8 Bin kişiye ihtiyaç var

Yoğun göç ve nüfus artış hızındaki düşüş nedeniyle milletvekili sayısı 5’ten 4’e düşen Elazığ’da vekil sayısının yeniden 5’e çıkartılması için siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları harekete geçti.

8 Bin kişiye ihtiyaç var
Özel Haber

Vedat YETİK
2015 Haziran ayında yapılması planlanan ancak iki ay geri çekilmesi düşünülen Milletvekili genel seçimleri öncesi siyasi arenada hareketlilik başladı.

Ancak Elazığ’da siyasi partiler aday tespitinden ziyade şehrin düşen vekil sayısını yeniden arttırmaya odaklandı.

Yüksek Seçim Kurulu, seçim çevrelerine düşen milletvekili sayılarını bu yıl içinde belirlemiş, yapılan tespite göre Elazığ’ın milletvekili sayısı 5’ten 4’e düşmüştü.

Bu durumdan rahatsız olan bazı siyasi partiler şehrin nüfusunu arttırarak vekil sayısını yeniden 5’e çıkartmak istiyor.

Bu yönde farklı formül arayışında olan siyasi partiler şehrin milletvekili sayısını arttırmakta kararlı. Siyasi partilere bazı sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği öğrenildi.

Yapılan araştırmaya göre, Elazığ’ın milletvekili sayısının tekrar 5’e yükseltilmesi için 8 bin kişiye ihtiyaç var. Ancak bu açığın kapatılması için fazla süre yok. Çünkü, Türkiye İstatistik Kurumu Türkiye’nin ve illerin nüfus oranlarını Ocak ayı içinde açıklıyor. Bu süreye kadar Elazığ’ın eksik olan nüfusunun tamamlanması gerekiyor.

Milletvekili sayısı nasıl belirlenir
Seçim çevrelerine düşen milletvekili sayıları 2839 Sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'na göre, Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenir ve ilan edilir. Buna göre:
- Öncelikle her ile 1 milletvekili verilir, tam sayıdan çıkarılır (469);
- Son Genel Nüfus Sayımı ile belli olan Türkiye nüfusu, ilk maddede kalan milletvekili sayısına bölünmek suretiyle bir sayı elde edilir. İl nüfusunun bu sayıya bölünmesi ile her ilin ayrıca çıkaracağı milletvekili sayısı tespit edilir.
- Nüfusu milletvekili çıkarmaya yetmeyen illerin nüfusları ile artık nüfus bırakan illerin artık nüfusları büyüklüklerine göre sıraya konulur ve ilk hesapta iller arasında bölüştürülmemiş bulunan milletvekillikleri bu sıraya göre dağıtılır.
Yapılan tespit sonunda, çıkaracağı milletvekili sayısı 18'e kadar olan iller, bir seçim çevresi sayılır. Çıkaracağı milletvekili sayısı 19'dan 35'e kadar olan iller iki, 36 ve daha fazla olan iller üç seçim çevresine bölünür. Bu seçim çevreleri, numara sırasına göre adlandırılır.

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.