6. Uluslararası Ortadoğu Semineri

Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Selçuklu Osmanlı İdaresinde Orta Doğu’nun Siyasî ve İdarî Vaziyeti” konulu 6. Orta Doğu Semineri, açılış töreni ile başladı.

6  Uluslararası Ortadoğu Semineri
Eğitim

Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Selçuklu Osmanlı İdaresinde Orta Doğu’nun Siyasî ve İdarî Vaziyeti” konulu 6. Orta Doğu Semineri, açılış töreni ile başladı.

Fırat Üniversitesi Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde düzenlenen Seminere, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Orta Doğu Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Fırat Üniversitesi Yöneticileri, Suudi Arabistan ve Yemen’de bulunan Üniversitelerden bilim insanları, Türkiye’nin çeşitli Üniversitelerinden öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı. 

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Öztürk, merkezlerinin çok önemli ve ciddi bilimsel konulara ev sahipliği yaptığını belirtti.

Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nin amacının, bu coğrafya da birlikte kurulan ortak medeniyetin yeni nesillere aktarılması, bilimsel araştırmalarda bulunmak ve ülkeler arasındaki akademik ilişkilerin geliştirilmesini sağlamak olduğunu belirten Prof. Dr. Öztürk, bugüne kadar merkez olarak çeşitli konularda 25’e yakın yayın yaptıklarını belirtti.

Seminerde yerli katılımcılar adına bir konuşma yapan Bilkent Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Özer Ergenç ise, yaşadığımız bölgeye Ortadoğu adının bizim tarafımızdan verilmediğini ifade ederek, bu adın Emperyalizm çağının bir adı olduğunu ve batılılar tarafından bu adın Ortadoğu’ya verildiğini söyledi.

Yabancı katılımcılar adına konuşan Kral Suud Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Mutavva da, Fırat Üniversitesi’nin Selçuklu ve Osmanlı İdaresinde Orta Doğu’nun Siyasi ve İdari Vaziyeti adıyla bu semineri düzenlemekle güzel bir faaliyete imza attığını belirterek, seminerin şimdiki vaziyette geleceğe doğru ve güvenli adımlarla yol almak için çok önemli olduğunu söyledi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ,Fırat Üniversitesi’nin, ülkemizin ihtiyacı olan çevre ülkeler hakkında bilimsel bilgi birikimini sağlamak  ve ülkemizin bölge ile ilgili siyasetinin bilimsel temellerini oluşturmak için Orta Doğu Araştırmaları Merkezi bünyesinde uzun yıllardan beri çalışmalar yaptığını söyledi.

Fırat Üniversitesi’nin birçok alanda olduğu gibi Orta Doğu çalışmalarında da en ön safta olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Demirdağ, merkezin bugüne kadarki çalışmalarından emeği geçen, destek veren herkese teşekkür etti.

3 gün sürecek olan seminerde alanlarında uzman bilim insanları tarafından  “Selçuklu Osmanlı İdaresinde Orta Doğu’nun Siyasî ve İdarî Vaziyeti” konusunda çeşitli bildiriler sunulacak.

 

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.