ASGARİ ÜCRET 2 BİN TL OLMALI

Hizmet İş Elazığ Şube Başkanı Kazım Cavlı, günışığı’na yaptığı açıklamada, asgari ücretin en az 2 Bin TL olması gerektiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRET 2 BİN TL OLMALI
Ekonomi
HABER: VEDAT YETİK 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında başladı.
Bakanlıktaki görüşmelerin ardından Türk-İş ve TİSK'in ev sahipliğinde de toplantılar yapılacak. Komisyon, son toplantısını aralık ayı bitmeden yaparak 2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek.
 
ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNMEK MUCİZE
Hizmet İş Elazığ Şube Başkanı Kazım Cavlı, günışığı’na yaptığı açıklamada, asgari ücretin Türkiye genelinde yaklaşık 7 Milyon, Elazığ’da ise 10 Bin’in üzerinde çalışanı doğrudan ilgilendirdiğini söyledi.
Halen bekar bir işçi için net Bin 404 TL olarak uygulanan asgari ücretin en az 2 Bin TL olması gerektiğini ifade eden Kazım Cavlı, “Mevcut şartlarda asgari ücretle geçinmek mümkün değil.” dedi.
Türkiye’de yapılan araştırmalar ile asgari ücretlilerin açlık sınırının altında ücret aldığına vurgu yapan Cavlı asgari ücretlilerin yaşamasının mucize olduğuna dikkat çekerek, “İnsanın insanca geçinebileceği bir rakam belirlenmelidir. Türkiye’de birçok araştırma yapılıyor, her araştırmada asgari ücretlilerin açlık sınırının altında olduğu görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında asgari ücretlinin geçinebilmesi için asgari ücretin net 2 Bin TL olması gerekiyor. Asgari ücretlilerin yaşaması mucize. Biz kendimizi onların yerine koyduğumuz zaman o parayla geçinmek bir mucize. Bu ücretle geçinen arkadaşlarımızı tebrik etmek lazım.” ifadelerini kullandı.
 
ELAZIĞ’DA EN DÜŞÜK KİRA 500 TL
Asgari ücretle çalışan bir kişinin maaşının yarısından fazlasını kira ve yakıt giderlerine harcadığını aktaran Cavlı: “Günümüzde Elazığ’da en düşük kira 500 TL olmuş. Mutfak, eğitim, sağlık, giyim, elektrik, su giderlerini de eklerseniz bu ücretle geçinmek mümkün değil.” dedi.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısından çıkacak sonuçtan umutlu olmadığını dile getiren Cavlı şöyle devam etti: “Şuana kadar herhangi bir rakam açıklanmadı. TÜRK İş’in teklifine pek yanaşılmayacak gibi görünüyor. Bu toplantıdan çıkan sonuç pek verimli olmayacak gibi görünüyor.”
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.