Bağ üreticilerine ilaçlama uyarısı

Elazığ’daki bağlarda önemli zararlara sebep olan bağ küllemesi hastalığı ile bağ salkım güvesi zararlısına karşı ilaçlama zamanının geldiği bildirildi.

Bağ üreticilerine ilaçlama uyarısı
Elazığ Güncel

Elazığ’daki bağlarda önemli zararlara sebep olan bağ küllemesi hastalığı ile bağ salkım güvesi zararlısına karşı ilaçlama zamanının geldiği bildirildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bağlarda önemli zararlara sebep olan Bağ Küllemesi (Cenk) hastalığı ile Bağ Salkım Güvesi Zararlısına karşı ilaçlama zamanı gelmiştir. Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından yapılan tahmin ve uyarı çalışmalarına göre; üreticilerimizin bağlarda görülen Bağ Küllemesi Hastalığına ve Bağ Salkım Güvesi Zararlısına karşı acilen ilaçlama yapmaları gerekmektedir. Bağ Küllemesi, asmanın yapraklarında, çiçek ve sürgünleri ile tanelerinde zarar yapar. Hastalığa yakalanmış yaprak ve tanelerin normal parlaklığını kaybettiği, üzeri kül serpilmiş gibi durum aldığı ve zamanla tanelerin çatladığı görülür. Çubukların hastalanmasına ve önemli mahsul kaybına sebep olur.  Bağ salkım güvesi, bağlarda çiçek, koruk ve olgun tanelerde zarar yapar. Üzümün zarar görmesi sonucu akan tatlımsı sıvı üzerine çürütücü mantarlar kolayca yerleşerek salkımların çürümesine sebep olur. Bu hastalık ve zararlı ile mücadeleyi zamanında yapmak gerekir. Zamanında yapılmayan ilaçlamanın hiç faydası olmadığı gibi ilaç ve emek boşa gider. Ayrıca çevre kirlenmesine de neden olur. Salkım Güvesi zararlısına karşı Mücadele zamanını belirlemek için Müdürlüğümüzce tahmin ve uyarı çalışması yapılmakta olup, bu çalışma sonuçlarına göre ilaçlama zamanının geldiği anlaşılmıştır. İlaçlama yapacak üreticilerin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde reçetelerini yazdırmaları ve ilaçlamalarını tavsiye edilen şekilde akşam-sabah serinliğinde açık ve rüzgarsız havalarda yapmaları önemle duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!


  • Ana Sayfa
  • Günışığı Gazetesi web sitesi, BETA aşamasındadır. Çok yakında tüm özellikleri ile sitemizi kullanabileceksiniz. Beta sürümde sadece haber ve köşe yazıları gibi içerik modülleri aktif edilmiştir.