Aşırı tuzdan uzak durun

Elazığ Sağlık İl Müdürlüğü, tuz tüketimi konusunda vatandaşları uyardı.

Aşırı tuzdan uzak durun
Sağlık

Elazığ Sağlık İl Müdürlüğü, tuz tüketimi konusunda vatandaşları uyardı.

Müdürlükten yapılan açıklamada, aşırı tuz tüketiminin kan basıncını yükselttiği, buna bağlı olarak inme, kalp krizi ve kalp hastalıkları riskini arttırdığı vurgulandı.

Açıklamada, tuz tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlara yer verilerek, şu uyarılar yapıldı: Yaptığımız yemeklerde kullandığımız tuz miktarını yavaş yavaş azaltın. Ağız tadınız zamanla az tuza alışacaktır. Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine çeşitli baharatlar, dereotu ve maydanoz gibi bitkiler, limon ve sarımsak gibi besinler kullanın. Çocuklarınızda yemeklerine tuz ekleme alışkanlığı gelişmemesi için sofranızdan tuzu ve tuzlu sosları kaldırın. Hazır besinleri satın almadan etiketini mutlaka okuyun ve daha az tuz içerenleri tercih edin. Turşu, konserve, salamura yaprak, zeytin ve peynir gibi besinleri tüketmeden önce mutlaka suyla yıkayın. Daha fazla sebze ve meyve tüketin.”

  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.