Altın arttı gümüşe talep yükseldi

Altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle altın takı alamayan vatandaşlar, gümüş takılara yöneldi. Gümüşe olan ilginin artması üzerine talebi karşılamak için gümüş takı işletmeleri fazla mesai yapıyor.

Altın arttı gümüşe talep yükseldi
Özel Haber

Altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle altın takı alamayan vatandaşlar, gümüş takılara yöneldi. Gümüşe olan ilginin artması üzerine talebi karşılamak için gümüş takı işletmeleri fazla mesai yapıyor.

Elazığ’da Paşabey Gümüş işletmecisi Ömer Faruk Yanılmaz, gümüş takıların her zaman ilgi gördüğünü ancak altın fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle bu ilginin daha çok arttığını dile getirdi.

Gümüşün bazı insanlar tarafından altından daha çok sevildiğini belirten Yanılmaz, ''Bu durum bazı müşterilerimizde bağımlılık derecesinde. Gümüş takı kullananlarda bir süre sonra gümüş tutkusu oluşuyor.  Gümüş sevenler zaten devamlı gümüş takı alıyor. Ama altının artması gümüşe ilgiyi biraz daha arttırıyor. Bunun çok etkisi oluyor.” dedi.

Elazığ’da genellikle gümüş yüzük, kolye, küpe ve bilekliğe talep olduğunu belirten Yanılmaz, “Altın takı modellerinin hepsi gümüşte de var. İşlemecilik anlamında her türlü takı gümüşte mevcuttur. Gümüş firmaları altın modellerinin hepsini gümüş modeliyle üretiyor artık. Firma olarak gümüş takıların hepsi bizde mevcut. Satışlarımız çok iyi. ” ifadesini kullandı. 
Gümüşün asla tasarruf aracı olarak kullanılamayacağına vurgu yapan Yanılmaz, “Gümüş tasarruf aracı olarak kullanılmıyor. Çünkü gümüşün altın gibi geri dönüşümü çok miktarda yok. İşlenmemiş gümüşün gramı Türkiye genelinde 3 liraya satılırken, işlenmiş gümüşün hurdası 60 kuruşa satılıyor. Aynı zamanda beyaz altında da gümüş kullanılıyor. Bu yüzden satılan beyaz altından zarar ediliyor.” açıklamasında bulundu.
Altında olduğu gibi gümüşte de ayar olduğunu ifade eden Yanılmaz, şunları kaydetti: “Gümüş 925 ayardır. Bunun hası daha önce bin ayardı.  Bin ayar biraz daha yumuşak olduğu için bunu biraz daha aşağıya çektiler ki daha sert olsun. Erken deforme olmasın. Böyle olunca da gümüşün kullanımı daha uzun süreli oldu. Bir insan Bin ayar yüzük takıyorsa bunu bir yıl kullanabilir. Ama yüzüğün ayarı 925 olduğu zaman daha uzun zaman götürür. “  

Gerçek gümüşün insan vücudunda faydası olduğuna dikkati çeken Yanılmaz, şöyle devam etti: “Gümüş kullananlar faydasını hissediyor. Mesela tırnak üzerinde meydana gelen beyazlıkları gideriyor. Vücuda enerji veriyor. Gümüş takıldığı zaman parmağı düzeltiyor. Sağ parmakta kalbe giden damar vardır. Bu parmağa yüzük takılırsa direk ritmi arttırıyor. Kanı hızlandırıyor. Damarı daha iyi çalıştırıyor. Vücuttaki elektriği alıyor”

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.