Badem şekeri denince akla Elazığ geliyor

Elazığ’da badem şekeri üretimi yapan esnaflar, badem şekeri denilince Elazığ’ın akla geldiğini söylediler.

Badem şekeri denince akla Elazığ geliyor
Özel Haber

Ramazanın vazgeçilmez tatlılarından badem şekeri her yıl olduğu gibi bu yılda büyük ilgi görüyor. Elazığ’da badem şekeri üretimi yapan esnaflar, badem şekeri imalatının Osmanlı’ya dayandığını, o tarihten günümüze bu şekerin toplumda büyük beğeni topladığını söylediler.
Badem şekerinin tazeliğini sadece 20 gün koruyabildiğini belirten esnaflar, “Geçmişte üretilen badem şekeri tamamen doğal malzemelerle üretiliyordu. Ancak günümüzde badem şekerinin daha uzun ömürlü olması için glikoz ve farklı maddeleri kullanılıyor. Biz ise firma olarak yüzde yüz olarak doğal maddelerle badem şekeri üretimi yapıyoruz.” dediler.

BADEM  ŞEKERİ DENİNCE
AKLA ELAZIĞ GELİYOR

Badem şekerinin özellikle ramazanda iftardan sonra tüketilen bir çerez türü olduğunu anlatan esnaflar, Badem şekeri denilince Elazığ’ın akla geldiğini dile getirerek, “Elazığ’ın alışılagelmiş bir ürünüdür. Elazığ denince akla gelen bir çerez türüdür. Satışlarımız çok iyi, yaptığımız ürünler beğeniliyor. Kazasız belasız bir ramazan geçiriyoruz, Allah tekrarını nasip etsin. Fiyatlarımız geçen yılın fiyatlarıyla aynı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte daha fazla üretmeye başladık, normal zamanlarda ise haftada iki veya üç defa üretim yapıyoruz. Badem şekeri taze tüketilmesi gereken bir ürün mümkün olduğu zaman kapalı poşetlerde muhafaza edilmesi gerekiyor. Bademi önce kavuruyoruz daha sonra şekeri eritiyoruz. Makine içerisinde azar azar şiresi verilerek 1–2 saatte imal ediliyor.” İfadelerini kullandılar.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.