Burada bir konuşma yapan Vali Kaldırım, “3 ay önce Karakoçan’ı ziyaretimizde Elazığ İl Özel İdaremizin, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ile beraber yapacağı sondaj çalışmalarını başlatmıştık. Geldiğimizde 300 metrede 34 derecelik suyu bulmuştuk. Ama yapılan teknik değerlendirmeler ve analizler sonucu daha derine inildiği zaman daha iyi bir su kaynağının bulunacağı tespit edilmişti. Bizlerde çalışmalarımız devam ettirdik. Çok şükür bugün hedeflediğimiz, arzuladığımız sıcaklığa 43 dereceye ulaştık. Turizm için arzuladığımız bir rakam oldu. Su kalitesi de gerçekten çok başarılı. Dolayısıyla bu müjdeyi hem Karakoçan’ımıza hem de Elazığ’ımıza buradan duyurmuş olalım” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü. “Bu gelişmelerle alakalı turizme yönelik çalışmalarımızda devam ediyor. Bunların en önemli ayaklarından biri jeotermaldi. Dolayısıyla Karakoçan’ı sağlık turizmin bir şehri yapacağız. 5 yıldızlı bir otel yapımı sözü almıştık. Çok sayıda yatırımcıda başkan beyi arayarak yatırım yapmak istediklerini şimdiden söylemişler. Bunlar sevindirici gelişmeler. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.
Programına Sarıcan’da devam eden Vali Kaldırım, Karakoçan Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapımı devam eden 4 adet öğretmen lojmanı inşaatında incelemelerde bulundu ve Sarıcan’da yaşayan Cemil, Hayriye Sarı çiftinin evine misafir oldu. Akabinde yapımı devam eden yollarda inceleme yapan Kaldırım yol ve altyapı çalışmalarının biran önce tamamlanması talimatını verdi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.