700 kişi trenle Palu'ya götürüldü

Elazığ'da Turizm Haftası etkinlileri kapsamında 'Harput Palu Kültür Yolu Tren Yolculuğu' etkinliği düzenlendi.

700 kişi trenle Palu ya götürüldü
İlçe Haberleri
HABER: SEVDA DEMİR
Elazığ'da Turizm Haftası etkinlileri kapsamında 'Harput Palu Kültür Yolu Tren Yolculuğu' etkinliği düzenlendi.
Etkinlik kapsamında yaklaşık 700 kişi Elazığ Garı'ndan tren ile Palu ilçesine götürüldü.
Katılımcılar ilçedeki tarihi ve turistik mekanları gezerek ilçe hakkında bilgiler aldı. Keyifli anların yaşandığı etkinlikte ayrıca sanatsal ve kültürel sergi açıldı.
Gün boyu devam eden programa, AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, AK Parti Elazığ il Başkanı Ramazan Gürgöze, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Kültür Turizm İl Müdürü Tahsin Öztürk ve kurum müdürleri katıldı.
 
Etkinlik hakkında bilgiler veren Palu Belediye Başkanı Mehmet Sait Dağoğlu düzenlenen etkinliğin Palu turizmini harekete geçireceğini belirterek, “Palu’nun tarihi eserlerini insanlarımıza tanıtmak, aynı zamanda tarihi eserlerini onarmak ve sanatsal alanlarda birçok projemiz var. Projelerin devamı da inşallah gelecek. Palu bu bölgenin mihenk taşıdır. Bu bölgenin çok ciddi kültür değeridir. Bu kültür değerinde eşsiz bir coğrafyası olan Palu ilçemizi tarihe mal edebilmek için veya turizme kazandırmak için bu tür etkinliklerle bu bölgeye renk katacaktır.” dedi.
Palu Kaymakamı Mehmet Öztürk ise, Palu’nun çok zengin kültürel tarihe sahip olduğuna dikkat çekerek, gelen turistlerin memnuniyetlerini dile getirdiklerini kaydetti.
 
Palu’nun gelişmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Öztürk, “Bu yıl ikinci kez düzenlediğimiz organizasyonda katılımcıları elimizden geldiğince ağırlamaya çalıştık. Biz buraya gelen kişileri gönül elçileri olarak görüyoruz. İnşallah gelenler Palu’nun güzelliklerini herkese anlatırlar. Palu’nun gönüllü rehberi olurlar. Bizde Palu’nun gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz. Ben Palu’yu iki kelimeyle özetliyorum; mühürlü şehir. Çünkü Palu’nun tarihi çok uzun süren bir geçmişe dayanıyor. Bundan dolayı birçok kültürün kaynaştığı bir şehir mühürlü şehirdir.” Şeklinde konuştu.
 
Düzenlenen etkinliğin önemine değinen Kültür Turizm İl Müdürü Tahsin Öztürk kentin tanıtımını yapmak için farklı organizasyonlar düzenlediklerini dile getirerek şöyle konuştu: “Turizm haftası etkinlikleri kapsamında Palu kaymakamlığı ve belediye ile işbirliği halinde Palu’ya bir tren gezisi düzenleyerek tarihi kökleri çok eskilere dayanan bu güzel ilçemizi bir kez daha gündeme taşımayı başardık. Tarihi eserler bu şehrin tarihine tanıklık ederken manevi mimarlarımızla da inanç turizminin bir merkezi olabilecek bir potansiyele sahiptir.”
 
AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı da, Palu’nun Harput gibi çok kadim bir geçmişi olduğunu, ilçenin Harput gibi geçmişte farklı medeniyetlerin yaşadığı ve yaşatıldığı önemli bölge olduğunu aktardı.
 
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.